Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Vychutnejte si bublinky kdykoliv, na slavnostní okamžik nečekejte!

Výjimečné chvíle, oslavy, narozeniny anebo příchod nového roku bývají většinou spojovány s otevřením lahve dobře vychlazeného sektu. Lehkost a osvěžující tóny, dělají ze sektu nápoj, který si snadno zamilujeme. Ale není potřeba čekat, až výjimečné okamžiky přijdou, naše sekty dokážou udělat výjimečný okamžik i z běžného dne. Jsou výborným aperitivem, skvěle se pojí s jídlem, ale hodí se například i do koktejlů.

Moravské a české sekty rostou na kvalitě, oblibě i pestrosti nabídky, a tak v nich lze objevovat tajemství, když se pijí samotná, anebo si s jejich pomocí vykouzlit zážitek z párování vína a jídla. „Díky lehkosti a osvěžujícímu tónu se šumivé víno skvěle hodí ke všem pokrmům. Sekt můžete použít například jako aperitiv, dále je výborný ke snídani s míchanými vejci, či omeletou, k paštice z husích jater, k mořským plodům, k zralým sýrům, k uzenému lososu, k sushi, k lehkému tapas, k ovoci jak avokádo, ananas, jahody. Sekt lze pít od rána až do večera, protože příležitost se najde téměř vždy,“ komentuje vhodný okamžik pro vychutnání si sektu hlavní sommelier Národního vinařského centra Ing. Marek Babisz. Zkrátka není nutné si lámat hlavu s příležitostí pro konzumaci sektu hlavu, stačí ho jen otevřít.

Jak na servírování sektu?
Nic se k harmonickému a elegantnímu šumivému vínu nehodí méně než bouchnutí zátky. Rámus se odpouští pouze na Silvestra, při bouřlivém vítání nového roku.

Sekt pozvolna vychladíme na teplotu 6 až 8 °C. Při otevírání nejprve musíme odstranit kapsli (aluminiový, plastový nebo cínový obal zátky a hrdla). Z lahve kolem hrdla ji snadno bez jakýchkoli zbytků odřízneme. Odřezanou část kapsle pak stáhneme. Palcem levé ruky pevně držíme zátku shora a pravou rukou za očko odmotáme agrafu (drátěný košíček držící zátku v láhvi). Láhev při otevírání držíme v úhlu 45 stupňů směrem od sebe a míříme někam, kde nikoho neohrozíme.

Pokud chceme zapůsobit na hosty, naléváme víno tak, že láhev leží v natažených prstech a palec je vydutém dně. Držíme ji rovně nad sklenicí, aby víno klidně a bez velkého pěnění stékalo po skle. Ta by měla být čirá a štíhlá ve tvaru tulipánu s dostatečně vysokou stopkou, aby tělesná teplota neovlivnila teplotu vína.

Jak se sekty vyrábí?
Šumivá vína se rozdělují do několika kategorií, z nichž každá má svůj vlastní výrobní proces. Princip však zůstává stejný. Do kvalitního přírodního vína se přidá tirážní likér, což je přídavek cukru a kvasinek. Vše se v uzavřené nádobě (v lahvích, nebo metodou charmat v tancích) znovu prokvasí. Uvězněný oxid uhličitý se rozpustí ve víně a znovu se uvolní až po uvolnění zátky.

V minulosti šumivá vína vznikala tak, že se lahve na jaře naplnily nedokvašeným moštem, zazátkovaly a mošt se nechal dokvašovat. Celý proces byl však velmi zdlouhavý. Dnes se vína vyrábějí druhotným kvašením v lahvi nebo v tancích. Přidaný tirážní likér dalším kvašením přemění cukr na etanol (alkohol) a oxid uhličitý. Při kvašení v lahvi je pak každá láhev originálem. Tanky jsou ale obvyklejší, protože ulehčují práci a pomáhají celý proces výroby lépe kontrolovat.

Podle obsahu cukru přidaného do sektu se šumivá vína dělí na brut nature (bez přidaného cukru po druhotném kvašení), extra brut (obsah cukru je mezi 0 a 6 g na 1 litr), brut (obsah cukru nižší než 15 g na 1 l), sec (cukr mezi 17 a 35 g na 1 l), demi-sec (33–50 g na 1 l) a doux (vyšší než 50 g na 1 l).

Více o českých a moravských sektech na: www.wineofczechrepublic.cz, foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *