Rizikové zimní sporty si připojistí jen zlomek Čechů

Téměř tři čtvrtiny Čechů si před odjezdem na zimní dovolenou v zahraničí sjednají prémiovou variantu cestovního pojištění. Pro některé horské radovánky v podobě svezení na sněžném skútru, sjíždění sněhového koryta na člunu nebo zdolávání překážek ve snowparku je potřeba připojištění rizikových sportů. Za toto pojištění si připlácí jen minimum Čechů.

Rizika spojená s pobytem na horách si Češi uvědomují a před cestou za hranice si neváhají připlatit za dražší variantu cestovního pojištění. „Podle našich statistik si téměř 70 procent cestovatelů před odjezdem na zimní dovolenou v zahraničí vybere prémiovou variantu cestovního pojištění. Oproti základním nabídkám obsahuje dražší pojištění vedle pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb také pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel a právní ochrany. Vyšší, nebo dokonce neomezené jsou u něj i pojistné limity,“ potvrzuje aktuální trend Ladislav Gruber, analytik ePojisteni.cz.

U většiny pojišťoven nemá připojištění běžných zimních sportů vliv na cenu a je již součástí základní nabídky cestovního pojištění. Mezi běžné zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují nejtypičtější horské aktivity, jako je lyžování, snowboarding či běžecké lyžování na veřejných tratích. „Lidé by se měli zajímat o to, co vše pojišťovna počítá mezi běžné zimní sporty. Seznam se totiž u jednotlivých pojišťoven mírně liší. Jedna pojišťovna může například zahrnout jízdu na sněžném skútru do základního pojištění, ale jiná jej již bude počítat mezi rizikové sporty a bude vyžadovat samostatné připojištění,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Aktivnější návštěvníci hor by se měli dopředu ujistit, zda se jejich pojištění vztahuje například na jízdu ve snowparku, sáňkování, bobování, snow bungee rafting (pozn. sjíždění svahu v raftových člunech) či freeriding. Tyto zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují mezi ty rizikové a je tak nutné připojištění. Ladislav Gruber k tomu dodává: „Rizikové zimní sporty si navíc připojišťuje jen zlomek Čechů. V loňské zimní sezóně to byla přibližně tři procenta klientů a o rok dříve pouhé jedno procento. Nízkou propojištěnost si lze vysvětlit tak, že lidé mnohdy nepovažují například snowtubing za obzvláště rizikovou aktivitu.“

Statistiky ePojisteni.cz potvrzují, že Češi stráví na zimní dovolené výrazně kratší dobu než na té letní. Doba pojištění je v zimním období nejčastěji 4 až 6 dní, přičemž v létě to je 8 až 10 dní. Na konci roku je patrný rostoucí zájem o víkendové či silvestrovské pobyty na horách, kdy se doba pojištění nejčastěji pohybuje mezi třemi až pěti dny. V období jarních prázdnin doba pojištění stoupá téměř k jednomu týdnu. „Největší zájem o cestovní pojištění je tradičně v prvním týdnu jarních prázdnin, kdy si sjednávají pojištění na hory nejen právě odjíždějící lyžaři, ale také zodpovědnější klienti, kteří nenechávají sjednání pojištění na poslední chvíli. Po jarních prázdninách zájem o cestovní pojištění výrazně klesá a další oživení přichází až s příchodem letní sezóny,“ uvádí Ladislav Gruber. Mezi nejnavštěvovanější zimní destinace patří Rakousko, Itálie, Slovensko a Německo.

Tipy analytika, na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění
1. Zkontrolujte si, zda se pojištění vztahuje i na technickou pomoc při záchranné akci
Zejména u pojištění na hory si zkontrolujte, zda pojistka zahrnuje náklady na technickou pomoc při záchranné akci. Najdou se totiž pojišťovny, u kterých si je nutné tuto položku zvlášť připojistit. Bez pojištění technické pomoci při záchranné akci vám pojišťovna neproplatí výdaje spojené se zásahem horské služby či transportem helikoptérou do nemocnice.

2. Živitel rodiny se musí zaměřit na limity úrazového pojištění
Zatímco pojištění léčebných výloh pokrývá především výdaje spojené s neodkladnou lékařskou péčí a nutnými převozy, úrazové pojištění pokrývá rizika trvalých následků úrazu a smrti. Zejména živitelé rodin se tudíž musejí zaměřit na pojistné limity úrazového pojištění. Ty musejí být dostatečně vysoké na to, aby finančně zabezpečili rodinu v případě úrazu či fatálních následků úrazu živitele. Kvalitní úrazové pojištění vám zajistí také odškodné za každý den pobytu v nemocnici v rámci následné lékařské péče.

3. Lyžaři nesmějí zapomínat na pojištění odpovědnosti
Lyžaři by neměli zapomínat ani na pojištění odpovědnosti. Toto pojištění se vztahuje na neúmyslné škody na majetku či zdraví, které svojí neopatrností způsobíte třetím osobám. Například výše odškodnění za zranění jiného lyžaře na sjezdovce může dosahovat i několik stovek tisíc korun.

Zdroj: ePojisteni.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.