Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Výstava Fenomén IGRÁČEK v Regionálním muzeu v Litomyšli představí IGRÁČKA v podobě dvou významných žen naší historie

Výstava Fenomén IGRÁČEK pro celou rodinu za dobu své existence zaznamenala a uvedla řadu originálně zpracovaných figurek v podobě dětské hračky. V Regionálním muzeu v Litomyšli však poprvé uvede dvě významné dámy, které ovlivnily českou historii. A to Magdalenu Dobromilu Rettigovou a Marii Maruque de Laru.

Róby, provedení i stylizaci postaviček budu moci obdivovat návštěvníci muzea od 1. prosince tohoto roku až do 1. března roku příštího. Výstavu zahájí slavnostní vernisáž. Děti i jejich rodiče se prostřednictvím ní mohou seznámit s desítkami figurek IGRÁČKA nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách.

Muzeum v Litomyšli představí návštěvníkům výrobu figurky, seznámí je s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si budou moci s IGRÁČKY pohrát v připraveném dětském koutku. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, ve kterém před lety výstava vznikla, a Inspirací Zlín.

„Mimo jiné na výstavě v regionálním muzeu v Litomyšli její návštěvníci uvidí také portréty dvou jmenovaných historických postav vytvořené Renatou Edlmanovou, která pro jejich ztvárnění využila techniku prošívání nástěnných textilií. Současně s výstavou si mohou projít rovněž stálé expozice litomyšlského muzea, které představují bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Není bez zajímavosti, že renovace litomyšlské výstavní budovy doznala r. 2014 nejvyššího ocenění v prestižní soutěži Gloria musaealis,“ uvádí Eliška Velechovská, kulturní referent.

„Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK bude pro litomyšlské muzeum naladěna předvánočně. Ideální vánoční dárek pro děti v podobě IGRÁČKA si budou moci návštěvníci zakoupit přímo na recepci muzea. Druhou adventní neděli si potom budou moci přijít do muzea do výtvarné dílny domalovat a dotvořit postavičku IGRÁČKA podle vlastní fantazie a vkusu,“ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.

Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová se narodila 31. ledna 1785 ve Všeradicích a zemřela 5. srpna 1845 v Litomyšli. Byla to významná česká buditelka a spisovatelka, autorka kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz. Dodnes je známa především jako autorka knihy Domácí kuchařka.

Marie Manrique de Lara y Mendoza se narodila asi v roce 1538 a zemřela 16. února 1608. Jedná se o španělskou šlechtičnu, dvorní dámu budoucí císařovny Marie Španělské, se kterou přicestovala ze Španělska a manželky Vratislava II. z Pernštejna. Svatba s Vratislavem se konala dne 14. září 1555 ve Vídni. Měli spolu celkem 21 dětí (8 synů a 13 dcer). Marie přivezla do Čech sošku, později nazývanou Pražské Jezulátko, zobrazující Ježíše Krista jako dítě. Sošku od ní dostala jako svatební dar její dcera Polyxena, která ji později darovala pražským karmelitánům.

Zdroj a foto: EFKO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *