Úrokové sazby hypoték porostou. Do konce roku 2020 se mohou vyšplhat ke 3 %

První banky začaly se zvyšováním úrokových sazeb hypoték už loni v říjnu. Obrat trendu nepřišel ani na začátku letošního roku, kdy banky pokračují v nenápadném zvyšování sazeb a ukončují zvýhodněné akční nabídky. Letos se sazby hypoték mohou dostat až ke 3 %.

Banky musí při nastavování úrokových sazeb hypoték přihlížet k celé řadě faktorů. Výši sazeb ovlivňuje například cena zdrojů, ze kterých banky financují hypotéky, rozhodnutí ČNB o nastavení základních úrokových sazeb, výše marže banky a v neposlední řadě také vývoj zájmu o hypotéky. „Konkurence mezi poskytovateli hypoték je obrovská a banky musí přistupovat ke změnám sazeb velmi citlivě. Češi totiž vybírají hypotéky především podle úrokové sazby. Navíc si lidé za několik posledních let na nízké sazby zvykli. Výraznější zdražení hypoték by mohlo spolu s přísnějšími podmínkami pro jejich získání a vysokými cenami nemovitostí na určitý čas přibrzdit poptávku po úvěrech na bydlení,“ uvádí analytik hyponamiru.cz Lukáš Komínek.

Loni klesl objem nově sjednaných hypoték přibližně o pětinu. Nic na tom nezměnil ani fakt, že banky po většinu roku snižovaly úrokové sazby a odpouštěly zájemcům o hypotéku většinu poplatků. V roce 2020 bude hypoteční trh v lepším případě stagnovat. „Zájemců o vlastní bydlení bude pravděpodobně méně než v minulých letech. Ceny nemovitostí jsou zejména ve městech vysoké a hned tak neklesnou, výdělky budou s ohledem na zpomalující se ekonomiku spíše stagnovat a růst cen v ekonomice (inflace) zřejmě zrychlí. To vše vede k tomu, že řada lidí po zpřísnění podmínek pro získání hypotéky na úvěr nedosáhne a pořízení vlastní nemovitosti odloží na později,“ vysvětluje si zakladatel hyponamiru.cz Miroslav Majer.

Obecně při poklesu zájmu o nové hypotéky roste ochota bank snižovat úrokové sazby. Tento scénář je ovšem v letošním roce méně pravděpodobný. „V současné době jsou marže hypoték velmi nízké a není příliš prostoru pro výraznější pokles sazeb. Úrokové sazby hypoték budou letos spíše pozvolna růst a pravděpodobně se dostanou až ke 3 %. Banky si ale budou počínat velmi opatrně, nechtějí totiž ztratit zájem potenciálních klientů,“ myslí si Miroslav Majer.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.