Co všechno potřebujete vědět o novém rodičovském příspěvku?

Rodiče samoživitelé se mnohdy dostávají do situací, které žádají odborný zásah. Právní mluvě však málokdo rozumí a vyznat se například ve složitých textech, není pro každého. Stejně tak jsou vztahy mezi rozvedenými nebo rozešlými rodiči často velmi křehké, a tak jsou taková jednání i psychicky náročná. Není tedy důvod být na problém alimentů sám. Proto je tu program VašeVýživné.cz.

Jaké přichází změny v roce 2020?
Rok 2020 s sebou přináší změny ve výši rodičovského příspěvku, a také jeho vyplácení. Od ledna 2020 se rodičovský příspěvek zvyšuje o 80 tisíc, tedy z 220 tisíc na 300 tisíc korun. U vícerčat se příspěvek zvýší ze současných 330 000 korun na 450 000 korun. Rodičovský příspěvek se nejčastěji vyplácí po 28 týdnech mateřské dovolené (u vícerčat po 37 týdnech), kdy matka pobírá peněžitou pomoc v mateřství. Rodiče, kteří na “mateřskou” nárok nemají, mohou rodičovský příspěvek začít pobírat hned po narození dítěte. Jde například o podnikatelky, které si neplatily dobrovolné nemocenské pojištění, nebo o studentky, které nemají potřebnou dobu pojištění ze zaměstnání.

Kdo má na rodičovský příspěvek nárok?
Kromě budoucích rodičů mají na rodičovský příspěvek nárok ty rodiče, kteří již příspěvek pobírají, ale ještě ho nevyčerpali. Tedy i když rodičům bude v lednu zbývat poslední “stará” platba, bude výplata příspěvku pokračovat až do vyčerpání nově přidaných 80 tisíc korun nebo do dosažení čtyř let věku dítěte. To je maximální věková hranice pro čerpání příspěvku,“ doplňuje Iveta Novotná. Nárok na finanční příspěvek nemají ale ti rodiče, kteří již peníze vyčerpali, a to i v případě, že jejich dítě ještě neoslavilo čtvrté narozeniny.

Je třeba o nový „rodičák“ žádat?
Ne, tato změna nepodléhá žádnému složitému papírování a příspěvek se zvyšuje zcela automaticky a rodiče budou informování dopisem. V případě, že budou chtít rodiče žádat o změnu výše čerpání měsíční splátky, musí se obrátit na úřad, a to jednou za tři měsíce. Žádat lze nejenom osobně, ale také elektronickým formulářem či zaslat žádost poštou.

Jak vysoký rodičovský příspěvek můžete měsíčně pobírat?
Rodiny, které nedoložily příjem, budou mít nárok si zvolit od nového roku max. 10 000 Kč, rodiče vícerčat max. 15 000 Kč.

Kam se můžou rodiče obrátit?
MPSV ve spolupráci s Úřadem práce zajistí maximální podporu a poradenství pro rodiče. Zaměstnanci ÚP ČR jsou připraveni poskytnout všem příjemcům rodičovského příspěvku potřebné informace tak, aby věděli, jak mají postupovat. Na kontaktních pracovištích ÚP ČR se příchozí rodiče mohou obracet na informátory, kteří je nasměrují na příslušnou kancelář specializovanou na oblast rodičovského příspěvku. Rodičům je k dispozici také emailová adresa rodicak@uradprace.cz, kam se mohou se svými dotazy obracet.

Otázkám v poradně se věnuje Mgr. Iveta Novotná
Iveta Novotná je ředitelkou programu VašeVýživné.cz, který pomáhá rodičům samoživitelům získat alimenty, které potřebují pro své děti. Krok po kroku je vede celým procesem vymáhání. Za služby advokáta, popřípadě exekutora nic neplatí, a to ani v případě neúspěšného vymáhání.

Zdroj: vasevyzivne.cz, foto: monkeysgym

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.