Koncert posluchačů Oddělení populární hudby Pražské konzervatoře k poctě Karla Gotta

Dobře se ví, že Karel Gott studoval na přelomu 50. a 60. let operní zpěv u vynikajícího pedagoga, prof. Konstantina Karenina, který ho naučil pěveckou techniku, díky níž mohl zpívat až do pozdního věku. Co možná o prof. Kareninovi ale nevíte, je, že byl žákem slavného ruského pěvce Fjodora Šaljapina, sólistou – tenoristou v Opeře pražského Národního divadla a že ho Karel Gott doporučil Heleně Vondráčkové. Ta ke Kareninovi pak chodila několik let na hodiny zpěvu.

Karel Gott se svými sboristy Dashou, Jiřím Březíkem a s Taťánou Roskovcovou (2012)

„Je ale více věcí, které spojovaly K. Gotta s Pražskou konzervatoří“, Jana Balašová, zástupce ředitele Pražské konzervatoře a vedoucí Oddělení populární hudby. „V 90. letech byl jedním z prvních členů nadace, která poskytovala finanční dary škole. Pan Karel Gott poskytl finanční dar, díky kterému se mohlo koupit klavírní křídlo, které se ve škole používá dodnes. V jeho orchestru hráli a zpívali naši pedagogové – Pavel Větrovec, Taťána Roskovcová a Lída Nopová. Ta působí na Pražské konzervatoři od roku 1987, kde je od roku 1993 vedoucí Oddělení populární hudby. Pan Gott měl rád mladé talenty a zajímal se o novou hudební generaci. Možná proto si pozval na svůj koncert naše tři studentky, které vystupují pod názvem Tři barvy a které zazpívaly jako jeho hosté v pražské Malostranské besedě . Na konci letošního jara Karel Gott naši školu navštívil v souvislosti s připravovaným filmem režisérky Olgy Špátové. Prohlížel si staré záznamy o jeho studiu, vzpomínal na studentské časy a bylo na něm vidět, jak je dojatý a zároveň šťastný. Absolventkami Pražské konzervatoře jsou i Gottovy někdejší sboristky Marta Vančová, Pavla Forstová (vystupující dnes pod uměleckým jménem Pavla Forrest), Taťána Roskovcová a Dasha. A Alena Přibylová, která na naší škole vystudovala hl. obor housle, vedlejší klavír.“, doplňuje Jana Balašová.

Karel Gott se sboristkami H. Viktorinovou, P. Forstovou, M. Vančovou a Lídou Nopovou -Vánoční koncert K. Gotta v pražské Lucerně (1992)

Koncert k poctě Karla Gotta proběhne 7. listopadu 2019 od 19 hod. v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábřeží 2, Praha 1) a vstup na něj je zdarma. Vstupenky si zájemci mohou rezervovat do 4. listopadu na tel. 224815409 nebo na e mailu: kratochvilova@prgcons.cz Na tomto koncertě budou posluchači Oddělení populární hudby na Pražské konzervatoři zpívat známé i méně známé písně Karla Gotta. Rozhodně si tenhle koncert nenechte ujít, protože na něm dost možná objevíte hlas, který si tak oblíbíte, že Vás bude provázet po zbytek života!

Karel Gott 1985-Koncert v pražské Sportovní hale s Lídou Nopovou, Alenou Přibylovou a Jitkou Zelenkovou (foto Georgij Arsenjev)

Foto: archiv Karla Gotta a jeho sboristek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.