O Kapku lepší focení učí děti, jak zachytit svět

25. června 2019 odstartoval setkáním ve Fakultní nemocnici v Motole čtyřměsíční projekt s názvem O Kapku lepší focení s Fujifilm, kterého se účastní pět dospívajících dětí a pět výrazných českých fotografů coby jejich mentorů. Na projektu spolupracují Fujifilm a Nadační fond Kapka naděje. Cílem je inspirovat děti k tomu, aby se naučily pracovat s progresivním médiem, a ukázat jejich osobnost prostřednictvím tvůrčí práce. Z fotografií vznikne kalendář Kapky naděje na rok 2020, ale také putovní výstava.

Nadační fond Kapka naděje ve spolupráci s Fujifilm připravil projekt, který propojí pět dospívajících dětí s profesionálními fotografy. Všech pět dětí se léčilo v motolské nemocnici s vážnou nemocí a jejich léčba ve větší či menší míře stále pokračuje. Nemoc výrazně ovlivnila jejich životy i život jejich rodiny. Zároveň ale rostou a dospívají. Jaký je jejich pohled na svět, co je zajímá, co je obklopuje? Aby děti získaly potřebné zkušenosti a mohly se prostřednictvím fotografií vyjádřit, získají své osobní učitele. Fotografové se budou dětem věnovat v průběhu čtyř měsíců a budou s nimi podnikat výpravy do tajů fotografování. Expozice, kompozice, momentka – jak na to, aby fotka vyjádřila naše pocity, zachytila podstatu okamžiku nebo pomohla coby terapeutický proces. Půjde i o technické znalosti: každé z dětí dostalo k dispozici fotoaparát Fujifilm X-T100 se setovým objektivem a v rámci projektu si bude moct na základě rozvíjených schopností vyzkoušet i další techniku pro profesionální focení nebo natáčení.

Děti čekají společné workshopy, přednášky, soutěžní fotografické výzvy a příležitost učit se od zkušených odborníků, kteří jsou zároveň ambasadory Fujifilm: s dětmi bude spolupracovat David Gaberle, Tereza Linhartová, Pavlína Kubíčková, Petr Hajn a Vojta Hurych. Fotografové budou nejen děti učit, ale současně budou i oni sami dokumentovat svůj pohled na dětské osobnosti. Vznikne tak unikátní společné portfolio snímků, které bude propojením různých světů, zkušeností a představ. Pro děti je to velká příležitost, jak se posunout v tvůrčích i odborných znalostech, a věříme, že i pro fotografy bude setkání s mladými bojovníky inspirativní.

Fotografie pořízené během projektu budou podkladem pro kalendář Nadačního fondu Kapka naděje na rok 2020 a připravuje se souborná putovní výstava, která nejlepší snímky představí veřejnosti.

Tip redakce:
Nejlepší světoví fotografové Fujifilmu se vracejí do Prahy v FUJIFILM Exhibition X-Photographers Back in Black.

V pražské Galerii Mánes bude po celý listopad k vidění unikátní výstava nejlepších fotografů ze všech koutů světa, kterou připravila společnost FUJIFILM. Všechny vystavené fotografie byly pořízeny exkluzivně pro tuto akci a jejich společným motivem je portrét na černém pozadí. Výstavu v Mánesu otevře 30. října slavnostní vernisáž, na které nadace Kapka naděje pokřtí svůj kalendář pro rok 2020, který vznikl ve spolupráci s firmou FUJIFILM. Současně s výstavou proběhne v listopadu také FUJIFILM festival, který nabídne 65 odborných workshopů a přednášek vedených zkušenými fotoprofesionály.

Po dvou letech se FUJIFILM X-Photographers, tedy světová elita mezi fotografy, kteří pracují s fotoaparáty FUJIFILM, vracejí do Prahy. Těšit se můžete na tak známá jména, jako jsou Sara Lando, Christoph Busse, Knut KoivistoBobbi LaneTomasz LazarIvan Joshua LohTim Georgeson, Jonathan Bielaski, Martin Kopec, Kyaw Kyaw Winn, Wojtek WieteskaDavid GaberleRadek Kalhous, Michal Krause nebo Lucie Robinson. Všechny vystavované snímky byly pořízeny na to nejlepší, co FUJIFILM aktuálně nabízí, tedy středoformátové fotoaparáty řady GFX.

Součástí výstavy je i FUJIFILM festival, během nějž se můžete každý listopadový víkend těšit na celkem 65 workshopů a přednášek nejen vystavujících, ale také dalších českých FUJIFILM fotografů. Své znalosti a tipy vám předají nejen vystavující, ale také třeba Marie BartošováJakub CejpekŠtěpán Černý, Tomas FelcmanPetr Hajn, Vojta Hurych, Pavlína KubíčkováTereza LinhartováPavel NesvadbaJiří RůžekPavel RybníčekJiří ŠtarhaJosef ŠulcOto Sládek a další.

„Výstava X-Photographers je skvělou příležitostí, která nám umožní do Česka přivést během krátké doby mnoho inspirativních fotografů. Ti se podělí o své bohaté zkušenosti se širokou veřejností prostřednictvím mnoha workshopů,“ říká organizátorka výstavy Tereza Bakajová z české pobočky společnosti FUJIFILM.

Výstava X-Photographers přináší do Česka jedinečnou tvorbu světových fotografů a umělců, kteří jsou často také držiteli prestižních forografických ocenění. Snímky těchto autorů publikují mimo jiné i nejprestižnější média světa.

Jak vznikla skupina X-Photographers?
Společnost FUJIFILM je známá svým přístupem v naslouchání požadavků svých zákazníků – fotografů využívajících techniku FUJIFILM. Proto vytvořila skupinu vybraných fotografů, kteří testují nejnovější modely fotoaparátů přímo „v terénu“. Dávají pak zpětnou vazbu designérům a také sdílejí své zkušenosti s veřejností. K významu „X“ se pojí řada X bezzrcadlových digitálních fotoaparátů, a současně „X“ obecně značí něco neurčitého, což dává fotografům volnou ruku v jejich tvorbě. Skupina X-Photographers vznikla v roce 2012 a v současnosti má již přes 500 členů ze 60 zemí světa s vlastní online galerií.

Vernisáž: středa 30. 10. 2019 od 19:00-22:00
Výstava: 1. 11.-30. 11. 2019, vždy od 10 do 20 hodin

Seznam vystavujících fotografů:
Lucie Robinson, Sara Lando, Tomasz Lazar, Ivan Joshua Loh, Christoph Busse, Bobbi Lane, Knut Koivisto, Tim Geogeson, Janathan Bielaski, Martin Kopec, Kyaw Kyaw Winn, Wojtek Wieteska, David Gaberle, Radek Kalhous, Michal Krause a další.

Vstup na výstavu stojí 50 Kč a vstupenky lze zakoupit přímo na místě v Galerii Mánes. Vstupenky na workshopy lze zakoupit na stránkách http://xperienceacademy.cz/workshopy/ nebo v síti GoOut.

Více informací o akci na http://xperienceacademy.cz/vystava/, doprovodný program výstavy najdete na http://xperienceacademy.cz/workshopy/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.