Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Novoroční předsevzetí Čechů se nejčastěji týkají zdravé životosprávy. Pomoci mohou i odborníci v lékárně

Přestat kouřit, zhubnout, více cvičit, udržovat zdravý životní styl či ušetřit peníze. To jsou nejčastější úkoly, které si Češi do nového roku dávají. Předsevzetí si určuje téměř každý druhý Čech. Polovina z nich je však nedotáhne do konce a každý pátý jejich plnění vzdá už během prvního měsíce. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS realizovaného pro společnost BENU Česká republika. Předsevzetí, která si nejčastěji dáváme (a potom i porušujeme), se týkají zdravé životosprávy. Pokud se nám podaří je dodržet, mohou nám přinést nesporné zdravotní benefity. Na pomoc při plnění některých osobních „závazků“ si můžeme přizvat odborníky.

Doopravdy přestat s kouřením
Nejčastějším předsevzetím (20,6 % respondentů) je závazek přestat s kouřením a dávají si ho zejména lidé ve věkové kategorii 54–65 let. Podle PharmDr. Michaly Belasové ze společnosti BENU si právě lidé v tomto věku začínají uvědomovat, jaké zdravotní následky kouření může zanechat: „Po dvaceti až třiceti letech kouření cigaret už samozřejmě tělo začne dávat výrazněji najevo, že je nadměrně zatěžováno. Člověk na sobě začne pociťovat změny a reálně se bát o svůj zdravotní stav.“ Přestat kouřit ale úspěšně zvládne pouze 5 % kuřáků: „Vzdát se cigaret je opravdu těžké. S odbornou pomocí se však úspěšnost zvyšuje až na 40 %. Lidé, kteří projdou odvykacím programem v našich lékárnách, mají dle našich statistik dokonce více jak nadpoloviční šanci zbavit se svého zlozvyku,“ dodává Michala Belasová.

Ve vybraných lékárnách BENU speciálně vyškolený lékárník zájemce provede celým procesem odvykání. Konzultace jsou zdarma a v lékárně lidem navíc poradí, jak čerpat příspěvky pojišťoven na podpůrné prostředky. Michala Belasová ještě upozorňuje na současný trend elektronických cigaret, které se těší velké oblibě díky tomu, že není zakázáno jejich používání ve vybraných restauracích. Zároveň do jisté míry bourají společenské zábrany a lidé je kouří i na místech, kde by si klasickou cigaretu nezapálili. Naše konzultace jsou určeny i uživatelům elektronických cigaret, u nichž může být závislost na nikotinu vzhledem k povaze těchto nahřívačů ještě vyšší.“

Cvičit a zhubnout
Dalším častým předsevzetím je závazek ke zhubnutí (16,6 % respondentů) a častějšímu cvičení (12,2 % respondentů). Podle zjištění Státního zdravotního ústavu má polovina dospělých v České republice vyšší než normální hmotnost. Tento podíl se navíc nedaří snižovat a počet obézních osob od počátku 90. let dokonce stoupá. Nemoci spojené s obezitou jsou po onemocněních souvisejících s kouřením, druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým je možné předcházet.1 Obezita může kromě negativního působení na výskyt kardiovaskulárních onemocnění rovněž až 7x zvýšit riziko vzniku diabetu. Jedním z jednoduchých, ale velmi efektivních kroků, které pro sebe lidé v rámci osobní péče mohou udělat, je nechat si v lékárnách změřit hladinu cukru v krvi. „Měření pomůže odhalit zvýšenou hladinu cukru v krvi, která je jedním z příznaků diabetu. Lékárník výsledky posoudí a doporučí další kroky. V případě výsledků svědčících o zvýšené hodnotě cukru v krvi je to vždy zejména návštěva lékaře. Včasný záchyt nemoci je zásadní pro její úspěšnou léčbu,“ vysvětluje Michala Belasová.

Starat se o sebe
Celkově změnit životní styl a snížit stresovou zátěž chce téměř desetina Čechů. Podle Michaly Belasové by se lidé měli také více zajímat o svůj zdravotní stav jako celek a snažit se o sebe více pečovat: „Samozřejmostí jsou pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, ale je dobré pro sebe udělat i něco navíc. Lidé se v dnešní době často zanedbávají, protože nemají čas. Proto jsme v lékárnách BENU začali nabízet i základní zdravotní testy a konzultace, které jsou rychlé a bezbolestné. Ti, kteří už naše konzultace vyzkoušeli, oceňují především jednoduché objednání a prostředí lékárny, které je jim dostupnější než ordinace,“ dodává Michala Belasová.

Cholesterol je tichý nepřítel, kterého však snadno odhalíte během chvilky
Trend zanedbávání prevence potvrdil i průzkum. Z jeho výsledků totiž mimo jiné vyplynulo, že každý čtvrtý respondent má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Oproti tomu 56 % dotázaných odpovědělo, že zvýšený cholesterol nemají. Na pravidelné kontroly přitom ale dochází pouze každý třetí z respondentů. BENU se chce pokusit tento negativní trend zvrátit: „Nabízíme zákazníkům bezplatné měření hladiny cholesterolu v krvi. Pravidelná kontrola je klíčová právě proto, že vysoký cholesterol nebolí a nemá akutní příznaky. Při vysoké hladině cholesterolu v krvi přesto hrozí velké zdravotní problémy, jako jsou mozková mrtvice či srdeční infarkt,“ vysvětluje Michala Belasová.

Za odbornými konzultacemi do lékárny
Kromě těch již zmíněných nabízí společnost BENU i další konzultace, jako je testování paměti či ověření interakcí užívaných léků. „Během našeho veřejného průzkumu jsme zjistili, že lidé by v lékárně rádi využili právě možností měření hladiny cholesterolu (58 % respondentů), měření hladiny cukru v krvi (57 % respondentů) či testování paměti (40 % respondentů). Málokterý z respondentů přitom ale tušil, že může takové služby v lékárně doopravdy využít. Naším cílem je dostat do povědomí pacientů, že lékárna není jen o výdeji krabiček s léky, ale že v ní mohou vyhledat a využít odbornou zdravotní pomoc, která je v rámci programu BENU PLUS bezplatná.“

Průzkum byl v prosinci 2019 realizován agenturou IPSOS pro společnost BENU na vzorku 500 respondentů.

Použité zdroje:

  1. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/info_listy/Vyskyt_nadvahy_a_obezity_2018.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *