Varlata, koule, testes. Kolik toho vlastně o nich víme?

Tři slova a jeden význam. Představovat vám tento párový orgán uložený v šourku asi nemusíme. Ale schválně, kdo z vás ví o varlatech víc než to, že produkují spermie? A věděli jste, že vyžadují speciální péči?

Varlata jsou zkrátka individualisti
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou vlastně varlata umístněná mimo břišní dutinu? Odpověď je jednoduchá. Je to kvůli nižší teplotě, kterou potřebují pro správný vývoj mužských pohlavních buněk – spermií. Ty se nejlépe vyvíjejí při 32,9 stupních Celsia a trvá jim to celých 72 dní. Kromě spermií mají varlata na svědomí také mužský pohlavní hormon testosteron. Můžeme tedy s jistotou říct, že varlata jsou takovým reprodukčním bohatstvím každého muže, které si rozhodně zaslouží pozornost.

Rutina, která může zachránit život
A to pravidelnou pozornost, kterou byste si měli dopřát minimálně jednou za měsíc. Řeč je o pravidelném samovyšetření varlat. Zbystřit by měli především ti, kteří měli rakovinu varlat v rodině, nebo se narodili s nesestouplými varlaty. V takových případech je totiž riziko zhoubného nádoru ještě mnohonásobně vyšší. Prevence je přitom tak důležitá a samovyšetření nezabere ani 5 minut.

„To, že něco není v pořádku lze většinou zjistit už při pohledu pouhým okem. Můžete zaznamenat jakoukoliv změnu velikosti, tvaru nebo povrchu varlete. V pozdějším stádiu pak nastává i bolest, zvětšení uzlin v břiše nebo nad klíční kostí,“ popisuje Kateřina Vacková, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která stojí za projektem #prsakoule.

Pokud si během vyšetření bulku skutečně nahmatáte, ještě to nemusí znamenat, že máte rakovinu. Může se jednat například o kuličky z tuku, vaziva, rozšířené cévy, nebo cysty. V žádném případě však nepanikařte a nehledejte rady na internetu. Místo toho začněte rovnou jednat. Objednejte se k urologovi nebo praktickému lékaři, který vystaví žádanku na odborné vyšetření. Pokud se u vás přeci jenom rakovina objeví, i tak není všem dnům konec. Až 99 % můžu se totiž vyléčí, pokud vyhledají pomoc včas. Navíc, si muži mohou sperma zamrazit a po ukončení léčby mít zdravé děti.

Zvyky, návyky, zlozvyky
Zaměřit byste se však měli i na samotné spermie. Je totiž prokázáno, že v posledních letech se kvalita mužských pohlavních buněk neustále zhoršuje. Na vině je neustálé přehřívání varlat například častým saunováním, ale i pouhým pokládáním notebooku na klín. Kvalitu spermatu příliš nezlepšíte ani sedavým způsobem života, kouřením, nepravidelným sexem nebo nezdravou stravou. Všechny tyto špatné návyky mohou vyústit ve snížení mužské plodnosti.

Věděli jste, že... dnes se za normu “plodného muže” bere 15 milionů spermií v 1 ml, přitom před 50 lety to byla norma dvakrát vyšší?

Co tedy můžete udělat proto, aby vaše varlata byla zdravá (a šťastná)?
● provádějte pravidelná samovyšetření; klidně za pomocí partnera/ky, přeci jenom nás naší milí mají v ruce ze všech nejlépe a 30% nádorů odhalí právě oni
● jakmile vám bude 50 let – navštivte také urologa
● nezapomínejte chodit jednou za dva roky k praktickému lékaři
● nepanikařte a každý problém řešte zavčasu
● a hlavně se nestyďte, nemáte za co

Zkrátka dávejte jim trochu pozornosti a nezapomínejte na prevenci. Připomenout vám to mohou třeba knírkařské produkty z https://shop.loono.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.