Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Komorní koncert Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna

Komorní koncert v sobotu 19. října od 11 hodin v Národním divadle nabídne posluchačům hudební díla, která vznikla v tíživém a tragickém období evropských dějin – 30. a 40. letech minulého století. Koncert připomene především tři mimořádně zajímavé, tzv. “terezínské skladatele“ Pavla Haase, Hanse Krásu a Viktora Ullmanna, od jejichž smrti v Osvětimi letos uplyne 75 let. Výročí připadá na 18. října.

Zazní Šest písní na verše Alberta Steffena Viktora Ullmanna z roku 1937, Krásova Passacaglia a fuga pro smyčcové trio z roku 1943 a Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského Pavla Haase z roku 1940. Program doplní Mazurka – nocturne Bohuslava Martinů z roku 1949 a závěrečný Phantasy Quartet od génia evropské hudby Benjamina Brittena pro hoboj, housle, violu a violoncello z roku 1932. Komorní koncert Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna připravil sólohobojista Orchestru ND Vratislav Vlna společně se sólovioloncellistou Orchestru ND Bledarem. Sólového partu v písních Pavla Haase a Viktora Ullmanna se ujala sólistka Opery ND mezzosopranistka Michaela Zajmi.

Pavel Haas v Terezíně zkomponoval mimo jiné Čtyři písně na slova čínské poezie pro bas a klavír, ve kterých zpíval jeho spoluvězeň, sólista Národního divadla Karel Berman. Hans Krása byl žákem Alexandra Zemlinského a studoval také u Alberta Roussela v Paříži. Živil se jako korepetitor v Novém německém divadle (dnešní Státní opeře) a po deportaci do Terezína se významně podílel na kulturním dění v táboře. Jeho dětská opera Brundibár byla nejúspěšnějším terezínským představením s více než padesáti reprízami. Viktor Ulmann studoval hudbu ve Vídni u Arnolda Schönberga, poté působil v pražském Novém německém divadle jako sbormistr a později také jako dirigent. V Terezíně vytvořil například operu Císař Atlantidy, která však nakonec nebyla kvůli obavám z nacistické msty provedena.

V roce 1944 povolili nacisté Mezinárodnímu výboru Červeného kříže navštívit Terezín. Po téměř roční „zkrášlovací“ akci koncentračního tábora se do Terezína vydala tříčlenná dánsko-švýcarská delegace. Šestihodinová prohlídka města byla zakončena představením dětské opery Brundibár. Velká mystifikace se nacistům povedla, a tak ji zopakovali ještě natočením propagandistického filmu s názvem Vůdce daroval Židům město. Následně nacisté transportovali 18 000 vězňů včetně autora opery Brundibár Hanse Krásy i dětí, které v ní zpívaly, do Osvětimi. Pavel Haas, Hans Krása a Viktor Ulmann byli do Osvětimi převezeni 16. října v tzv. „uměleckém“ transportu a krátce po příjezdu byli zavražděni v plynové komoře.

Komorní koncert – Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna / Národní divadlo / 19. 10. / 11:00  

Program:
Benjamin Britten: Phantasy Quartet pro hoboj a smyčce op. 2
Pavel Haas: Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského op. 18
Hans Krása: Passacaglia a fuga pro smyčcové trio
Viktor Ullmann: Šest písní na verše Alberta Steffena op. ll
Bohuslav Martinů: Mazurka-Nocturne pro hoboj a smyčcové trio

Účinkují:
Michaela Zajmi (zpěv), Vratislav Vlna (hoboj), Ondřej Hás (housle), Helena Vovsová (viola), Bledar Zajmi (violoncello)

Zdroj: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/15614?t=2019-10-19-11-00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *