10 tipů, jak na mobilní telefon vyfotíte ty nejlepší fotky i vy!

Pamatuje si narozeniny celé rodiny. Připomene nám důležité schůzky. Řekne, co máme nakoupit. Chytrý telefon je prostě náš věrný pomocník, díky kterému můžeme zachytit důležité životní momenty. A kvalita fotografií? U nejnovějších mobilů srovnatelná se zrcadlovkami. Přinášíme vám 10 praktických rad, díky kterým v telefonu vykouzlíte fotku jako od profesionálního fotografa.

1. Foťte jako na analog
Fotku si nejdříve promyslete. Co je objektem, jakých emocí chcete dosáhnout. „S chytrým telefonem už nemusíte řešit, kolik vám ještě zbývá políček na kinofilmu. Rozhodně ale k focení přistupujte tak, jakoby to bylo na analog. Pokud zrovna nefotíte momentku, dejte si načas, hledejte správnou kompozici. Výsledkem budou nejen hezčí záběry, vyhnete se i následnému vybírání té nejlepší fotky z desítek,” radí Nikol Varčevová ze společnosti NICOM, která pořádá fotografické kurzy.

2. Bez světla to nejde
Pěkné světlo je základ. Ne bezdůvodně se slovo fotografie dá doslovně přeložit jako malování světlem. V tomto případě jsou ale možnosti omezené. TOP fotku pomocí mobilu většinou vyfotíte jen v intenzivním světle. Snažte se proto pracovat s různými zdroji světla, například pouliční lampou. Obecným pravidlem je zajistit, aby primární zdroj světla byl za vámi a zářil na focený předmět. Ten si ale zkuste prohlédnout z různých úhlů a experimentovat se stíny. Znevšedněte svůj snímek.

3. Mějte vyváženou kompozici
Vylepšit vaše fotky pomůže základní princip kompozice, a to rozdělení obrazu do třetin. Pomůže vám k tomu funkce mřížky, kterou mají buď přímo smartphony, popřípadě si stáhnete speciální aplikaci. Obraz je mřížkou rozdělen do třetin vertikálně i horizontálně, celkově do devíti částí. Nejvhodnější místa pro umístění hlavních prvků kompozice jsou průsečíky linií. Vaše fotky se tak stanou vyváženější, oku lahodící.

4. Zaměřte se na objekt
Nejlepší fotky zpravidla zobrazují jeden hlavní objekt. Přemýšlejte, v čem je zajímavý. Pracujte se symetrií, odrazy, opakujícími se motivy. Nezapomeňte focený objekt zaostřit. Většina telefonů má totiž nastavené automatické zaostření na předmět v popředí. Lepší je však klepnout na obrazovku svého smartphonu a zaměřit objekt, který chcete zdůraznit. Respektujte pravidlo třetin a umístěte hlavní předmět do pravého spodního průsečíku, tzv. zlatého řezu.

5. Pozadím posilte emoce snímku
Nejen dodržovat průsečíky, focený předmět by měl dodržovat jen asi třetinu snímku. Jak ale na pozadí? Přestože bychom mohli tvrdit, že tzv. negativní prostor na fotce hraje druhé housle, rozhodně tomu tak není. Pozadí slouží nejen k tomu, aby dalo vyniknout ústřednímu objektu. Je to právě negativní prostor, který dotváří celkovou atmosféru. Umí posílit emoce, které chcete fotografií vyvolat – radost, štěstí nebo například pocit samoty.

6. Nebojte se různých perspektiv
Práce s perspektivou je jeden z nejsilnějších nástrojů, jak umocnit emoce obrazu. „Většina snímků vyfocených mobilem je pořízena z přímého pohledu, popřípadě mírného nadhledu. Buďte nekonvenční, pracujte s perspektivou a vytvořte tak nevšední obrázky. Podhled dodá focenému objektu dynamičtější úhel, krátká snímací vzdálenost vnáší do obrazu silný prostorový efekt. Naopak, z čím větší vzdálenosti fotografujeme, tím více snímek působí ploše,” radí Nikol Varčevová ze společnosti NICOM.

7. Poznejte krásy HDR
Jedním z nejužitečnějších je možnost focení v High Dynamic Range (HDR), které pomáhá vyvážit světelné rozdíly fotografovaného záběru. Dokážete tak pořídit fotku, která bude věrněji zachycovat realitu. Pokud chcete vyzkoušet focení v HDR, doporučujeme stáhnout si aplikaci, která funguje lépe než funkce u smartphonů. Šikovná je například aplikace PRO HDR Camera, která je vhodná pro Android i iOS. Funguje tak, že vyfotí několik světelně různých snímků a „smíchá” je do jednoho. Vyfotit blonďatou krásku v poli slunečnic s temnými mraky v pozadí? HDR vás překvapí, jak je to snadné!

8. Vyhněte se neduhům smartphonu
Digitální zoom používejte minimálně. Ten objekt doopravdy nepřiblíží, jen obraz ořízne a rozmaže detaily. Nezbývá vám nic jiného, než se dostat k fotografovanému objektu blíž. Pozor i na použití blesku. Ten možná umožní fotit ve špatných světelných podmínkách, ve většině případů ale samotné fotce spíše škodí. Blesk je bílé světlo, které se nachází velmi blízko čočky. To způsobuje přesvětlení a rozostření fotky. Blesk má na svědomí i červené oči, tak známé z rodinných fotografií.

9. Upravujte fotky s rozumem
Snad každý po vyfocení ještě „ladíme” naše fotky. Oříznout, zvýraznit barvy, vyrovnat světlo nebo vylepšit kontrast fotky. Celá řada šikovných aplikací vám umožní fotky editovat přímo ve vašem smartphonu. Zkusit můžete například Snapseed, díky kterému budou vaše fotky jako od profíka. S filtry to ale nepřehánějte a vždy si dejte radši víc záležet na tom, abyste pořídili dobrou fotku a následná úprava byla jen třešnička na dortu.

10. Rada na závěr!      
Víte o tom, že jako spoušť můžete použít i tlačítko ovládání hlasitosti? Pro někoho jasná věc, pro někoho novinka. Pořízení snímku bude snažší, vaše ruce pevnější a palec vám nebude překážet na displeji. Nezapomínejte ani na vyčištění čočky fotoaparátu. S ušpiněnou jen těžko vyfotíte dobrou fotku. Nejlepší je hadřík z mikrovláken. Pokud je objektiv opravdu hodně špinavý, použít můžete čistič na sklo a vatový tampon. Výsledné fotky už jsou pouze ve vašich rukou.

Foto: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *