Česká kriminální parodie Případ mrtvého nebožtíka bude vyšetřovat mord už tento týden v kinech!

Po úspěšné spolupráci na snímku Probudím se včera (2012) přichází producent a režisér Miloslav Šmídmajer s krimikomedií natočenou opět podle scénáře Lumíra Holčáka a Davida Ziegelbauera.

Tentokrát si film otevřeně utahuje z kriminálek, jichž jsou dnes plné televizní obrazovky, a využívá klišé kriminálních žánrů. Děj, který divák zná už z milionu žánrových snímků z policejního prostředí, se tak stal podhoubím pro slovní humor a do absurdna gradujících situací. Hlavními postavami jsou major Prubner, jeho kolegyně Skálová a detektivové Rorýs s Dymákem, všem velí náčelník kriminálky Drátek…

Kvůli fimu jsme vyslechli Hanu Vángnerovou alis detektiva Skálovou. Přepis výslechu:
Když přišla nabídka na takovou žánrově specifickou roli, neváhala jste? 
Naopak. Miloš mi tuhle roli nabízel už docela dávno. Točili jsme spolu předtím Miluji tě modře, kde jsme se vlastně seznámili, a už tehdy mi o svém plánu říkal. Pak se ale nic nedělo, jak se často stává. Ale pak mi od něj přišla zpráva, že se bude točit, tak jsem měla velkou radost. Potom jsem si přečetla scénář, u kterého jsem se hodně smála, protože je to taková absurdita, kterou jsem dlouho neviděla ani nečetla, no, a když mi prozradil celé obsazení, tak už nebylo o čem přemýšlet. Lukáše Příkazkého znám, protože spolu hrajeme v Letních shakespearovských slavnostech, hráli jsme spolu i Na Vinohradech. S Davidem Novotným a Martinem Pechlátem jsem se předtím nikdy pracovně nepotkala, přesto, že je považuju za jedny z nejlepších českých herců. Takže jsem si říkala, že je to super a že u toho natáčení nemůžu chybět!

Asi jste kvůli Případu mrtvého nebožtíka nemusela trénovat žádné speciální dovednosti… 
Ne, nemusela. Ale povahově jsem přesný opak Rorýse, který se zbraní bojí a je to popleta. Moje Skálová je trochu jako tank a s ničím se nepáře, taková Angelina Jolie, ta by se zbraněmi umět měla. Já jsem takovým výcvikem v reálu už při jiné příležitosti prošla, a takové věci se nezapomínají.

Vás jako diváka kriminální filmy a seriály baví? 
To jo, z toho, co jsem viděla byl skvělý švédsko–dánsko–německý Most a pak vlastně další švédský seriál, který převzali Američané a jmenoval se The Killing.  Ale jinak musím přiznat, že poslední dobou vyhledávám spíš lehčí filmy a komedie. Měla jsem období, kdy jsem takovou temnotu úplně nepotřebovala. Když je to ale dobře zahrané a natočené, tak je to žánr, který se neomrzí.

Myslíte, že policista je pro českého diváka něčím specifická postava? 
No, těžko říct… Určitě je ale zajímavé sledovat vývoj takové postavy od dob Malého pitavala až po kriminálky, které se u nás točí teď. Mě třeba natáčení Expozitury, kde jsem hrála policistku, ovlivnilo moc, protože jsem se mohla potkat se svým skutečným předobrazem – policistkou Helenou. Po zbytek života pro mě bude určitým vzorem a mou osobní hrdinkou. Přispělo k tomu určitě i to, že je to žena, která se postavila za něco, co považovala za důle- žité, i když byla v situaci, která tomu nešla naproti, protože měla malé dítě. Nebála se. Policisté by měli reprezentovat morálku a hrdinství – dvě věci, které my v Čechách dnes velmi výrazně potřebujeme. Je pak ale otázka, jak moc často se to skutečně děje…

O filmu:
Na scéně se objevuje major Prubner (David Novotný), jeho nová kolegyně Skálová (Hana Vagnerová) a detektivové Rorýs (Martin Pechlát) s Dymákem (Lukáš Příkazký). Jejich úkol od náčelníka kriminálky Drátka (Miroslav Táborský) je jasný – vyšetřit vraždu Starablažkové. Postupně kriminalisté vypátrají, že úspěšně vydírala, a proto se jí někdo zbavil. Ale mnoho stop nemají. Jen to, že jde o pomstu. Majoru Prubnerovi šlape navíc na paty jeho nadřízený plukovník Drátek, který mu dá na zjištění vraha jen týden – tedy sedm dní!

Námět: Lumír Holčák
Scénář: Lumír Holčák, David Ziegelbauer
Režisér: Miloslav Šmídmajer
Kamera: Peter Beňa
Střih: Adam Dvořák
Dramaturgie: Mária Dufková
Architekt: Adam Pitra
Kostýmy: Lucie Ulíková
Hudební spolupráce: Čeněk Kavečka
Zvuk: Pavel Dvořák
Masky: Oli Bartakovičová
PR (Mia production): Gabriela Vágner
Distribuční společnost: Falcon a.s.
Distribuční premiéra: 16. ledna 2020
Délka filmu: 95 minut
Natáčení probíhalo v Olomouci, dotáčka v Litoměřicích v létě 2019.

Foto: Případ mrtvého nebožtíka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.