Kytarista a skladatel Lukáš Sommer pokouší další metu

Fórum Karlín v Praze čeká výjimečný zážitek – dnes už kultovní bratislavská kapela IneKafe zde ve velkém stylu oslaví 25 let své existence. Skladby pro symfonický koncert zaranžoval český, extrémně talentovaný mladý kytarista a skladatel Lukáš SommerZároveň se v debutu ujme role dirigenta.

 „Když nám Lukáš poprvé poslal demo nahrávky, okamžitě nám vehnal slzy do očí“, sdělil svoje pocity lídr kapely Vratko Rohoň. „Bylo to něco jako Piráti z Karibiku, ten velký filmový styl. Lukáš naše skladby pozvedl do toho nejvyššího poschodí hudby. Bude to VIP lóže lidského hudebního kumštu spojeného s našimi písněmi“, dodal Rohoň.

Koncert v Karlíně bude v největším prostoru, v jakém skupina kdy vystoupila. Spolu se členy IneKafe se představí i 40členný Český symfonický orchestr z Prahy a 20členný smíšený pěvecký sbor z Trnavy. Dohromady bude na pódiu i s dirigentem 65 hudebníků.

Lukáš Sommer se poprvé v kariéře postaví za dirigentský pultík. Orchestrální aranže zabraly téměř rok práce, s mým kamarádem a kolegou Martinem Blažkem jsme si opravdu sáhli na dno, výsledek ale považuji za fantastický“, řekl ke svému debutu Sommer. Dirigování se ujal právě na přání symfonického orchestru. „Měl jsem všechny partitury pod kůží, i proto jsem nabídku přijal. Je to pro mne další výzva a před třemi tisícovkami diváků to bude dobrý křest ohněm“, dodal Sommer.

Lukáš Sommer je přední osobnost české mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Naplno se věnuje vlastní tvorbě a koncertní činnosti. Je autorem významných orchestrálních skladeb, které byly s úspěchem uvedeny u nás i v zahraničí. Spolupracuje s předními světovými umělci, z českých jsou to například houslista Pavel Šporcl, harfistka Jana Boušková, hobojista Vilém Veverka. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Při koncertech se často nechává ovlivnit “náladou” publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky.

Lukáš Sommer je zastupován uměleckou agenturou ŠPORCL ARTS AGENCY houslisty Pavla Šporcla.

Foto: archiv L. Sommera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *