Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

Czech Design Week zná své vítěze: Objevem roku se stal mladý umělec Pavel Kopřiva junior

Letošní 6. ročník festivalu designu Czech Design Week zná své vítěze. Na slavnostním vyhlášení v prostorách Kongresového centra v Praze zvítězil v kategorii Objev roku Pavel Kopřiva junior s unikátním svítidlem inspirovaným horizontem Lužických hor. Cenu Best of Design si odneslo slovenské designérské duo Mach & Krovina a s kolekcí váz TWOOWT obdržela ocenění za nejlepší instalaci Marieta Tedenacová. Zvláštní uznání poroty získala česká značka designového nábytku a doplňků do dětských pokojů Chic by Pig. Limitovanou edici trofejí v podobě váziček navrhl sklářský umělec František Jungvirt.

Návštěvníci měli možnost během čtyř dnů zhlédnout to nejlepší z českého skla, porcelánu, šperků, originálních hraček i papírenských potřeb, interiérového designu ale také parfémů či kožených doplňků. Do letošního ročníku se zapojilo na 150 českých i zahraničních designérů. „Hlavním cílem festivalu je podpořit tuzemskou výrobu a kreativní tvorbu, zejména pak u mladých začínajících umělců. V průběhu celého roku vysíláme nadějné designéry na zahraniční výstavy a zprostředkováváme jim spojení s potenciálními investory a sklářskými společnostmi. Začínající umělci mají rovněž možnost prodávat svá díla v Czech Design Store v centru Prahy,“ uvádí ředitel festivalu Czech Design Week Lukáš Pipek.

Nedělním slavnostním vyhlášením cen skončil 6. ročník festivalu designu. Objevem roku se stal student Fakulty umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem Pavel Kopřiva junior se skleněným objektem, který je vyroben broušením z foukaného rotačního tvaru. „Svítidlo je tvořeno ze dvou kusů, které dělí unikátní křivka inspirovaná horizontem Lužických hor, na který jsem se odmalička díval z pokoje ve svém rodném Novém Boru,“ vysvětluje Pavel Kopřiva junior. Další cenu v kategorii Best of Design získali slovenští designéři a nadšenci do IT Adam Krovina a Barbora Machovičová vyrábějící originální LED svítidla a interiérové doplňky.

„Impulzem pro naši společnou tvorbu byl příchod CNC frézy v roce 2018. Má asi čtyři sta kilo a 150 centimetrů. Do našich víkendů přinesla mnoho hluku a tvořivé svobody zároveň,“ hovoří o začátcích společného projektu Adam Krovina. S kolekcí skleněných váz TWOOWT porotu oslnila mladá studentka pražského UPRUM Marieta Tedenacová. Odnesla si ocenění v kategorii nejlepší instalace. „Autorka kombinuje různé materiály, technologie a inovace. Sklo vnímá jako nástroj vidění a nejinak je tomu u váz z řady TWOOWT, které podněcují k zamyšlení nad tím, co je realita a co iluze,“ říká Lukáš Pipek. Poslední z cen, zvláštní uznání poroty, obdrželo české studio Chic by Pig, které se věnuje výrobě šik nábytku a doplňků z přírodních materiálů do dětských pokojů.

O přehlídce Czech Design Week
Festival Czech Design Week již šestým rokem podporuje kreativní tvorbu tuzemských i zahraničních designérů. Projekt usiluje o vytvoření platformy, která umožní propojení laické veřejnosti a odborníků v oboru design a umění. CZDW ukazuje, že design není jen drahé zboží do bytu. Více informací o festivalu a také seznam všech vystavovatelů pro ročník 2019 naleznete na webové stránce www.czechdesignweek.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *