Herečka Marie Doležalová se přidala mezi potenciální dárce kostní dřeně. Přijmete výzvu?

Řady Českého národního registru dárců dřeně rozšířila také herečka, blogerka a vítězka taneční soutěže České televize StarDance Marie Doležalová. Herečka se do registru nechala zapsat v pražské Ústřední vojenské nemocnici a vyzvala své fanoušky, aby ji následovali.  

Když Maruška Doležalová zjistila, že darování krvetvorných buněk pomocí separátoru je jako odběr krevní plazmy a nebolí, neváhala ani vteřinu a přidala se mezi dobrovolníky zapsané v databázi Českého národního registru dárců dřeně. Ti jsou kdykoli ochotni pomoci těžce nemocným dětem i dospělým.

„Konečně jsem se po mnoha letech odhodlala stát se potenciálním dárcem kostní dřeně, a to díky tomu, že jsem se od Tamary Klusové dozvěděla, že už odběr krvetvorných buněk probíhá bezbolestně separováním z krve,“ říká Maruška, která upozorňuje na novější metodu darování velmi podobnou odběru krevní plazmy. Tamara Klusová vstoupila do registru na konci prázdnin.

Maruška se navíc stala patronkou náboru dárců v Pardubicích, který se uskuteční 24. října. „Vstoupit do registru je naprosto jednoduché a dává velkou naději všem nemocným,” doplňuje herečka.

V registru je zapsáno přes 90 tisíc potenciálních dárců. I když se může zdát, že jde o vysoké číslo, stále zhruba pro každého čtvrtého pacienta se dárce najít nepodaří.

Foto: Archiv Marie Doležalové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.