Většina lidí hubne s internetem, na odborníka se obrátí každý desátý

Stále více se řeší dezinformace na internetu, jež se prolínají i do otázky hubnutí. Průzkum české společnosti KetoDiet ukázal, že rady pro hubnutí hledá na internetu nebo v online diskuzích více než polovina respondentů. Naopak odborného výživového poradce vyhledá pouze každý desátý. Podle Martiny Dvořákové, hlavní výživové poradkyně KetoDiet a dietní koučky, bývá spoléhání se na neověřené rady laiků zásadním důvodem neúspěchu v redukci váhy, ale i zdravotních problémů vyplývajících ze špatné životosprávy.

Rychlá a levná „pomoc“
Průzkum ukázal, že z 1250 dotázaných hledá informace v online článcích nebo diskuzích 56 % lidí. V pětině případů lidé žádají o radu své blízké. Naopak pouze 12 % lidí se radí s odborným výživovým poradcem, ať už osobně nebo jej kontaktuje pomocí emailu/online chatu. Důvodů, proč lidé hledají pomoc na internetu, je hned několik, od rychlosti přes anonymitu po nulové náklady. Mnohdy si neuvědomují, že většina informací na internetu je nepodložená a neschválená odborníky. Ze stále omílaných zpráv se postupně vytrácí korektnost. Řídí-li se dietáři těmito návody, pak si nebezpečně zahrávají se svým zdravím a nezřídka dochází i k nárůstu váhy.

Univerzální postup na internetu najdete, ale nefunguje
„V dnešní uspěchané době chceme výsledky hned a ideálně bez nějakého přičinění. Platí to také pro hubnutí, kdy by si lidé chtěli ideálně přečíst univerzální radu na internetu a do týdne vážit o deset kilo méně. Tak to ale nefunguje,“ říká Martina Dvořáková a pokračuje: „Redukce váhy je komplexní problém, kdy bereme v potaz nejen životosprávu, tedy stravu a pohyb, ale také genetiku, hladinu hormonů nebo vliv léků. To má každý z nás jinak, jednotný návod na hubnutí prostě neexistuje.“ Podle Martiny k účinnému hubnutí vždy vede pouze energetický deficit. Každý ale potřebuje mít rozdíl mezi příjmem a výdejem jinak veliký. Někomu postačí snížit počet přijatých kalorií jen nepatrně a zařadit více pohybu, jiný musí dodržovat opravdu striktní jídelníček. Každý jsme totiž jiný. Velkou roli hraje také psychika. Martina radí nesrovnávat se s ostatními a minimalizovat stres, nebo ho alespoň kompenzovat relaxačními aktivitami – procházkami v přírodě, čtením, jógou, wellness, apod.

Zpomalený metabolismus i špatné vstřebávání živin
Jestliže se pustíme do hubnutí, aniž bychom věděli, co je pro nás vhodné, může nám to i ublížit. „My v KetoDiet se před zahájením dietního plánu ptáme na zdravotní stav dotyčného. Ne vždy je hubnutí žádoucí a také potřebujeme vědět, proč jde někdy pomaleji než by bylo běžné. Pokud se někdo chce pustit do hubnutí sám, nabízíme i online poradnu, kde se klienti mohou zeptat školených výživových poradců na vše, co se diety týká. To by mělo fungovat u všech společností, realita je však bohužel odlišná. Lidé pak často vybírají diety, jež pro ně nejsou vhodné,“ vysvětluje Martina. Podle ní si opíráním o nepodložené rady můžeme přivodit zpomalený metabolismus, poruchy trávení a vstřebávání živin nebo se dopracujeme k podvýživě, kdy tělu chybí důležité vitamíny a minerály. V extrémních případech si lidé mohou vyvolat i potravinové intolerance. „Koktejly z oleje, citrónové šťávy a chilli rozhodně nejsou dlouhodobě vhodné pro naše tělo. Hladovkami si zaděláme na jojo efekt a metabolismus rozhozený na mnoho let. Hubnutí chce kvalitní stravu, pohyb a hlavně trpělivost. Nemůžete za pár měsíců zhubnout to, co jste nabírali roky,“ uzavírá Martina Dvořáková.

Zdroj: KetoDiet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.