Odborník radí: Jak vybrat dobré boty na trail a užít si běh v terénu?

Trail, neboli běh v terénu, je čím dál populárnější a propadá mu i čím dál více žen. Při výběru běžeckých bot do terénu byste podle Víta Hrušky z e-shopu s vybavením do přírody a na sport 4camping.cz měli mít na paměti několik důležitých věcí.

Jaká kritéria musí splňovat běžecká bota do terénu:
Není příliš těsná
„Nekupujete si kopačku nebo boty na lezení, kde platí „čím menší, tím lepší“. Bota na trail running by měla být zhruba o centimetr delší, než je vaše chodidlo, aby při pohybu v nerovném terénu, a především pak při sbíhání z kopce nedocházelo k narážení prstů do špičky boty, k jejich deformacím a otlakům,“ upozorňuje Vít Hruška z e-shopu s vybavením do přírody a na sport 4camping.cz

Sedí jako přibitá
Pokud máte pocit, že v botě „plavete“, je nejspíš na vině špatný výběr velikosti nebo dokonce modelu. Každý výrobce používá na jednotlivé modely odlišná kopyta, takže se velmi často stává, že různé modely o stejných velikostech vám můžou sedět (nesedět) úplně jinak. Když nemáte patu v botě jako přilepenou, vyberte si raději jiný model.

Vůbec nikde netlačí
Nejste vrcholoví sportovci, kteří své tělo huntují pro dosažení maximálních výkonů. Dopřejte proto svým nohám pohodlí, a kromě volnosti ve špičkách vybírejte také model, který vás nebude dřít a tlačit ani v achilovkách, ani v oblasti kotníků nebo v ohybu při odrazu.

Odpovídá míře zátěže a druhu terénu
„Každý z nás by chtěl mít to nejlepší. Někdy ale papírově „nejnabušenější“ botky nejsou to nejlepší pro danou aktivitu nebo aktuální povětrnostní podmínky. Proto když běháte převážně v dobrém počasí a v méně náročném terénu, dejte přednost obuvi bez membrány. Ta bude lépe dýchat a rychleji schnout, pokud ji náhodou trochu promáchnete. Naopak v zimě a v horším počasí nebo terénu bych dal osobně přednost botám s membránou, která zajistí vyšší voděodolnost i tepelný komfort,“ doporučuje Vít Hruška.

Po obutí vzbuzuje příjemné pocity
Nevybírejte boty podle toho, jak vypadají (stejně je budete mít brzy od bláta, odřené a ošoupané), ale spíše se zaměřte na to, jak se v nich cítíte.

Je předem důkladně vyzkoušená
„Při zkoušení bot neseďte, naopak se v nich proběhněte po obchodě. Vyzkoušejte, jak sedí při odrazu a jak při dopadu. Zaměřte se na detaily, protože pokud vás boty tlačí už po minutě v obchodě, jak byste se v nich asi cítili po hodině úporného běhu,“ uzavírá Vít Hruška.

Tipy na kvalitní trailové boty:
Dámské trailové boty Salomon Xa Pro 3D Gtx® W jsou kombinací běžecké a turistické obuvi. Jsou ideální pro ty, kdo preferují běh a chůzi v náročnějším terénu. Jsou opatřeny nepromokavou membránou GORE-TEX®, která vás udrží v suchu, mají vynikající přilnavost, výborné odpružení a míru stability. Přední pogumovaná část zajistí ochranu palce i boty proti okopu. Koupíte je za doporučenou cenu 4 090 Kč.

Lehká dámská obuv Salomon Speedcross 4 W má svršek tvořený nepromokavým textilem a síťovinou Anti-debris zabraňující pronikání nečistot. Díky agresivnímu vzoru podešve s technologií Contagrip® vyniká v technicky náročném terénu s měkkým povrchem. Má antibakteriální anatomickou stélku a zajišťuje suché a zdravé prostředí i lepší odpružení. Nechybí kapsička na tkaničky a reflexní prvky. Koupíte je za doporučenou cenu 3 490 Kč.

Dámské boty Salomon Speedcross 4 GTX® W jsou ideální do technicky náročného terénu, kde vás během nepříznivého počasí udrží v suchu membrána GORE-TEX®. Agresivní vzor podešve s technologií Contagrip® poskytuje vysokou přilnavost i na kluzkém povrchu, vynikající stabilitu, tlumení i vysokou odolnost v horském terénu. Mezipodešev EVA zaručí spolehlivé odpružení i stabilitu. Prodává www.4camping.cz za doporučenou cenu 4 290 Kč.

Dámské trailové boty Salomon Xa Pro 3D W jsou kombinací běžecké a turistické obuvi. Vynikající přilnavost i v náročnějším terénu zajistí technologie podešve Contagrip® s kratším vzorkem, který oceníte zejména na skalnatém povrchu. Mezipodešev EVA poskytne spolehlivé odpružení i vysokou míru stability. Přední pogumovaná část zajistí ochranu palce i samotné boty proti okopu. Koupíte je za doporučenou cenu 3 490 Kč.

Pánské nízké boty Salomon Xa Pro 3D Gtx® jsou kombinací běžecké a turistické obuvi. Jsou ideální pro ty, kdo preferují běh a chůzi v náročnějším terénu. Nepromokavá membrána GORE-TEX® udrží nohu v suchu během nepříznivého počasí. Vynikající přilnavost i v náročnějším terénu zajistí technologie podešve Contagrip® vyznačující se kratším vzorkem, který oceníte zejména na skalnatém povrchu. Přední pogumovaná část zajistí ochranu palce i samotné boty proti okopu. Koupíte je za doporučenou cenu 4 090 Kč.

Pánské boty X Ultra 3 Prime GTX® od firmy Salomon jsou díky nízkému profilu velice stabilní a pohodlné. Podešev s technologií High Traction Contagrip® poskytuje vysokou přilnavost i na kluzkém povrchu, vynikající stabilitu, tlumení i vysokou odolnost v horském terénu. Povrch bot je opatřen nepromokavou membránou GORE-TEX®. Svršek tvoří voděodolný materiál a síťovina zajišťující potřebnou prodyšnost. Systém Sensifit™ přesně obepne a ochrání nohu. Boty mají pásek na patě, malou kapsu na tkaničky a všitý jazyk. Prodává www.4camping.cz za doporučenou cenu 3 290 Kč.

Pánské běžecké boty Salomon Speedcross 4 GTX® S/Race LTD jsou vhodné pro technický běh v terénu díky agresivnímu vzoru podešve s technologií Contagrip®, která poskytuje vysokou přilnavost i na kluzkém povrchu, vynikající stabilitu, tlumení a vysokou odolnost v horském terénu. Mají nepromokavou membránu GORE-TEX®, svršek tvoří voděodolný materiál a síťovina, která zajistí potřebnou prodyšnost. Přesné držení chodidla zaručí kombinace řešení SensiFit™, Quicklace™ a EndoFit™. Koupíte je za doporučenou cenu 4 080 Kč.

Pánské běžecké boty Salomon Speedcross 4 GTX® mají vynikající stabilitu, tlumení a vysokou odolnost v horském terénu. Mezipodešev EVA poskytne spolehlivé odpružení i vysokou míru stability. Vložka Ortholite tlumí nárazy při došlapu, zabraňuje vzniku zápachu i plísni, pomáhá odvádět vlhkost a zajišťuje prodyšnost. Povrch bot tvoří nepromokavá membrána GORE-TEX®, která vás udrží v suchu během nepříznivého počasí. Koupíte je za doporučenou cenu 4 090 Kč.

Zdroj a foto: 4camping.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.