Jak vybrat správnou hračku pod stromeček? Vnímejte své děti!

Nová hračka je jedním z nejčastějších dárků, které děti každoročně najdou na Štědrý den pod stromečkem. Řada rodičů nebo prarodičů přitom při výběru tápe a hračka pak měsíc po Vánocích končí bez povšimnutí v koutě. Podle odborníků je vhodné výběru věnovat větší pozornost. Dobře zvolená hračka dětem udělá radost, ale zároveň je rozvíjí, pomáhá jim zvládat nové dovednosti a déle vydrží.

Aniž si to dospělí často uvědomují, hračka pro dítě znamená mnohem více než pouhý předmět. „Dítě se identifikuje s příběhem hračky, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.

V první řadě by si rodiče měli podle Kristýny Křížové z hračkářství Agátin svět položit otázku, proč vlastně hračku dítěti kupují a v čem by je měla rozvíjet. Hračka má kromě potěšení v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětluje. Zohlednit je dobré také perspektivu dalšího použití nebo rozšíření. „Variabilní hračka s dítětem roste a stále mu dává něco nového,“ dodává Křížová. Podle ní vůbec neplatí, že drahá hračka je zároveň dobrá.

Kvalitní materiál znamená méně smutku
Dobře vybraná hračka z kvalitního materiálu může do napjatých rodinných rozpočtů přinést i nemalou úsporu. „Než neustále nahrazovat polámané hračky z nekvalitních plastů novými je lepší vybrat takovou, která něco vydrží. Navíc pokud se rozbije oblíbená hračka, je to pro dítě mnohdy pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny,“ popisuje Jana Víchová. Ideální jsou tak hračky z odolných plastů nebo ze dřeva.

V každém věku se dítě učí něco jiného a hračky by tomu měly odpovídat. U nejmenších například rozvíjejí jemnou motoriku skládačky, o trochu později první stavebnice. Předškoláci pak zvládnou první společenské hry a vedle stavebnic jsou pro ně vhodné různé kuličkové a další dráhy. „Ve školním věku děti ocení i složitější hry a hračky, skrz které mohou něco vyrábět nebo poznávat,“ vysvětluje Křížová. Starší děti už pak stále častěji využívají k zábavě chytré telefony nebo tablety, ale i tak je možné je zaujmout například deskovou hrou.

Vnímat, co dítě baví, a hrát si společně
S výběrem té správné hračky přitom často může pomoci samotné dítě. Pokud je dost staré, o hračku si řekne nebo napíše Ježíškovi, u mladších musejí být rodiče pozornější. „Stačí si všímat, s čím si děti hrají ve školce či na návštěvě, případně si rodiče mohou půjčit hračky od kamarádů na vyzkoušení,“ radí Kristýna Křížová z hračkářství Agátin svět. „Nejlepší je celoročně vnímat, co dítě zajímá a baví, pak je výběr mnohem snazší,“ dodává.

Mnohdy si rodiče rovněž neuvědomí, že koupí hračky v dítěti vzbuzují očekávání společného hraní. „Pokud dítě dostane hračku nebo hru pro více hráčů, chce, aby se rodič zapojil také. Pokud to nedělá, je pak dítě zbytečně zklamané. Podobně nemá smysl pořizovat velkou autodráhu, když ji v malém bytě nebude mít kde postavit, nebo model letadla, když s ním pak nebude mít kde létat,“ popisuje Křížová.

5 vánočních trendů ze světa kreativních hraček, které budou vaše děti milovat
Vedle akčních postaviček z kreslených seriálů a plyšáků jsou stále oblíbenější hračky, které dětem umožňují rozvíjet jejich přirozenou kreativitu a fantazii. Dostanou je ven ze zajetí dotykových technologií a celé rodině umožní vytvářet a sdílet společné zážitky. Seznamte se s největšími trendy z oblasti netradičních hraček, které pro vás připravila Kristýna Křížová, odbornice na kreativní hraní a zakladatelka hračkářství Agátin svět.

