Hurá do školy po pořádné snídani

Ráno nepřemýšlíme jen nad tím, jakou svačinu svým potomkům přibalit s sebou do školy. Hlavu nám často také zamotá rozhodování, co připravit k snídani. Pokud vám došla inspirace a chcete zkusit něco nového, určitě oceníte pár tipů na zdravé a hravé snídaně, které „dělají den“. Nezbývá-li vám na ně v každodenním shonu čas, pusťte se do jejich přípravy o víkendu, kdy můžete zapojit i děti. Jak vybírat suroviny a na co si dát pozor?

Jak(ý) vybrat sýr
Když se řekne slovo „sýr“, většina z nás si vybaví „eidam“. Přestože se nejedná o český sýr, je u nás dlouhodobě nejoblíbenější a nejprodávanější, a to nejen proto, že je chutný a velmi dobře využitelný. Chutná a voní velmi jemně, čistě mléčně nakysle a řadí se mezi polotvrdé sýry. Díky ideální pružnosti plátků je dobře využitelný ve studené kuchyni na obložení chlebů, do sendvičů nebo toustů. Čím se řídit při jeho výběru?

Kvalitní eidam bezpečně poznáte podle barvy. Na řezu je smetanově, až sýrově žlutý, a to stejnoměrně po celém řezu. Pokud je sýr světlý, až bílý, znamená to, že nemusí být dostatečně vyzrálý. V případě, že se na okrajích vyskytuje bledá barva, může se jednat o sůl, která neměla po vysolení eidamu dostatek času na to, aby rovnoměrně prostoupila celým sýrem, a eidam je tedy méně kvalitní. Vyplatí se sledovat také obsah tuku. Souvislost mezi obsahem tuku a vápníku je totiž velmi zajímavá: čím je v eidamu nižší obsah tuku, tím je vyšší obsah bílkovin a také vápníku. Zatímco 50% eidam (50 % tuku v sušině[1]) obsahuje 773 mg vápníku/100 g, 30% eidam má 952 mg vápníku/100 g! U nás má eidam nejčastěji 30, 40 nebo 45 % tuku v sušině, přičemž v Nizozemsku, odkud eidam pochází, je standard alespoň 40 %. Nízkotučné varianty jsou „českou specialitou“.

Co se týče složení přírodního sýru eidam, je to jen mléko, jedlá sůl a mlékárenské kultury. Pokud sýr kromě těchto složek neobsahuje žádnou další, např. barvivo nebo ochucující přísadu, výrobce nemusí složení sýra více rozepisovat. Sýr je totiž považován za tzv. jednosložkový výrobek. Záměrně uvádíme složení „přírodního“ sýru, protože v posledních letech se v obchodech objevují rostlinné alternativy mléčných výrobků, kdy je některá z mléčných složek nahrazena jinou. Nejčastěji se jedná o záměnu mléčného tuku tukem rostlinným, což výrobek zlevňuje. Tyto produkty se mohou vyrábět i prodávat, ale nesmějí se označovat jako mléčné výrobky a také se nemohou nazývat sýrem.

Jak(é) vybrat máslo
Věděli jste, že roční spotřeba másla na osobu je v Česku kolem pěti kilogramů? Máslo je bohaté na bílkoviny, karoteny a v tuku rozpustné vitaminy (A, D, E, K) a je nezbytné pro růst a zdravou funkci zraku, a tak by nemělo chybět v našem jídelníčku, a to především u dětí. Tělu jím dodáváme nasycené mastné kyseliny, které jsou velmi dobře stravitelné a příznivě ovlivňují střevní prostředí. Ty z másla se neukládají do tukových zásob, ale přednostně slouží k získávání energie.

Z čeho je máslo vyrobeno a co sledovat na jeho obalu? Základem pro výrobu kvalitního másla je kvalitní a ideálně co nejčerstvější smetana o tučnosti 37–42 %. Čím je smetana čerstvější, tím je máslo lepší a trvanlivější. Podle nařízení EU je pro máslo stanoven minimální podíl mléčného tuku 80 %. To platí pro másla, která neobsahují žádnou další složku, jinak by nemohl být výrobek označen jako „máslo“. Procento mléčného tuku ovšem nesmí dosáhnout na 90 %. Másla vyráběná u nás zpravidla obsahují 82 % mléčného tuku a nejsou v nich žádné konzervační látky ani emulgátory. Při nákupu másla byste tedy měli na obalu sledovat především podíl. Přestože máslo obsahuje i jisté procento vody, které však nesmí překročit hranici 16 %. Na obalu tento údaj obvykle nenajdeme. Máslo obsahuje také netukové složky pocházející z mléka, které tvoří zhruba 2 %. Jedná se o laktózu, kyselinu mléčnou, bílkoviny a další dusíkaté látky, soli a vitaminy.

