Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Celebrity

Andrea Růžičková nafotila originální pohlednice

Herečka a fotografka Andrea Růžičková představila charitativní pohlednice – Přání všedního dne 2020 věnovaný pro Národní sdružení PKU a jiných DMP. Netradiční pohlednice pokřtila fotografka spolu s dětmi na fotografiích. Patronkou kalendáře se stala herečky kamarádka Lenka Zahradnická. Pohlednice jsou dostupné za 250 Kč v na e-shopu https://www.pkushop.cz/.

Přání všedního dne 2020 v režii fotografky Andrey Růžičkové vzniklo na podporu Národního sdružení PKU a jiných DMP. Andrea Růžičková je patronkou sdružení již sedm let. Nutno dodat, že fotografie vznikaly bez nákladné produkce a bez nároků na honorář. Záměrem fotografky bylo vytvořit nevšední fotografie, ale i formát a tak vzniklo balení sedmi pohlednic. Pointou je: 7 dní v týdnu = 7 pohlednic. Na každém obrázku je známá osobnost a děti, kterých se nemoc týká osobně a jejich sny čím by se chtěli stát. Dospělá osoba na fotografii znázorňuje odkaz nám dospělým, abychom i my nepřestali snít a přát si. Osobnosti na pohlednicích jež si autorka vybrala jsou herci Lenka Zahradnická, Michaela Maurerová, Iva Pazderková, Kristýna Janáčková, Saša Rašilov, Miroslav Etzler, ale i fotografka sama. Křest kalendáře se konal v multifunkčním domě v holešovickém Creative World určeném hlavně pro děti.

Obrázky zobrazují pacienty trpící vrozenou poruchou metabolismu, přičemž podstatou nemoci je absence či snížená funkce enzymu fenylalaninhydroxiláza, který katalyzuje přeměnu aminokyseliny fenylalanin a ta je obsažena v molekulách bílkovin rostlinných i živočišných organizmů, tedy opravdu doslova ve všem. Pokrmy nám běžné jsou pro ně tabu. Neomezeně můžou pouze ocet, cukr, sůl, olej a vodu. Každé dítě má individuální plán diety a je pod neustálou kontrolou. Zanedbání diety totiž způsobuje vážné mentální postižení. Obdivuhodná je disciplína a zodpovědnost, nejen rodičů, ale i samotných dětí.

Velké díky všem co se do projektu Přání všedního dne zapojili, hlavně našim partnerům. Myslím, že se nám společně podařilo vytvořit opět něco originálního,“ říká Andrea. „Jsem šťastná, protože pohlednice je využitelná a nese odkaz nejen pro děti, ale i pro nás rodiče. Teď už jen aby se balíček prodával a přinesl na účet Národního sdružení PKU a jiných DMP potřebné penízky,“ doplňuje Andrea Růžičková. Fujifilm prozatím vydala 200 kusů balení a vzhledem k velkému zájmu je v plánu dalších pár set dotisknout. Balení všech 7 pohlednic je ke koupi na e-shopu https://www.pkushop.cz/nebo na www.countrylife.cz. Balení 7 pohlednic stojí 250 Kč. V případě, že by jste rádi přispěli libovolnou částkou, tak zde je k dispozici transparentní účet 123-821050267/0100 patřící Národnímu sdružení PKU a jiných DMP.

Fotografka Andrea Růžičková momentálně také vystavuje své snímky v pražské Galerii Mánes. Unikátní vystavu X-Photographers složenou z těch nejlepších fotografů ze všech koutů světa připravila společnost FUJIFILM a je k vidění do konce listopadu. Andrea nejčastěji zachycuje obyčejnosti každodenního života a snaží se zachytit lidi v jejich přirozenosti a čistotě tak, jak jsou. Více informací o akci na http://xperienceacademy.cz/vystava/

Národní sdružení PKU a jiných DMP je nezisková organizace sdružující pacienty s fenylketonurií a obdobnými dědičnými metabolickými poruchami. Vrozená nemoc, při které musíte počítat! Pokud se s léčbou nezačne včas, hrozí pacientům těžké mentální postižení. Naštěstí PKU se diagnostikuje pomocí novorozeneckého screeningu, takže k těmto závažným poruchám hned po porodu nedochází. Při léčbě hraje hlavní roli dieta. Je zapotřebí přesně hlídat množství bílkovin. Příprava speciálních potravin a hlídání jídelního „rozpočtu“ se tak stává pro rodiče vlastně druhým povoláním. Nízko bílkovinných potravin, které tvoří základ denní stravy, je omezené množství a jejich dostupnost je velmi složitá a nejedná se o žádné laskominy, na jejich chuť je třeba si zvyknout. Tyto speciální potraviny musejí rodiny hradit ze svých vlastních prostředků. Jelikož stát je v tomto nepodporuje, dostává se spousta rodin do finanční tísně nebo své dítě musí šidit na léčbě. Pro představu 500g speciální mouky stojí 109 Kč, takže měsíční pokrytí této diety se pohybuje v řádech tisíců korun. Bílkoviny jsou všude, a tak se musí všechny suroviny vážit na gramy, přičemž i každé nedojedené jídlo se musí složitě znovu přepočítávat na bílkoviny a fenylanin. „Pořád mám v ruce kuchyňskou váhu a kalkulačku a počítám, kolik čeho může Natálka sníst, aby bílkovin nebylo moc a aby byla strava v mezích možností vyvážená,“ vysvětluje Anna Kalinová, předsedkyně výboru a maminka osmileté Natálky trpící fenylketonurií. Pokud je dieta nedůsledná a dítě přijímá moc fenylalaninu, je unavenější a méně soustředěné, může se stát agresivnějším a podrážděnějším. Následně by hrozilo vypuknutí epilepsie, Parkinsonovy nemoci, nakonec i mentální retardace. Když dítě hladoví, tělo začne být na fenylalanin mnohem citlivější. Potraviny jsou dostupné ve třech kamenných obchodech v ČR nebo objednávkami přes internet. Finance od partnerů sdružení využívá k organizaci víkendových pobytů pro děti a jejich rodiny. Dále na Mikulášské besídky v Olomouci a Praze spojené s nadílkou speciálně pro tyto děti. Vydává informační časopis Metabolík. Spoluorganizuje edukační kurzy vaření nízkobílkovinných jídel. Zajišťuje analýzy fenylalaninu, metioninu a jiných aminokyselin v potravinách s cílem zvýšení kvality života pacientů. Cena jedné analýzy u výzkumného ústavu je cca 1 800 Kč. Více informací naleznete na: www.nspku.cz

