Zpevněné tělo musí mít i děti. Poradíme, jak na to!

Už předškolní dítě by mělo vědět, že má svaly v těle, a mělo by je umět vnímat. Jen tak obstojí, až ho rodiče poprvé posadí na kolo nebo postaví na lyže. Bez zpevněného těla se ale zhroutí jak hadrová loutka. Proto je už pro malé děti tak důležitý všeobecný pohybový základ.

„Když poprvé postavíte vedle sebe na lyže dvě děti, z nichž jedno prošlo pohybovou průpravou, a druhé ne, bude mezi nimi vidět zásadní rozdíl už ve chvíli, kdy se dají do pohybu. Dítě zvyklé na pravidelný pohyb podvědomě ví, jak použít svaly, a nejspíš nebude mít žádné větší problémy, jelikož zvládne koordinovat pohyby svého těla, a díky tomu se na lyžích lépe udrží. Druhému, kterému chybí všeobecný pohybový základ, bude zcela jistě nový pohyb a zapojení doposud zahálejících svalů činit větší potíže. Svalová souhra a koordinace pohybů těla jsou základem pro další rozvoj ve všech sportovních oblastech, obecná průprava by proto neměla být rodiči podceňována,“ říká Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey’s Gym v Praze.

Pozor na nesplněné rodičovské sny a ambice
Bez základní pohybové průpravy se totiž dítko bude mnohem obtížněji učit lyžovat, jezdit na bruslích či na kole. A podle zkušené instruktorky se na něj rodič nesmí zlobit, protože v tomto případě není chybou dítěte, že nemělo možnost si správné návyky osvojit. „Často vidíme, že rodiče chtějí po dětech specializovaný pohyb, aniž by jim předtím umožnili získat všeobecný pohybový základ. Dělají to buď z nevědomosti, nebo si tím třeba chtějí splnit nějaký svůj nesplněný sen, ambice… Po určitou dobu nemusí být u pohybově nadaných dětí nedostatek základů znát, ale v drtivé většině rozdíl dřív nebo později poznáte. Kromě toho může u malého sportovce neúspěch pramenící z nedostatečné průpravy způsobit nechuť věnovat se nejen vybranému sportu, ale i pohybu obecně. V předškolním věku se děti mají věnovat pohybu bez důrazu na dril, výkony nebo vítězství. Cvičení je musí bavit a na lekce by se měly těšit. Jen tak si v sobě vybudují lásku ke sportu, která jim pomůže vytrvat  do budoucna, kdy se specializované tréninky často neobejdou bez tvrdé dřiny,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

Správný postup a vhodné prostředí
Na předškoláky dobře působí hravé a příjemně barevné prostředí v tělocvičně, nářadí, které je dětem dobře přizpůsobené, proto se ho nejen nebojí, ale láká je, aby si ho vyzkoušely. Důležitý je také měkký povrch po celém prostoru, který dává dětem jistotu, že dopad bude vždy příjemný. „Velký důraz klademe na úvod hodiny, kdy se lektor s dětmi přivítá, řeknou si zážitky z uplynulého týdne, což pomáhá dobré aklimatizaci. Teprve pak následuje cvičení na nářadí, to už jsou si děti jistější a také se lépe soustředí,“ vysvětluje zkušená lektorka Kristýna Přibylová, která je sama maminkou tří školáků. A pro zajímavost – nápad založit v České republice profesionální dětské tělocvičny se v její hlavě zrodil poté, co kdysi marně hledala pro svého tehdy tříletého syna kvalitní cvičební kroužek…

Unikátnost „opičích“ tělocvičen Monkey’s Gym spočívá mimo jiné právě ve cvičení na speciálním nářadí, ke kterému se děti jinak nemají šanci dostat. Každá cvičební hodina zahrnuje několik cviků na nářadí, kde se postupně procvičuje vše od základů až po složitější gymnastické dovednosti. Děti si tak osvojí důležité základy cvičení na kladině, bradlech i žebřinách a podobně.

Širší kladina i hrazdička na míru
Když dětské tělocvičny Monkey’s Gym v roce 2012 začínaly, nebylo obvyklé, aby děti cvičily na nářadí, spíš se jen hrály hry. Kristýna Přibylová vzpomíná, jak s kolegy vybírali nářadí z nabídek více firem, přičemž mnoho věcí bylo gymnastických. A protože nechtěli, aby děti chodily jen po lavičce, nechali si u truhláře vyrobit na míru nástavec na kladinu, který ji rozšiřuje z 10 na 18 cm. Nacvičovat na kladině tak mohou v Monkey’s Gym i menší děti nebo ty, které jsou bázlivější, protože mají jistotu, že je povrch na došlap dostatečně široký. „Také tahle hojně využívaná malá hrazdička je zhotovená na míru,“ ukazuje další originální cvičební nářadí pro děti Kristýna Přibylová. „Posilují se na ní dobře svaly, nohy, ruce i střed těla. Děti velmi baví, protože nabízí mnoho možností. Je to vlastně předstupeň bradel, na která děti mohou jít až ve chvíli, kdy jsou schopny udržet se samy pevně na rukou,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. Trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.