Světová premiéra vánoční kantáty Světlo a sníh zazní 20. prosince v Českých Budějovicích

Lukáš Sommer – český kytarový virtuóz, skladatel a aranžér, představí v Českých Budějovicích svou vánoční kantátu pro sóla, sbor a orchestr s názvem Světlo a sníh. Diváci v kostele sv. Mikuláše mají příležitost být součástí jedinečného večera.

„Na tradičních vánočních koncertech Jihočeského divadla v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích od 19:30 zazní letos ve světové premiéře nová kantáta pro sóla, sbor a orchestr s názvem Světlo a sníh. Skladbu ke slavnostní příležitosti stého výročí existence divadla zkomponoval původem českobudějovický skladatel Lukáš Sommer, který patří k čelným představitelům mladé generace hudebních tvůrců“, řekl k chystané premiéře ředitel opery Jihočeského divadla Tomáš Studený.

Skladba pracuje s několika texty Adama Václava Michny z Otradovic, dále texty z kancionálu a částmi mešního ordinária. Dvě krásné vánoční básně mi do kantáty věnoval můj vzácný přítel, básník Vít Slíva, který bude světové premiéře rovněž přítomen. Nemám nikdy malé cíle a bylo mým přáním, aby tyto koncerty byly pro “mé Jihočechy” prostě událost“, dodal k původu díla skladatel.

Oba koncerty, 20. a 26. prosince 2019, jsou též připomínkou výročí 100 let od založení Jihočeského divadla. Výzvu napsat kantátu k tomuto výročí jsem jako rodák přijal s hrdostí. Vždyť v orchestru a sboru bude hned několik mých spolužáků z konzervatoře! Pracovat na orchestraci jsem začal v září a přiznávám, že trochu s obavami. Aparát skladby je obrovský, do tří měsíců odevzdat půlhodinovou kantátu pro sóla, sbor a orchestr znamená mnoho bezesných nocí. Navíc mne na podzim čekaly náročné cesty s kytarou, a tak vznikaly zajímavé situace, kdy jsem texty jako “Ve vločkách Ježíšek létá” psal ve španělské Malaze mezi palmami”, komentoval náročnou etapu letošního podzimu Sommer.

Lukáš Sommer je přední osobnost české mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Naplno se věnuje vlastní tvorbě a koncertní činnosti. Je autorem významných orchestrálních skladeb, které byly s úspěchem uvedeny u nás i v zahraničí. Spolupracuje s předními světovými umělci, z českých jsou to například houslista Pavel Šporcl, harfistka Jana Boušková, hobojista Vilém Veverka. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Při koncertech se často nechává ovlivnit “náladou” publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky.

Lukáš Sommer je zastupován uměleckou agenturou ŠPORCL ARTS AGENCY houslisty Pavla Šporcla.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.