Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Co se pilo před Sametovou revolucí a kam jsme se propili dnes?

Od konce totalitního režimu se změnilo mnoho. Sametová revoluce nám otevřela dveře k demokracii a obrovským možnostem, které přinesly z venku za naše hranice věci nepoznané, a my naopak začali vyjíždět vstříc novým objevům do ciziny. Díky dostupnosti nových produktů se změnily spotřebitelské preference a nároky na kvalitu. Jsou však produkty, které milovali lidé před 30 lety, stejně jako je milují teď.

Alkohol je toho příkladem. Pivo bylo i je stále nejprodávanějším alkoholem, který jste si před třiceti lety mohli koupit zhruba za 2,50 Kčs za půllitr. Víno stálo v průměru desetinásobek ceny piva. Oproti tomu panák vodky nebo zelené stál „jen“ 6 Kčs. Fernet už byl považován za pití pro fajnšmekry, cena panáku dosahovala proto až k deseti korunám Československým. Nutno připomenout, že před 30 lety byla desetinásobně nižší mzda. V porovnání s dneškem byl tedy alkohol dražší, než je tomu dnes.

Už z tak krátkého výčtu nejprodávanějších nápojů doby před Sametovou revolucí je patrné, že se v případě obliby alkoholu příliš nezměnilo. Tradiční značky Božkov a Fernet Stock stále vedou v objemu prodeje, přestože nabídka v obchodech se za 30 let mnohonásobně rozšířila. Božkov s tradicí od roku 1920 je v prodeji na úplné špici i v dnešní době. Nejvíce vede Božkov Originál, který se k oslavě výročí oblékl do slavnostně laděné etikety probarvení trikolorou. Božkov se těšil slávě i před 30 lety, a to jak v podobě klasického panáku, v kombinacích s dalšími dostupnými lihovinami, anebo v kávě. Zároveň jde o značku, která se za tuto dobu nejvíce posunula, vzhledem k uvedení svého prvního třtinového rumu Božkov Republica Exclusive, na jehož lesk navazuje ještě vyzrálejší Božkov Republica Reserva, uvedená na trh v září.

Tradice hořkobylinného Fernet Stock se datuje do roku 1927. Během té doby se jeho originální receptura nezměnila, a proto ho Češi stále milují. Jde o nejprodávanější likér ve své kategorii. I zde je patrný posun značky, která vlivem redesignu změnila tvar lahve a otevírá se více ženám i mladší generaci.

Co se týče lihovin z dovozu, dominují whisky, rumy a giny. Díky otevření hranic jsme si brzy oblíbili takové ikony, jako je Johnnie Walker nebo Jim Beam. S rozšířením portfolia pochopitelně přišlo i otevření prestižních barů s kvalifikovaným personálem. Jedním z prvních, které se inspirovali samotnou Amerikou, je Tretter’s New York Bar, který si svou úroveň drží dlouhá léta. Jeho zakladatel dlouho čerpal zkušenosti v USA, které předával barmanům v Česku, až si založil se synem vlastní bar, kde ty nejlepší z nich zaměstnal.

Lidé si pochopitelně míchali drinky i doma. Nikdo nezapomene na „bouli“, resp. bowli, což napovídá o stylu servírování do velké mísy. Bowle se skládala víceméně z toho, co kdo doma našel – šumivé víno, lihoviny, džusy, limonády a ovoce. Další oblíbené koktejly, které milujeme i dnes, byly gin & tonic nebo Fernet Stock Bavorák.

Vývoj proběhl i v pivovarnictví a vinařství. Díky regulaci výroby se můžeme lépe orientovat na kvalitu a na trhu najdeme spoustu piv i vín od menších producentů. Můžeme si do budoucna jen přát, aby nadbytek regulací nepůsobil negativně, a opět jsme se nedostali k omezení produkce, která v Česku patří k jedné z nejlepších na světě, a to jak v případě piva, tak vína i destilátů.

Tip redakce:
Oslavte 30 let od Sametové revoluce s limitovanou edicí Božkov Originál
Božkov Originál se oblékl do slavnostního kabátu a s vlajkou na plachtě a trikolorou na etiketě připomíná limitovanou edicí 30 let od Sametové revoluce. Přiťukněte si v tyto slavnostní okamžiky nejoblíbenější lihovinou v Česku s tradicí od roku 1920, a vychutnejte si ji s těmi, se kterými můžete být sami sebou.

Zdroj a foto: Stock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *