Důsledná hygiena nemusí v prevenci žloutenky typu A stačit

Pečlivé mytí a dezinfekce rukou, to je jedna z důležitých součástí prevence proti žloutence typu A. Často však k zajištění ochrany před takzvanou nemocí špinavých rukou nemusí stačit. Virus hepatidity A je totiž velmi odolný, a je proto vhodné chránit se také očkováním. Dle vyjádření společnosti GSK je vakcín proti žloutence typu A pro děti i dospělé v České republice dostatek.

V posledních týdnech došlo ke zvýšenému výskytu žloutenky typu A, aktuálně zejména v Libereckém kraji. Očkování je vhodnou formou prevence z několika důvodů. Nakazit se žloutenkou typu A je velmi snadné. Virus žloutenky typu A je velmi odolný. Při pokojové teplotě dokáže přežít několik týdnů, zmrazený dokonce několik let. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace, nutná dlouhodobá dietní a režimová opatření. Osobní hygiena – mytí rukou je důležitou součástí prevence proti žloutence typu A, ale nemusí k zajištění ochrany stačit. Jistí si nemohou být tedy ani ti, kteří osobní hygienu nepodceňují. Zdrojem nákazy totiž může být kontaminovaná voda nebo potravina.

Jednou z dostupných vakcín v ČR proti žloutence typu A je vakcína Havrix společnosti GSK. Pro děti ve věku od 1 roku do 15 let je určena vakcína Havrix 720 Junior monodose, dospělým a dospívajícím od 16-ti let výše vakcína Havrix 1440. „Obě dvě vakcíny jsou k dispozici a v případě potřeby jsme schopni prakticky ihned pokrýt i zvýšenou poptávku po nich,” zdůraznila mluvčí farmaceutické společnosti GSK Miriam Kejzlarová s tím, že základní očkování se provádí jednou dávkou vakcíny. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat druhou dávku kdykoliv mezi 6. měsícem a 5. rokem, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce. Na očkování proti žloutence typu A mohou klienti všech zdravotních pojišťoven získat příspěvky.

O očkování se poraďte se svým lékařem nebo na očkovacích centrech.

Upozornění:
Vakcína Havrix 720 Junior monodose, injekční suspenze a vakcína Havrix 1440, injekční suspenze jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázány na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě pročtěte příbalovou informaci, dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Zdroj: GFK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.