Být a bavit se spolu
Společenské hry zažívají v posledních dvou letech velký rozmach, který reflektuje potřebu lidí být spolu. Je to přirozená reakce na situaci, kdy je každý sám se svým mobilem. Výrobci společenských her za poslední roky dokázali přinést na trh celou řadu her, které jsou na jednu stranu zajímavé a atraktivní, zároveň je ale mohou hrát i běžné rodiny, netrvají dvě hodiny a nemají příliš komplikovaná pravidla. Zájem o společenské hry přitom roste napříč všemi věkovými skupinami dětí, již od malinkých kolem dvou let až po rodiny s téměř dospělými dětmi.

Atraktivní zážitky lze mít i off-line
S příchodem a rozvojem internetu a chytrých telefonů se zvýšil tlak na atraktivitu hračky, zejména u větších dětí. Nechtějí si hrát s něčím, co není moc zajímavé, když existuje tak lákavá alternativa v podobě internetu a sociálních sítí. Výrobci zareagovali dobře a přišli s novinkami, které skýtají skutečně atraktivní zážitky z hraní, a to leckdy i pro celou rodinu. Nejlepším příkladem jsou nové stavebnice kuličkových nebo akčních dominových drah.

Příběh hračky a její propracovanost, přírodní materiály
Záplava nekvalitních hraček z podivných materiálů průmyslově vyráběných jako komerční artikl a produkt zvyšuje poptávku po opaku. Tedy o hračky vymýšlené s láskou a péčí jako něco, s čím dítě stráví významný čas a co na něj má vliv. Roste zájem o dřevěné i textilní hračky, které jsou vyráběné u nás nebo i jinde v zahraničí. Je za nimi cítit jejich příběh a autenticita. Vidíte, že tvůrci při jejich navrhování skutečně mysleli na děti a že se nechtějí pouze svézt na módní vlně spojené kupříkladu s aktuální oblíbenou filmovou postavičkou.

Hrát si ve svém vlastním světě
Herní světy vytvářejí dětem fyzický prostor, kde mohou prožívat a rozvíjet svou představivost, své příběhy, a ne je jen pasivně sledovat na obrazovce. Děti se tak snadno ponoří do světa vlastních domečků, v kuchyňkách vaří své vlastní dobroty nebo v garáži montují autíčka a vláčky.

Zapojit ruce, hlavu i srdce
Více a více prostoru dostávají také rukodělné a experimentální aktivity. V záplavě všeho koupeného i virtuálního má totiž pro dítě to, co vyrobí samo nebo s dopomocí rodičů, zvláštní význam. Ve výrobku je schovaný čas a úsilí, které dítě vyrábění věnovalo, společně s překážkami, jež muselo překonat. Na závěr ale zvítězí především překvapení a nadšení, že přeci jen NĚCO vzniklo, že to držím v ruce, že se experiment povedl! Výrobek tedy v sobě nese emoci a dítě k němu má silnější vztah. Řada rodičů si též uvědomuje nutnost cvičit šikovnost dětských ručiček a kompenzovat tak čas trávený s chytrými přístroji. Větší děti si pak lépe uvědomují hodnotu věcí, protože vidí, že vyrobit je není jen tak.

Tipy redakce pro děti i dospělé:
Zábavná i užitečná desková hra Picasso 
Jak zaujmout, být originální a strávit hodnotně čas se svými blízkými, ať už malými školáky, kteří po příchodu ze školy toužebně zvedají oči, aby získali alespoň pár minut u svých oblíbených elektronických her? Nebo jak si získat alespoň na chvíli teenegery jinak než virtuálním světem? Z poměrně jasných věcí se pomalu, ale jistě stává stále těžší disciplína. S hrou Picasso českého výrobce společenských her to dokážete. Hra Picasso od dánského autora Martina N. Andersena, s nímž EFKO dlouhodobě úspěšně spolupracuje, zajistí interaktivní 3D zábavu. Navíc při ní hráči rozvíjí komunikační schopnosti, kreativitu i představivost. Patvary, které v průběhu hry vzniknou a špatné tipy dospělých děti neskutečným způsobem pobaví. Menším dětem dá skutečně práci, vytvořit z několik málo tvarů předmět, který vidí nakreslený na obrázku. O to víc, jsou nadšené z výsledku, pokud někdo uhodne jejich dílo nebo pokud jsou úspěšné ony. Jedná se o naprosto jiný způsob myšlení a aktivity, než na kterou byly zvyklé doposud. O to je pro ně hra atraktivnější. Hra je navíc designově zajímavě zpracovaná, tedy vhodná i jako dárek pro blížící se Vánoce.