Kvalitu másla poznáte i podle barvy a konzistence, která závisí na výrobě a obsahu již zmíněné vody. Doporučujeme podívat se, jaký povrch má máslo po vyndání z chladu. Kvalitnější máslo bude déle tvrdé, pevné a hladké a nebude se lepit k obalu. Právě jeho konzistence ovlivní i to, jak se bude máslo chovat jako součást receptu. Pokud si koupíte máslo, které je výrazně žluté, je velice pravděpodobné, že je dobarvené. Pro zvýraznění žlutavého zabarvení másla se smetana přibarvuje přírodním barvivem červenožluté, až oranžové barvy získaným z rostliny Bixa orellana (E160b). Používají se také karoteny.

TIP! Vždy kupujte máslo bez porušeného nebo pomačkaného obalu. Pokud je světlé, až bílé, znamená to, že je čerstvé. V pořádku je také v případě, že má příjemně nasládlou a smetanově mléčnou chuť i vůni. Jestliže má máslo na povrchu i po odkrojení žlutou barvu a nepříjemně zapáchá, může se jednat o žluklé máslo, které se nesmí prodávat. Žluklost nebo také oxidaci mléčného tuku nám indikuje natrpklá chuť a nepříjemný zápach, který ucítíte, když k takovému máslu přičichnete.

Jak(é) vybrat mléko
Mléko má spoustu skvělých vlastností a obsahuje řadu významných látek. V mléce jsou vitaminy A, D, E, K, vitaminy skupiny B a spousta minerálních látek, mj. vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo a jód. Mléko je také zdrojem kvalitních bílkovin, které jsou důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek, a dokáže výborně zasytit. Proto bychom na něj neměli zapomínat ani během diety, a to v polotučné nebo nízkotučné (odstředěné) variantě.

U nízkotučných mléčných výrobků ale nesmíme zapomínat hlídat i obsah cukru, který může kompenzovat nedostatek tuku. Mléčné bílkoviny přinášejí našemu tělu řadu výhod, alergie na ně je však jednou z nejčastějších alergií v dětském věku. Dobrou zprávou ovšem je, že u většiny dětí alergie na mléko do 3 let odezní. V dospělém věku je takto postiženo pouze 1,5–2 % jedinců.

Podle čeho vybírat mléko? Podle toho, které vám chutná! Mléka se liší v obsahu tuku a ve způsobu jeho tepelného ošetření. Běžně je k dostání mléko nízkotučné (max. 0,5 % tuku), polotučné (min. 1,5 % tuku) a plnotučné (min. 3,5 % tuku). Z hlediska tučnosti je nejlepší volbou mléko polotučné. Nejste-li v dietním režimu a nemáte-li zdravotní komplikace, můžete si občas dopřát i mléko tučné. Pokud máte nařízenou dietu nebo trpíte nějakým onemocněním srdce či cév, sáhněte po mléce polotučném nebo nízkotučném. V obsahu tuku se tedy mléka zásadně neodlišují, plnotučné je však chutnější, protože tuk je nositelem chuti. Pokud se zaměříme na způsob zpracování, možná vás napadne, že čerstvé mléko je výživnější než trvanlivé. Rozdíl v obsahu bílkovin, vitaminů a minerálů mezi čerstvým a trvanlivým mlékem je však zcela minimální, protože tepelné ošetření u trvanlivého mléka způsobí ztrátu zmiňovaných látek max. o 10 %. Odlišují se tedy pouze dobou použitelnosti. Více tipů o kvalitních potravinách najdete na webu Akademie kvality.

Omeleta ve tvaru ježečka
Ingredience na omeletu:
3 vejce
1 lžíce mléka
kousek másla
1 lžíce nasekané pažitky
sůl, čerstvě mletý pepř

Ingredience na salát a dozdobení:
100 g polníčku
1 vařené vejce
3 ředkvičky, černé olivy
olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

TIP! Věděli jste, že rozdíl v obsahu bílkovin, vitaminů a minerálů je mezi čerstvým a trvanlivým mlékem zcela minimální? Hledejte v obchodech značky kvality a neuděláte chybu, ať už zvolíte Čerstvé mléko od Bio Vavřinec a Kosař, s.r.o., Opočenské čerstvé mléko (plnotučné, polotučné), Čerstvé mléko z podhůří Orlických hor – plnotučné (všechna tři od BOHEMILK, a.s.), Farmářské mléko od FARMERS spol. s r. o., Jihočeské mléko lahodné (polotučné, polotučné) od Madety, či Jihočeské mléko lahodné plnotučné z Mlékárny Valašské Meziříčí, spol. s r.o.