Generální partner
metaX Institut für Diätetik, je přední evropský výrobce dietetických potravin určených pro léčbu poruch metabolismu, nefrologických a jiných onemocnění. Její stručná charakteristika je inovativnost a nejvyšší kvalita produkce. V ČR a na Slovensku jí zastupuje firma Rx Modality vedená MUDr. Petrem Formánkem.

Hlavní partneři
Nutricia, a.s. zabývající se výživou a kromě mnoha dalších oblastí již 60 let pečuje o zdraví lidí s fenylketonurií. Nabízí široké portfolio přípravků značky Milupa, Lophlex, Anamix a P-AM. Pacienti si tak mohou vybrat vyhovující produkt jejich potřebám s ohledem na věk, chuťové preference a životní styl. Spolu s Národním sdružením PKU a jiných DMP vytváří pro pacienty příznivé podmínky. Pořádá pacientská setkání, kurzy vaření, přináší nové poznatky z oblasti PKU, snaží se o získání úhrady NB potravin a nabízí službu dovozu domů. Více: https://www.svet-pku.cz/

Vitaflo je součástí Nestlé Health Science, podílí se na vývoji inovativních zdravotnických potravin pro poruchy metabolismu a výživovou podporu určenou pro různá onemocnění. Výživové produkty kombinují to nejlepší z nejpřísnějšího výzkumu s požadavky na moderní životní styl. Vyrábí a dodává aminokyselinové preparáty podávané při fenylketonurii (PKU) – PKU Cooler, PKU Express a PKU Gel. Více na: www.vitaflo.cz

Metaboli Med s.r.o. zastupuje v ČR skandinávskou farmaceutickou společnost POA PHARMA SCANDINAVIA, která má v oblasti dědičných metabolických poruch bohaté zkušenosti a její přípravky jsou dostupné ve více než 50 zemích celého světa. Klademe důraz na kvalitu produktů, použitých surovin a techniku jejich zpracování. Vznikají tak špičkové přípravky, vynikající chuti a jedinečné formy. Například PKU EASY MICROTABS jsou jediné microtablety v ČR, pro dietní režim při fenylketonurii (PKU), ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním. Více na: http://www.metabolimed.cz

Iemallery – “Společnost IEM Allergy s.r.o. zastupuje celosvětově známou italskou společnost Dr. Schär Innovating special nutrition. Specializujeme se na vývoj, výrobu a distribuci inovativních potravin pro zvláštní lékařské účely s cílem pomoci pacientům s dědičnými poruchami metabolismu (jako je např. Fenylketonurie (PKU), Tyrosinémie nebo Homocystinurie), pacientům s potravinovými alergiemi (jako je např. Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), a pacientům s dalšími chorobami, u kterých je zapotřebí speciální dieta.”

Fujifilm zajistil zdarma tisk polednic. Společnost FUJIFILM je známá svým přístupem v naslouchání požadavků svých zákazníků – fotografů využívajících techniku FUJIFILM. Proto vytvořila skupinu vybraných fotografů, kteří testují nejnovější modely fotoaparátů přímo „v terénu“. Dávají pak zpětnou vazbu designérům a také sdílejí své zkušenosti s veřejností. K významu „X“ se pojí řada X bezzrcadlových digitálních fotoaparátů, a současně „X“ obecně značí něco neurčitého, což dává fotografům volnou ruku v jejich tvorbě. Skupina X-Photographers vznikla v roce 2012 a v současnosti má již přes 500 členů z 60 zemí světa s vlastní online galerií.

Partneři
Modrý Anděl s.r.o. působí jako jednička v oboru zprostředkovatel přepravy již řadu let. Ve službách taxi a odvoz vozu jsou jedničkou na trhu. Skrze vlastní moderní odbavovací systém vám profesionální řidič přistaví luxusní vůz, kde se budete cítit v bezpečí. Provozuje také autopůjčovnu a interní autoservis.

Creative World – Holešovický narozeninový dům je určen pro všechny věkové kategorie pro pořádání oslav narozenin, promoci, večírků apod. Ovšem můžete přijít i jen tak kdykoliv přes den na snídani, oběd či večeři. Multifunkční prostor je otevřen všem požadavům.

Poděkování za focení patří:
Ordinace v růžové zahradě, Kytky od potoka, Kopeček na kolečku, Letiště Benešov, Zoo park zájezd, Střecha Lucerny a Zeppelin.

Foto: Přání všedního dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *