Zmrzlé nohy pomůže zahřát i mikrotenový sáček

Jestli něco dokáže zkazit dojem z pohádkově zasněžených a mrazivých dní, tak je to pocit nepříjemného chladu. Ať už budete prožívat zimu kdekoliv, máme pro vás několik tipů, jak se rychle zahřát a jak vybrat to správné zimní vybavení.

6 známých i méně známých doporučení, jak se v zimě rychle zahřát
1. Ostřejší jídlo
„Podle mých zkušeností je důležité nepodceňovat pití teplých nápojů a přizpůsobit zimnímu období i stravu. Například zařadit do jídelníčku pikantní koření a polévky. Znalci vědí, že v zimě je vhodné doplňovat energii z tuků, takže si s sebou na výpravy berou trochu špeku nebo ořechů,“ dává tip Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz, který je zaměřený na sportovní a turistické vybavení do přírody.

2. Otužování a sauna
Velice účinně můžete trénovat tělo proti chladu po celý rok správným otužováním. Stačí dát si vždy na závěr sprchování chladnější vodu, ti odvážnější pak zamíří do řeky či do rybníka. Dalším skvělým způsobem je saunování, po kterém ovšem musí následovat řádné zchlazení.

3. Zahřejte se vlastním dechem
Pokud se potřebujete rychle zahřát, můžete vyzkoušet metodu krátkého rozdýchávání podle Wim Hofova. „Nejprve se 30krát zhluboka nadechněte až pod klíční kosti a plynule vydechujte. Začne se vám motat hlava a vaše tělo bude spalovat přebytek kyslíku. Bude vám teplo, ale tím to nekončí. S posledním nádechem jen malinko upusťte a držte bez dýchání do maxima. Třeba minutu, minutu a půl. Nebojte, tělo má kyslíku dost, a takto aktivujete užitečné nevědomé procesy. Až budete lapat po dechu, dejte si jen jeden hluboký nádech a po něm vydržte dalších 20-30 s nedýchat. Pak malá pauza, a ještě si to můžete 2krát zopakovat,“ radí Vít Hruška.

4. Svalové zatínání
Anebo se zkuste zahřát tím, že zatnete co nejvíc svalů. Rozkročte nohy na šířku ramen a začněte zatínat do země prsty na nohou. Zatněte i lýtka, kolena, stehna, hýždě, zmáčkněte břišní svaly, záda, přitáhněte krk, skousněte, zpevněte ruce a nehty si zaryjte do dlaní. V téhle maximální tenzi celého těla vydržte 3–5 sekund a pak co nejrychleji povolte. Zopakujte ještě 10krát a ucítíte, jak se zahříváte.

5. Pozor na hlavu
Tepelný komfort nám z velké části zajistí kvalitní termo prádlo, ať už syntetické či z merino vlny, pořádná mikina a bunda. Vždy bychom měli myslet na čepici a šátek, protože skrz hlavu uniká až 20 % tepla. Velkým problémem bývají i promrzlé prsty. Nejlépe je zahřejí rukavice palčáky, případně ty s odklápěcí chlopní. Pro velké zmrzlíky jsou dokonce k dostání elektricky vyhřívané modely rukavic.

6. Přenosná sauna pro nohy
V zimě bývá někdy složité udržet nohy v teple. Podstatné je pořídit si kvalitní boty, ideálně membránové v kombinaci s kůží, a nezapomínat na pravidelnou impregnaci. Důležité jsou i vhodné ponožky, skvěle budou fungovat jak ty ze silného merina, tak i ty s membránou. Zajímavým trikem, jak si zahřát nohy, je použití igelitových sáčků. „Nikdy byste nevěřili, jak vám takový obyčejný mikrotenový sáček dokáže zlepšit zimní výšlap. Ať už máte jakékoliv boty, navlečte si suchou ponožku, zabalte chodidlo do igeliťáku a překryjte druhou ponožkou. Taková přenosná sauna sice povede k tomu, že se vám noha trochu zapaří, ale v zimě to nebývá takový problém a mnohonásobně víc oceníte relativní sucho a hlavně teplo,“ dává originální osvědčený tip Vít Hruška z 4Camping a připomíná, že další možností, jak si zahřát promrzlé končetiny, jsou  hřejivé polštářky, kde po rozbalení obsažená látka reaguje se vzduchem. Vy si pak můžete užívat až osm hodin pozvolného sálání tepla.

Výbava, se kterou si chladné dny užijete hezky v teple
Dámská funkční mikina Flochova Northfinder se dobře hodí pro mnoho sportovních aktivit. Tuto variabilitu zajišťuje vysoce pružný materiál Polartec® Power Grid™. Díky dobrému odvodu potu navíc nedochází ke zbytečným ztrátám tepla. Mikina je lehounká, proto i velmi rychle schne. Při vývoji byla využita kombinace 92% polyesteru a 8% elastanu. Mezi velké výhody patří nastavitelná spodní část, strečové manžety a lepená kapsa na rukávu. Koupíte ji za doporučenou cenu 2 990 Kč,

Ponožky W’s Ski Rock’n’Wool Ortovox vás díky své jedinečné kombinaci materiálů udrží nejen v teple, ale i v suchu. Ušité ergonomicky a každé noze zvlášť na míru vám dopřejí vysoký komfort i v těch nejhorších podmínkách. S komfortem ještě pomůže zesílená vrstva látky pod prsty a patou. Ideální pro freeride, ale poslouží i při jiných zimních aktivitách. Koupíte je za doporučenou cenu 1 090 Kč,

Termoska Glacier Stainless Vacuum Bottle GSI upoutá elegantním designem a čistou konstrukcí. Tato termoska je ideální při dojíždění do práce či školy, piknik, sportovní akce nebo kempování. Termoska udrží nápoj teplý/studený po dobu až 18 hodin. Je vyrobena z kvalitní nerezové oceli, takže vám vydrží opravdu dlouho. Koupíte ji za doporučenou cenu 1 090 Kč.

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempingový nábytek, až po čelovky, věci na vaření a nejrůznější outdoorové vychytávky a nově také kompletní lezecké vybavení. Mezi články najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení skutečných odborníků.

Zdroj: www.4camping.cz, foto: Dolní Rakousko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.