Postup:
Rozklepněte tři vejce do misky a přilijte lžíci mléka. Vše osolte, lehce opepřete a prošlehejte vidličkou. Dle chuti vmíchejte i se lžicí nasekané pažitky či jiných bylinek. Na pánvi na středním plamenu rozpusťte 1/2 lžíce másla a pokryjte jím celou plochu pánve. Pak vlijte vaječnou směs a nechte ji zatuhnout. Hotovou omeletu přehněte v polovině a dozdobte. Očko ježkovi vyrobte z vařeného vejce, čumáček a tlapičky z černých oliv, ostny vykrájejte z ředkviček. Svrchní části ředkviček s natí posaďte ježkovi na záda jako ulovenou kořist. Polníček lehce pokapejte olivovým olejem, posolte a opepřete a přidejte k omeletě.

Muchomůrky z vajíček
Ingredience:
10 vajec
10 větších kulatých rajčat
tvaroh
polníček
sůl
pepř
pečivo

TIP! Nejlépe chutnají rajčata, která měla čas dozrát a nemusela urazit dlouho cestu. Kvalitní rajčata na trh dodává zahradnický podnik Jižní Morava, a. s. nebo Zemědělské Družstvo Haňovice. Doporučujeme na obalech hledat BIO zebru.

Postup:
Deset vajec uvařte natvrdo, tedy asi 10 minut. Nechte je vychladnout a pak je vyloupejte ze skořápek. Z vrchu vajec odřízněte přibližně jejich 1/3. Vydlabejte z nich žloutek a utřete ho s tvarohem, který lehce osolte a opepřete. Směsí pak vejce opět naplňte. Rajčata omyjte, skrojte jejich vršky u stopek a vydlabejte tak, aby z nich šel vytvořit klobouček. Vydlabaná rajčata usaďte na vejce a dozdobte je tvarohem, aby klobouček měl bílé puntíky. Jedlé muchomůrky posaďte do „trávy“ z polníčku, který zakapejte olivovým olejem. Podávejte s oblíbeným pečivem.

Rybičky se šunkou
Ingredience:
tmavý chleba
šunka
sýr
máslo/žervé
salátová okurka
několik větších mrkví

TIP! Pokud si potrpíte na dobrý chleba a rádi zkoušíte regionální speciality, doporučujeme Bramborový chléb s pšeničným kvasem od Tomáše Kroulíka (Naše DOBRÁ pekárna), který letos uspěl v soutěži Regionální potravina v Pardubickém kraji. Zaujali nás i další vítězové, třeba Chléb benešovský (DOPES, s.r.o. Jihomoravský kraj) nebo Žitný chléb s dýní (Luníček s.r.o., Královehradecký kraj).

Postup:
Z toustového chleba pomocí vykrajovátka vykrájejte rybičky, z dalších plátků chleba pak vykrojte loď a plachtu. Rybičky namažte žervé nebo máslem a poklaďte na ně šunku vykrojenou stejným vykrajovátkem. Následně rybičce vyrobte oči a šupiny z černých oliv. „Loďku“ a „plachtu“ ozdobte plátkovým sýrem, stožár vykrojte ze salátové okurky. Salátovou okurku a větší mrkve umyjte, oškrábejte slupku a nakrájejte je na tenčí kolečka. Z nich pak vykrájejte malým vykrajovátkem „bublinky“ a „mořské hvězdice“. Z ostrouhaných, omytých kousků mrkve vytvořte mořské vlny.

Dráček z rohlíku
Ingredience:
den starý rohlík
pomazánkové/máslo
červená a žlutá paprika
mrkev
černé olivy
větší mrkve

TIP! Na rohlík si můžete namazat Choceňské tradiční pomazánkové nebo Jaroměřické tradiční pomazánkové, které nabízejí mnoho rozmanitých příchutí a mají značku kvality Klasa. Doporučujeme také zkusit TRIANGL – čerstvý sýr s pažitkou ze Statku BOR ZEOS, který letos uspěl v soutěži Regionální potravina v Karlovarském kraji.

Postup:
Rohlík pokrájejte na kolečka, červenou papriku na kratší, tenčí nudličky a žlutou papriku na malé trojúhelníčky. Z mrkve vykrájejte „plameny“ a „drápy“. Kolečka z rohlíků namažte pomazánkovým máslem a dozdobte červenou paprikou a olivami. Kolečka na talíři uspořádejte do tvaru draka. Hlavu vytvoříte tak, že kolečko rohlíku lehce „vykousnete“. Další kolečko rozpulte a utvořte z něj rozevřenou tlamu, ze které šlehají mrkvové plameny. Ze špiček od rohlíků vyrobte ocas, z trojúhelníčků ze žluté papriky ostny.