„Zkoušeli jste někdy přenést myšlenku na druhého člověka bez použití slov tak, aby ji co nejlépe pochopil? Zajisté jste se s tím již někdy setkali. Ptáte se, kdy a kde? Například pokud neovládáte cizí jazyk tak s cizincem. Nebo když ztratíte hlas či pokud plníte foglarovského “bobříka mlčení”. To legrační, neohrabané a pro nestranného pozorovatele zábavné využívání rukou, nohou, mimiky či vysvětlujících nákresů určitě znáte. Kdyby vás někdo v této situaci natočil, tak na internetových sociálních sítích máte tisíce “folouverů”, uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o. „Umět se vyjádřit skládáním kubistických obrázků za pomoci jednoduchých tvarů obsažených ve hře, aniž byste vyloudili jen jedno jediné slovo, může být těžké, ale věřte, že pro spoluhráče velice zábavné a osvěžující. To je v kostce hra Picasso. Je o vaší fantazii, kreativitě a představivosti. Díky této hře v sobě objevíte, zda máte vrozenou vlastnost umět se vyjadřovat beze slov. Společným hraním nenásilně rozvíjíte nejpodstatnější činnost pro život, a to komunikaci mezi sebou. A co víc, budete muset také rozvažovat, jakou pomůcku při kreslení použijete. Každý komponent má totiž jiné bodové ohodnocení a je na Vás, jaký důvtip prokážete a nasbíráte tak případně větší počet bodů. Pokud Picasso v rodině či s přáteli vyzkoušíte, zjistíte, jak se umíte chápat a vnímat. Dnešní virtuální svět nás o tyto možnosti ochuzuje. My jen můžeme potvrdit, že právě tato hra vám odhalí, jaké máte mezi sebou neverbální schopnosti sebevyjádření,“ dodává Miroslav Kotík.

Pccasso je zábavná hra pro celou rodinu a přátele. Je určena dětem od osmi let, ale zvládnou ji i mladší děti. Jeden hráč vytahuje kartičky znázorňující předměty, které musí ostatním na tabulce ztvárnit. Snaží se za pomocí pevných geometrických tvarů, dřevěných tyček a provázku znázornit předmět nebo věc z vylosované kartičky. Protihráč pak tento výtvor hádá. Díky definovaným geometrickým tvarům tak vznikají výtvory podobné kubistickým obrazům slavného malíře Pabla Picassa, podle kterého se hra jmenuje. Hráči musí zapojit svoji fantazii. Pravidlem je, že čím méně tvarů hráč použije, tím více bodů získává. Přesně jako minimalistický Picasso. Hra podporuje obrazotvornost, fantazii, logické uvažovaní, sociální empatii. Zároveň je to typ „party“ hry, při které se všichni hráči skvěle pobaví. Hra je výborná v tom, že ji plnohodnotně může hrát osmileté dítě s dospělým. Hra obsahuje dřevěné tyčinky, geometrické tvary z pevné lepenky, provázek a 182 karet s obrázky, které budete mít za úkol reprodukovat na hracím plánu, který je samozřejmě součástí balení Její cena je 449,-Kč.

Hra pro letošní Vánoce Drzé opice  s pravidly, která povolují plácání soupeře plácačkou
Oblíbený nástroj všech dětí – plácačka – se konečně dostal do pravidel rodinné deskové hry Drzé opice. Hra je z dílny úspěšného autora společenských her Dána Martina N. Andersena, se kterým český výrobce EFKO dlouhodobě spolupracuje. Tentokrát jde o akční a postřehovou zábavu. Plácání soupeře plácačkou ve tvaru ruky má ale jasná pravidla. Ve hře se nejedná o bezhlavé plácání kohokoli a čehokoli. Rozhoduje kartička se správným druhem opice. Rychlá reakce pak hráči umožní získat soupeřovu kartu. Vyhrává ten, kdo má karet nejvíce. Jde o postřeh a pohotovost, která se hodí i v běžném životě. K této hře patří i velké emoce, napětí a smích pramenící z dobré zábavy. Tato originální a jedinečná společenská hra je dobrým tipem na vánoční dárek.

