Úspěšné kurzy samovyšetření prsu či přednášky o homeopatii. Lékárny nabízejí více než pouhý výdej léků

Rakovina prsu patří k nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním, které u nás každoročně postihne téměř 7 000¹ žen. Její včasné odhalení má však díky současným léčebným postupům šanci na úplné vyléčení. Společnost BENU v rámci svého programu BENU Academia ve spolupráci s organizací Mamma HELP v říjnu uspořádala kurzy samovyšetření prsu. Kurzy byly pro veřejnost zdarma a celkem 12 kurzů navštívilo 220 zájemkyň. Od listopadu jsou v lékárnách otevřeny další přednášky tentokrát zaměřené na homeopatii.

Kurzy samovyšetření prsu probíhaly v deseti městech České republiky. Jedním z nich byl i Hradec Králové, kde se podle vedoucí lékárnice Mgr. Kamily Pourové přednáška nesla ve velmi přátelském a uvolněném duchu: „Zájemkyně si přišly vyzkoušet, jak poznat případnou hrozbu nejen v teorii, ale hlavně v praxi. Atmosféra kurzu byla velice uvolněná, dámy se otevřeně ptaly, na to, co je zajímalo. Myslím, že je to velmi příjemná cesta, jak naučit ženy o sebe pečovat a především, jak se chránit.“ Praktické cvičení probíhalo na novém fantomovém modelu prsou. Účastnice získaly informace o preventivním screeningovém programu, o metodách a možnostech vyšetřování u lékaře, o tom, kdo vyšetření hradí, jak se na něj objednat, jaké diagnostické centrum si vybrat a proč, jak často prohlídky absolvovat a také dostaly kontakty na akreditovaná mamodiagnostická centra.

Vyšetřovat by se měly i mladé ženy
Onemocnění se stále častěji týká mladých žen a jeho výskyt pořád stoupá. Podle odborníků je důležitým aspektem primární prevence všech onkologických onemocnění dodržování vhodné životosprávy, vyvážené stravy, dostatek pohybu a vyhýbání se stresu. Samovyšetření však hraje významnou roli v takzvané sekundární prevenci rakoviny prsu. Ačkoli pohmatové vyšetření nenahradí mamografické či ultrazvukové vyšetření, mělo by se stát běžnou každodenní součástí života všech žen. Samovyšetřovat by se měly i ženy s implantáty, těhotné a kojící.

Homeopatika v domácí lékárničce
Odborné přednášky pro veřejnost pořádá BENU pravidelně a přináší tak prostor pro osvětu v rámci unikátních témat, která prezentují lékaři, lékárníci nebo zdravotničtí odborníci. „V rámci seminářů umožňujeme veřejnosti získat nové poznatky i praktické zkušenosti v různých specializovaných oblastech medicíny, zdraví, léčby či prevence nemocí. Edukace společnosti je nedílnou součástí naší lékárnické profese, a to nejen při výdeji léků,“ vysvětluje PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU, a dodává: „Na listopad jsme připravili semináře s žádaným tématem homeopatie.“ Lidé se zde dozvědí především informace o využití homeopatik v domácí lékárničce. Podle přednášející a odbornice na homeopatika bývají tyto léky a jejich účinky stále podceňovány: „Lidé stále málo vědí, že pomocí homeopatik můžeme zvládnout nejen bolesti zad a hlavy, ale třeba i stres a kinetózu při cestování. Přednáškami bychom jim chtěli tento druh alternativní léčby více přiblížit,“ dodává lektorka kurzů a odbornice na homeopatii Mgr. Andrea Forgácsová, Ph.D., SAKHom. Aktuální seznam nabízených přednášek mohou zájemci najít na webu.

Použité zdroje:
1. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/vyskyt-zhoubnych-nadoru-prsu-v-cr/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.