Rybičky z palačinek
Ingredience na těsto:
250 ml polotučného mléka
2 vejce
1 balení vanilkového cukru
špetka soli
140 g hladké mouky
olej nebo máslo na opékání

Ingredience na dozdobení:
Tvaroh/džem, moučkový cukr
banán, jahody, borůvky

TIP! Dokážete ocenit opravdu kvalitní džemy? Zkuste výběrové džemy Fructusterrae, které vyrábí v Rýmařově. Hned vám bude jasné, proč uspěly v soutěži Regionální potravina.

Postup:
V mléce rozmíchejte vejce, vanilkový cukr a sůl a postupně přidávejte mouku. Směs důkladně prošlehejte metličkou. Rozehřejte pánev, potřete ji olejem nebo máslem a poté se pusťte do smažení. Palačinky potřete oblíbeným džemem nebo tvarohem a přeložte je na čtvrtiny. Banán nakrájejte na kolečka a jahody překrojte na poloviny. Z koleček banánu a borůvek rybičkám vyrobte oči, další borůvky použijte na „bublinky“. Z jahod vytvořte ploutvičky.

Zvířátka z lívanců
Ingredience na těsto:
200 g hladké mouky
2 lžíce prášku do pečiva
špetka soli
1 vejce
300 ml mléka
2 lžíce másla
máslo na smažení

Ingredience na dozdobení:
ovoce (jahody, borůvky, banán, broskev)

TIP! Usmažte si lívance jako od babičky s moukou Babiččina volba mouka HLADKÁ pšeničná! Použít můžete i Pšeničnou mouku hladkou světlou od společnosti Český mlynář s.r.o. nebo Zátkovu mouku pšeničnou hladkou světlou „00“ (Europasta SE). V Pekárně „U MLÝNA“ v Horní Lidči Jan Slovák mele různé druhy, na výběr je Mouka prosévaná pšeničná, Mouka prosévaná žitná, Mouka celozrnná pšeničná a Mouka celozrnná žitná. Všechny mají značku Klasa.

Postup:
V míse promíchejte mouku s práškem do pečiva a solí a přidejte mléko prošlehané s vejcem. Metličkou vše prošlehejte v husté těsto. Do něho zašlehejte rozpuštěné máslo. Na pánvi rozehřejte máslo. Naběračkou na pánev vlijte trochu těsta a krouživým pohybem vytvořte placku o průměru zhruba osm centimetrů. Smažte asi tři minuty, pak lívanec obraťte a smažte další dvě až tři minuty. Hotové lívance pokládejte na kuchyňský papír – odsaje přebytečný tuk. „Ouška“ a „čumáček“ vytvořte vykrajovátkem, nebo upečte speciální mini lívanečky. Pomocí ovoce zvířátkům dozdobte obličeje. Na medvídka budete potřebovat tři borůvky a dvě kolečka banánu. Sovičce vytvořte peří z asi šesti koleček banánů překrojených na poloviny, křidýlka a pařátky ze dvou překrojených jahod. Zobáček a ouška sovičky vykrájejte z meruňky.

Ovesný ježeček
Ingredience:
bílý jogurt
ovesné vločky
banán
borůvky
med
lískové nebo vlašské ořechy
mandle

TIP! Kvalita našeho medu je velmi vysoká, což dokazují i úspěchy českých včelařů v soutěži Regionální potravina. Letos uspěl med květový Františka Vostoupala, Libavský med květový od Dalibora Vranika z Budišova nad Budišovkou, Skaličský med – květový lipový od Jaroslava Juráně ze Včelí farmy Skalička, Včelí med z období květu lípy od Karla Kolínka a BIO med květový od Dušana Michálka z Kyselky.

Postup:
Do misky dejte bílý jogurt, kousky banánu, borůvky a ořechy a vše zalijte trochou medu. Na směs poklaďte vrstvu ovesných vloček tak, aby zcela zakryla ingredience pod ní. Broskev pokrájejte tak, aby vznikly malé trojúhelníčky (cca 30 ks). Na vrstvu vloček je poklaďte tak, aby vytvořily ježčí bodliny jako na obrázku. Ze dvou koleček banánu a tří borůvek utvořte čumáček a oči.

[1] Podle platné legislativy je nutné u sýrů uvádět obsah sušiny a tuku (v %). Tuk se uvádí buď jako absolutní, popř. častěji jako tuk v sušině (t. v suš.). Obsah tuku v sušině je možné vypočítat podle jednoduchého vzorce (t. v suš. = tuk/sušina × 100 %).

Zdroj: www.akademiekvality.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.