Pět tipů, jak poslat balíček nebo vánoční dárky, aby opravdu došly a navíc včas!

Pokud za celý rok pošlete jediný balík, je velmi pravděpodobné, že to bude právě v období před Vánoci. Problém je ale v tom, že to tak má i spousta dalších lidí a pošta je v tu dobu přehlcená objednávkami z e-shopů, kde lidé čím dál častěji kupují vánoční dárky. Jak to udělat, aby váš balíček došel v pořádku a navíc včas? Připravili jsme vás pět tipů, jak nejlépe, nejvýhodněji a s co největším pohodlím poslat ať už obyčejný balík nebo vánoční dárky.

1. Pečlivě vybírejte dopravce, ušetříte
Ať chcete poslat třeba dárek příbuzným, nebo potřebujete odeslat šatní skříň, vyplatí se věnovat čas a najít více možností. Na trhu už kromě České pošty existuje řada dalších možností, jak poslat klasický balík. Některé z nich nabízí i přepravu objemných zásilek. Při výběru je dobré porovnávat ceny i další podmínky. Například Zaslat.cz nabízí na jednom místě služby hned několika dopravců: GLS, DPD, Toptrans a UPS. Pokud chcete znát cenu, vyplníte online formulář a hned zjistíte cenovou nabídku od jednotlivých dopravců i termín, kdy zvládnou zásilku doručit. „Díky tomu, že poskytujeme služby online a s možností výběru dopravce, dokážeme nabídnout až o 80 % nižší náklady oproti běžným cenám. Objednávka navíc trvá jen pár minut,” říká šéf Zaslat.cz Miroslav Michalko. Právě přes tuto službu projde ročně na 300 tisíc zásilek.

2. Moderní pošťáci si pro balík přijdou sami
S příchodem moderních zásilkových služeb také odpadla nutnost tahat se s balíkem na poštu. Když vás tedy trápí nedostatek času nebo nemáte auto či chuť se vláčet na poštu, nemusíte. „Pokud si tuto možnost zvolíte, zásilku si na vámi zvoleném místě vyzvedne kurýr. Na balíky není potřeba psát adresy, protože řidič štítek přiveze, nalepí a předá vám potvrzení o převzetí. Na vás je pouze vše pečlivě zabalit a připravit,” popisuje, jak funguje posílání zásilek přes Zaslat.cz Miroslav Michalko.

3. Při balení si nechte ve vlastním zájmu záležet
Balení balíků je samostatnou kapitolou, kterou často lidé zanedbávají. Ať už zvolíte jakéhokoliv přepravce, obal je důležitý, protože chrání balík před poškozením. „Obecně platí, že čím dražší a také křehčí věc posíláte, tím více je třeba myslet na obal. Předejdete tím možným komplikacím,” říká Michalko. Až na výjimky je třeba balík zabalit do kartonové krabice a vnitřní volné prostory vlnit třeba bublinkovou fólií nebo zmačkanými novinami, aby se věci uvnitř nemohly pohybovat. Krabici je třeba také pečlivě zvenčí zalepit.

4. Dohlédněte na doručování zásilky online
Snad již všichni dopravci včetně České pošty umožňují sledování odeslaného balíčku prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace. V současnosti už to patří ke standardu balíkových služeb a člověk si díky tomu dobře ohlídá, kde se zásilka nachází a jestli už dorazila na místo určení. Pohyb zásilky můžete pohodlně sledovat na www.zaslat.cz

5. Nenechávejte to na poslední chvíli
Čím dříve začnete doručení balíku řešit, tím pravděpodobnější je, že vše proběhne hladce a včas. Před Vánoci jsou všichni dopravci maximálně vytíženi, ať už kvůli Vánočním dárkům, které si lidé posílají mezi soubou, tak především kvůli objednávkám z e-shopů, kterých je před Vánoci násobně víc, než jindy. Určitě tedy platí, že čím dřív balíček pošlete, tím lépe.

Tipy pro balení balíků:

  • Používejte ideálně nové lepenkové krabice. Dle typu zboží by měla být zvolena její síla: třívrstvá vlnitá lepenka – lehké a objemné zboží, pětivrstvá vlnitá lepenka – těžké, křehké a citlivé zboží, sedmivrstvá vlnitá lepenka – velmi těžké zboží.
  • Použijte co nejvíc vnitřního polstrování, jako je bublinková fólie nebo pěna, či zmačkané noviny tak, aby se předměty v balíku volně nepohybovaly ani při prudším pohybu. Každá vrstva polstrování je další vrstvu ochrany. Doporučuje se minimálně 5 cm od stěn krabice.
  • Specifické zásilky, které nejde dát do krabice, obalte kartonem.
  • Odstraňte nebo důkladně přelepte všechny staré štítky přepravců nebo jiné adresy. Zásilky procházejí automatickými třídičkami a starý štítek může způsobit zdržení zásilky a v krajním případě i ztrátu.
  • Napište perem nebo tužkou na balík adresu příjemce. I když se k přepravě používají štítky, v případě poškození štítku má přepravce záložní informace.
  • Neberte označení etiketou „Křehké, Fragile“ jako náhradu za adekvátní zabalení! Řidiči budou opatrní a obezřetní, stroje a třídičky ale vaše upozornění přečíst neumí.
  • Nepište na balík jeho obsah nebo hodnotu.
  • Nepoužívejte krabici, která neudrží alespoň trojnásobek váhy balíku! V autě kurýr neveze pouze váš balík a může jich na sebe naskládat několik.

Pro všechny potřebné informace navštivte www.zaslat.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.