Sedm vynikajících sólistů zvučných jmen a 93 sborů se třemi tisícovkami členů oslavili 30 let svobody videoklipem Hlasy Sametu

V podobně soudržné náladě, s nadějí a očekáváním, jaké u nás panovaly v těchto listopadových dnech před 30 lety, vznikl projekt „Hlasy Sametu – Jsme České sbory.cz!” V režii a za vedení autora ideje a hlavního sbormistra Lukáše Prchala, známého spoluprací s vokálním sextetem Skety či organizací Prague A Capella Festivalu, se k bezmála třem tisícům členů třiadevadesáti sborů přidalo sedm špičkových pěveckých sólistek a sólistů různých hudebních žánrů. Vojtu Dyka, Anetu Langerovou, Adama Plachetku, Janu Kirschner, Lenku Dusilovou, Báru Basikovou i tenoristu Martina Šrejmu, spojuje to, že jejich umělecká kariéra začínala v českých a slovenských dětských pěveckých sborech.

Unie českých pěveckých sborů, která letos oslavila pro změnu 50 let existence, je také hlavním producentem videoklipu, ve kterém jeho protagonisté zpívají jednu z písní, která se trvale zapsala do historie. Mlýny, tedy tradicionál This Little Light of Mine s českým textem Dušana Vančury a v podání Spirituál Kvintetu, se staly jedním z hudebních symbolů sametové revoluce. Pro Hlasy Sametu je upravil a basovou linku nazpíval Štěpán Janoušek.

Partnerem projektu je Česká televize, v jejíchž studiích vznikly prvotní zvukové i obrazové nahrávky.

Unie českých pěveckých sborů ve své současné formě existuje právě 50 let, ale je přímým nástupcem organizací, které se datují až k Jednotě zpěváckých spolků českoslovanských, založené roku 1868. Jejím posláním je podpora sborového zpěvu v ČR ve všech jeho formách.

Lukáš Prchal je dirigent, sbormistr a producent, manažer vokální skupiny SKETY a organizátor Prague A Cappella Festivalu. Jeho orientace na soudobou a živou vokální tvorbu ho často přivádí jako lektora na sborové workshopy a festivaly. Každoročně také diriguje oblíbený happening Rybovka na Hlaváku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.