Jiří Hauschka vystavuje v Černé labuti díla atmosférou odkazující ke kultovnímu seriálu Twin Peaks

Sovy nejsou tím, čím se zdají být – pod tímto názvem, který nikoli náhodou odkazuje k legendárnímu seriálu Davida Lynche, vystavuje Jiří Hauschka svá díla od 12. listopadu v Art & Event Gallery Černá labuť. Tvorba jednoho z našich nejzajímavějších současných malířů si získala renomé doma i v zahraničí, a to nejen v okruhu sympatizantů stuckismu, uměleckého směru vracejícího současnému výtvarnému umění srozumitelnost a schopnost elementární komunikace.

Výstava Sovy nejsou tím, čím se zdají být je autorovým vnitřním poutnickým dialogem a nabízí obrazy inspirované nejednoznačným vztahem člověka a přírody. Přírodu vnímá autor v širším slova smyslu než jen jako krajinu, flóru a faunu, tedy to, co najdeme za vesnicí nebo městem. Jde o vše, co nás obklopuje a navíc člověk nemusí být vždy přímo účasten. Hauschka si je vědom, že příroda má svoji vizuální stránku velmi silnou a rozmanitou a je schopna v interakci s naším vědomím navodit překvapivé emoce. „Za poslední dobu jsem prožil zajímavé a vyhrocené období a odchod do světa přírody byl pro mne nezbytností. Člověk potom dokáže vidět věci jinak než jen černobíle,” vysvětluje Jiří Hauschka a k lynchovskému názvu výstavy dodává: „Skvěle vystihuje to, co se v mém světě odehrává a jak ho i vnímám. Není nikdy černobílý a někdy dokonce to, co se tváří nějak, je ve skutečnosti zcela jinak.”

Barvy na paletě a štětce v rukou Jiřího Hauschky zobrazují nečernobílost světa, člověka, přírody a jejich vzájemných vazeb i rozporů srozumitelným jazykem, ale se značnou dávkou neuchopitelného tajemna. Porozuměli mu návštěvníci galerií i odborníci nejen u nás, ale i ve Velké Británii, USA, Itálii či v Německu. V Praze Hauschka vystavuje po bezmála pětileté pauze. Kurátorem výstavy je Martin Dostál.

Expozice je přístupná od 12. listopadu 2019 do 31. ledna 2020. Prohlídky jsou možné ve všední dny od 10 do 17 hodin po předchozí telefonické domluvě a o víkendech od 14 do 18 hodin. Galerie Černá labuť se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25. Více informací na www.cernalabut.cz.

Ačkoliv Jiří Hauschka nevystudoval žádnou uměleckou školu, je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha a v řadě soukromých sbírek u nás i v zahraničí. Hauschka se dopracoval k osobité a velmi zajímavé podobě malby, která osciluje na hranici abstrakce a figurace. Jako jeden z prvních českých umělců se přihlásil k mezinárodnímu stuckistickému hnutí, jehož je dodnes aktivním účastníkem, což dokládá řada uskutečněných výstav ve Velké Británii i v Praze, včetně samostatné výstavy Emotional Landscapes v londýnské The Residence Gallery v roce 2006 či společné výstavy s Jaroslavem Valečkou v londýnské Red Gate Gallery v roce 2011. Posledním zahraničním úspěchem byla jeho účast na přehlídce NordArt Kunstwerk Carlshütte v severoněmeckém souměstí Rendsburg – Büdelsdorf. Narodil v roce 1965 v Šumperku a v současnosti žije v Praze.

Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999, a za jeho zakladatele jsou považováni Charles Thomson a Billy Childisch. Hlásí návrat ke klasickým způsobům a technikám výtvarné tvorby, malbě a sochařství. Odmítá zejména současné konceptualistické směry, vystavující coby umělecká díla rozestlané postele, poházené odpadky, kupky sena nebo dokonce mrtvá zvířata. Název vznikl z anglického slova stuck (uvíznutí, zaseknutí), kterým konceptualistka Tracey Emin označila jejich malby.

Zdroj: www.cernalabut.cz, www.jirihauschka.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.