Vykasejte rukávy, napusťte kýble! Teď je nejlepší čas, kdy umýt okna

Čistá okna jsou vizitkou udržované domácnosti. Jejich umývání ale bývá náročný a nervy drásající proces, kterému se snad každý snaží vyhnout nebo ho alespoň co nejvíc oddálit. Pokud však vaše okna potřebují očistnou kúru, měli byste vyrazit do akce právě teď! Nadcházející podzim totiž pro mytí oken nabízí ideální počasí, ve kterém vám práce půjde od ruky snadněji.

Než se pustíte do samotného mytí oken, zkontrolujte povětrnostní podmínky. Nejlépe se vám budou okna umývat při zatažené obloze, kdy bude venku mezi 10 – 20 °C. Pokud si pro práci zvolíte slunečný den, čistící přípravek bude rychle zasychat a na sklech vytvoří nevzhledné šmouhy. V zimě zase voda na oknech zamrzne, takže je těžké ba dokonce nemožné je umýt natož pak vyleštit. Ve výsledku budou skla špinavá a vy pravděpodobně nemocní.

Když počasí přeje, pusťte se do práce
Důležité je nepodcenit přípravu. Nachystejte si žebřík či štafle, se kterými pohodlně dosáhnete i na horní část oken. Z parapetů oddělejte veškeré předměty i květiny, sundejte závěsy a dejte je prát. Než se pustíte do samotného umývání oken, zbavte jejich okolí prachu a pavučin. Začněte od shora. Omeťte nebo vysajte strop, otřete garnýže, parapet a nezapomeňte ani na žaluzie. Díky tomu se vám při práci nebude zbytečně vířit prach a výsledek bude o to líbivější.

Vše je nachystané, hurá na okna
Nejdříve umyjte rámy z vnitřní i z vnější strany okna. K tomu vám postačí hadřík nebo švédská utěrka, teplá voda a jemný saponát. Nepoužívejte však písky ani jiné abrazivní prostředky, které by mohly poškodit povrch rámu. Je-li hotovo, můžete se pustit do samotných skel.

Když je pro vás čisticí přípravek základ
Okna namočte, naneste saponát a nechejte ho chvíli působit. Aby se skla dobře leštila a nezůstaly na nich šmouhy, vyberte si vhodný čisticí přípravek nejlépe na alkoholové bázi. Rozhodně se vyhněte saponátům na mytí nádobí. Ty by na okně zanechaly lepkavý film, který by zbytečně zachytával prach a jiné nečistoty. Při leštění zapomeňte na rady babiček a novinám se vyhněte. Tiskařská barva po namočení pouští a mohla by vám umazat rámy. Dobrým pomocníkem je stěrka s gumovou lištou, která vodu z okna jednoduše stáhne. Pokud chcete mít okna lesklá rychle a bez námahy, použijte vysavač na okna. Ten špinavou vodu odsaje rovnou do integrované nádobky. Vyzkoušet můžete třeba Windomatic Power od Viledy, který má rovnou dvě úrovně sání. Práce s ním bude brzy hotová a okna krásně nablýskaná. Navíc jej můžete použít i při úklidu sprchového koutu anebo očisty zrcadel.

Účinně i bez chemie
Pokud zvolíte kvalitní hadřík, můžete okna umýt jen pomocí vody, bez použití čistících přípravků. Skvělý je například mikrohadřík Actifibre na okna, který stačí jen mírně navlhčit, přitom vyčistí i zaschlé nečistoty. Velkou výhodou je, že skla při umývání zároveň vysušuje a zanechává je lesklá, což výrazně zkrátí délku úklidu. Díky technologii mikrovláken s aktivní absorpcí totiž dokonale saje a nezanechává žádné chmoury ani šmouhy. Výsledkem vám budou snadno a rychle nablýskaná okna.

Docílit naprosto čistých oken je snadné. Stačí jen vědět, kdy se pustit do práce a pořídit si kvalitní úklidové asistenty, kteří vám proces nebudou znesnadňovat ale ulehčovat.

Tip redakce: Umývání oken nebylo nikdy jednodušší
Okna samá šmouha dokážou po několikahodinovém úsilí pořádně naštvat. Vyzkoušeli jste všemožné prostředky, speciální leštící hadry i obyčejné noviny a stejně máte sklo pořád upatlané? Usnadněte si nekonečné leštění s jedinečným robotickým vysavačem Windomatic Power od značky Vileda. S jeho pomocí budou vaše okna zářit během chvilky.

S Windomatic Power dosáhnete dokonale čistých oken tím nejjednodušším způsobem. Na rozdíl od klasického hadříku či stěrky Windomatic Power odsává vodu z oken rovnou do integrované nádobky. Špína tak na oknech nezůstává a zbytečně se nerozmazává do nevzhledných šmouh. Nádobka na vodu je samozřejmě vyjímatelná a v případě potřeby ji můžete nejen opláchnout ale také umýt v myčce.

Okenní vysavač od Viledy je velmi lehký a snadno ovladatelný. Navíc nabízí rovnou dvě úrovně sání. Pokud chcete vysát větší množství tekutiny, stačí zmáčknout tlačítko MAX a savost přístroje se zdvojnásobí. Dobrá zpráva je, že i při tomto vysokém výkonu Windomatic Power vydrží v provozu na jedno nabití až 40 minut.

Hlavice Windomatic Power je ohebná a spolu s dvojitou gumovou lištou dokonale přilne k povrchu. Na okně tak nezůstanou nevítané kapičky vody ani šmouhy a bez poskvrny zůstane i parapet s podlahou. Windomatic Power se navíc neomezuje jen na skleněné povrchy. S jeho pomocí můžete prozářit i dlaždice, sprchový kout, lesklý nábytek nebo jednoduše vysát rozlité tekutiny. Revolučního úklidového asistenta Windomatic Power zakoupíte od 999 Kč.

Zdroj a foto: Vileda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.