Odborník radí: Kde sehnat bezplatnou pomoc, když jsem samoživitelka?

Vyjít s omezenými finančními prostředky není právě nejjednodušší. Své by o tom mohli vyprávět tisíce rodičů samoživitelů, kteří žijí doslova od výplaty k výplatě. Jenže, co když najednou příjmy nestačí ani na toto období? Na koho se mohou maminky a tatínkové obrátit s žádostí o pomoc?

Úřad práce České republiky
Pokud se rodina ocitne na hranici chudoby, první kroky by měly vést na nejbližší pobočku Úřadu práce České republiky. Právě tam se vyřizují státní dávky, které mohou v danou chvíli výrazně pomoci.

Ze systému státní sociální podpory lze získat přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a v případě narození dítěte i porodné, ze systému pomoci v hmotné nouzi je možné vyplácet příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či mimořádnou okamžitou pomoc.

S možnostmi nároku i přesným postupem nejlépe poradí pracovníci pobočky Úřadu práce České republiky.

Neziskové organizace a jejich pomoc
Pro rodiče samoživitele je tady celá řada neziskových organizací nabízejících pomoc – od té materiální až po psychickou. Získat můžete hygienické či potravinové balíčky, oblečení, bezplatné konzultace s psychologem nebo bydlení v azylovém domě.

Women for Women
Jednou z organizací, která nabízí pomoc všem maminkám samostatně pečujícím o děti, je Women for Women. Tady mohou maminky získat bezplatné psychologické a terapeutické služby, právní poradenství, asistenci při jednání s úřady nebo bydlení za dostupnější ceny.

Aperio
Situací maminek a tatínků samoživitelů se zabývá i nezisková společnost Aperio, která nabízí pomoc hned v několika oblastech. Rodičům poskytuje nejen bezplatnou psychologickou a právní poradnu, ale také kurzy, které pomohou nastartovat kariérní i osobní změnu k lepšímu.

VašeVýživné.cz
Kromě služeb asistovaného vymáhání výživného program nabízí také rodičům bezplatné zasílání všech dokumentů, konzultace a poradenství zdarma, mnoho rad a tipů, jak ušetřit či jak překlenout tíživou situaci. VašeVýživné.cz se snaží myslet i na nejmenší detaily, které by rodičům samoživitelům usnadnili cestu, jak získat dlužné alimenty.

“Víme, v jaké situaci se samoživitelé nachází, takže jsme se jim snažili situaci co nejvíce ulehčit. Asistent, kterému mohou zavolat na bezplatnou linku je krok po kroku vede celým procesem vymáhání. Za služby advokáta, popřípadě exekutora nic neplatí, a to ani v případě neúspěšného vymáhání. A kdo potřebuje, může využít bezplatné služby naší psycholožky, která se zároveň vyzná v rodinném právu,“ vypočítává Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz.

Charita České republiky
Samoživitelům může výrazně pomoci i Charita České republiky, která je pověřena distribucí pomoci spadající do projektu FEAD (Fondu evropské pomoci nejchudším osobám). Ten u nás funguje pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí, s přispěním Evropské unie.

V rámci projektu jsou samoživitelům i dalším osobám, které se ocitly na hranici chudoby, poskytovány trvanlivé potraviny i potřebné materiální vybavení.

Charita České republiky poté pravidelně spolupořádá i Národní potravinovou sbírku, do které mohou lidé přispívat právě nákupem potravin a drogistického zboží.

Místní charitativní organizace
Nejen Charita České republiky, ale také lokální charitativní organizace vám mohou v případě finanční tísně výrazně pomoci. Proto si je určitě neváhejte vyhledat a obraťte se na ně s žádostí o pomoc. Získat můžete materiální pomoc, potraviny nebo třeba i azylové bydlení či jinou formu pomoci.

Otázkám v poradně se věnuje Mgr. Iveta Novotná. Iveta Novotná je ředitelkou programu VašeVýživné.cz, který pomáhá rodičům samoživitelům získat alimenty, které potřebují pro své děti. Krok po kroku je vede celým procesem vymáhání. Za služby advokáta, popřípadě exekutora nic neplatí, a to ani v případě neúspěšného vymáhání.

Zdroj: VašeVýživné.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.