Dovolená na horách jako test pro vaši imunitu. Jak zvládnout hory ve zdraví?

Sněhové radovánky na horách bývají příjemným zpestřením každé zimy. Abyste si z nich odnesli především pozitivní zážitky a nikoliv pouze parádní nachlazení či úraz, je třeba se na ně připravit dopředu. Jak posílit imunitu a co nezapomenout zabalit do cestovní lékárničky?  

Lékárnička na cesty
Každá dovolená má svá specifika, proto je třeba vždy vhodně přizpůsobit i obsah cestovní lékárničky. Ten by měl mít vždy stejný základ: „Nutné je zabalit léky, které užíváte pravidelně a které nekoupíte bez lékařského předpisu. Přibalte také volně prodejná analgetika na bolest a horečku a základní vybavení pro ošetření drobných poranění, jako jsou dezinfekce a obvazový materiál. Důležité jsou i léky proti průjmu a zažívacím potížím. Obsah lékárničky ale vždy přizpůsobte cestujícím osobám, konkrétní destinaci a tamním podmínkám. Důležité je zamyslet se i nad dostupností lékáren a lékařské péče v dané lokalitě a podle toho vybrat léky, které vzít s sebou a které lze případně na místě koupit,“ uvádí lékárnice a odborná garantka PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU.

Imunitu posilujte už před cestou
Přechody z tepla do zimy a naopak vyzkouší naši imunitu, a to nejen na horách. Podle Lánové je nutné dodat tělu důležité látky: „Nejen před zimou, ale během celého roku je třeba podporovat organismus zdravou stravou. Dobré je udržet si pestrý a vyvážený jídelníček, který můžeme doplnit přípravky z lékárny. Vhodné jsou například enzymy, které se dají tělu dodat ve formě enzymatických léků zvyšujících obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má také užívání probiotik, vitaminů C a B a zinku. Co, jak a kdy užívat vám ochotně poradí lékárník.“

Namožené tělo
Po dovádění na sjezdovce je třeba tělu dopřát náležitou péči. Vzhledem k tomu, že lyžování i další zimní sporty jsou sezónní záležitostí, tělo na ně většinou není moc zvyklé: „Po námaze přichází typická únava celého organismu, včetně svalového a kloubního aparátu. Je tedy třeba namáhané části těla podpořit: „Skvělými pomocníky v zimní sezoně jsou hřejivé masti a gely. Doporučuji přibalit na hory třeba koňskou mast či hřejivou náplast na namožené svaly a klouby. Správnou péčí před fyzickou námahou a po ní můžeme zabránit vážnějšímu úrazu,“ dodává Lánová.

Pozor na nos
Pozornost zaměřte i na povrch těla tedy na kůži. I v zimě je totiž důležitá její hydratace. Před tím, než vyrazíte na sjezdovku, ošetřete pokožku obličeje, krku a rukou krémem. Vhodný je mastnější typ krému, ideálně vyvinutý přímo na zimní podmínky a zapomínat bychom neměli také na péči o rty v podobě ochranného balzámu.

Vedle běžného pleťového krému myslete také na ochranu pleti před sluncem. To se sice během zimy zdá mírnější, ale opak je pravdou. Sluneční paprsky, které se odráží od sněhu, dokážou na obličeji vymalovat nepěknou červenou výzdobu. Na svah zvolte lehké krémy, ideálně přímo určené na obličej.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.