„Plácnout smí hráč soupeře teprve ve chvíli, kdy po rychlé reakci musí zjistit, zda na kartičce spoluhráče je správný obrázek opice. Opice se liší podle výrazu tváře a podle barev. Každý z těchto symbolů je na jedné z kostek. Komu se to povede, získává kartu opice. U této hry jde především o postřeh, pohotovou reakci a povolení jindy zakázaného. A pokud se dětem dovolí něco, co běžně nemohou, jsou velmi citlivé a obezřetné,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o.

Typická rodinná hra Drzé opije je vhodná pro děti i dospělé od osmi let. Při této hře si každý hráč procvičí postřeh a pohotové reakce. Každý hráč položí ruku na vylosovanou kartu.  Na kartách jsou vyobrazené  různé tváře a barvy opic. Hodí kostkami, které náhodně určí konkrétní výraz a barvu opice. Nyní se snaží všichni hráči rychle najít tu správnou opici a rychle ji „chytit“. V praxi to znamená co nejrychleji „plácnout“ po prstech plácačkou protihráče, který má tuto opici na kartě. Tím získává protihráčovu kartu. Ale pozor, aby se sám hráč nestal chyceným, plácnutým.  Při hře si hráči užijí obrovské množství legrace, dávku smíchu, ale i herního napětí. Pro náročné hra obsahuje další stupeň obtížnosti se třemi kostkami.  Plácačky jsou vyrobeny z extra měkkého materiálu. Cena hry v obchodech je 399,-Kč.

Desková hra Ivana Mládka Soudruhu nezlob se! v novém k 30.výročí sametové revoluce
30. výročí Sametové revoluce připomíná řada výstav po celé České a Slovenské republice. Tuto historickou událost chce společnost EFKO oživit vydáním limitované edice společenské hry Soudruhu nezlob se!, kterou právě uvádí na trh. Je určena především dospělým a starším dětem od deseti let. Hra z dílny Ivana Mládka vznikla již v osmdesátých letech. S typickým autorovým humorem poukazuje na absurdity dané doby. Hra je plná tehdejších názvů a pojmů, které v dnešní době již neznáme. Aby i mladší generace pochopila slovní obraty a názvy, které se v těchto časech běžně používaly, obsahuje hra „Slovník zapomenutých pojmů a zkratek“, kde hráči najdou pojmy jako například ROH, OPBH a další. Slovník také vysvětluje významy slov, které jsou dnes již neznámé třeba „bony“ a jiné. Smyslem hry je hlavně dobře se bavit, ale také humornou formou nahlédnout do období před rokem 1989. Hra se stala i výukovým materiálem mapující předrevoluční dobu na katedře historie FF Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

„Ivana Mládka všichni známe jako baviče, hudebníka, výtvarníka či autora textů. O jeho všestrannosti nelze pochybovat. Jeho texty nepostrádají šarm, humor a inteligenci. To vše promítá i do své tvorby v oblasti společenských her,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o. „Ivan Mládek je autorem několika společenských her jako například Jožin z Bažin, Blábol nebo Soudruhu nezlob se! Součástí hry Soudruhu nezlob se je nově i slovníček pojmů. Tato hra nemá propagovat dobu minulou. Naopak, poukazuje na její absurditu. S Ivanem Mládkem spolupracujeme již přes dvanáct let. Velice si ho vážím nejenom pro dobré nápady, ale i odvahu otevřeně hodnotit aktuální politickou situace. A také jako člověka,“ dodává Miroslav Kotík.

SOUDRUHU NEZLOB SE! je velmi úspěšná společenská hra pro dospělé, plná osobitého humoru pana Ivana Mládka. I přes časový odstup od posledního vydání je tato hra stále „aktuální“. Pobavte se, zavzpomínejte na doby nedávno minulé a připomeňte si éru totality. Součástí hry je slovník zapomenutých pojmů. MOC 399 Kč.

Zdroj: Agátin svět, hračky efko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.