Proč navštívit jedno z nejtajemnějších míst světa Velikonoční ostrov?

Patří k nejtajemnějším koutům na naší planetě a mnohé ze záhad, které Velikonoční ostrov obestírají, dodnes nejsou zcela rozluštěné. Pokud ovšem toužíte poznat toto mystické místo v Tichém oceánu na samém konci světa, nemůžete se přát nic lepšího než zasvěcený doprovod inženýra Pavla Pavla. Ano, to je ten slavný Čech, který „rozchodil“ obrovské sochy, které byly na Velikonočním ostrově vytesány a vztyčeny už před staletími.

Kde se na Velikonočním ostrově vzaly? 
Místní Polynésané říkají těmto kamenným monolitům moai a po ostrově jsou jich rozesety stovky. Mají podobu placatých obličejů s výraznými nosy a většina z nich má tělo zabořené do země. Některé jsou vztyčené, jiné leží na zemi, další jsou nedokončené. Největší měří skoro deset metrů, nejmenší něco přes metr a mnohé mají na hlavě „klobouk“ zvaný pukao – podle jedné z teorií to ale nebyla pokrývka hlavy nýbrž dobový účes. Ostatně teorií o Rapa Nui neboli o Velkém ostrově, jak zní jeho domorodý název, je více než dost. Jisté je jen to, že sochy byly vytesány ze sopečné horniny přímo v místě.

Sochy Moai na plošině Ahu Nua Nua u pláži Anakena na severním pobřeží Velikonočních ostrovů

Slavný Čech přišel jak na to
Důležitou otázkou ovšem je, jakým způsobem se několikatunové kolosy podařilo přemístit tam, kde měly stát.Pro nás je tudíž nejzajímavější fakt, že známý český vědec a experimentální archeolog, inženýr Pavel Pavel, se toto tajemství pokusil rozluštit,“ říká průvodkyně CK FIRO-tour Lucie Frnochová a dodává: „vymyslel totiž originální způsob, jak sochy rozkývat a přesunovat je po ostrově pomocí lan a páky pouze s pomocí skupinky domorodců, nikoliv za účasti stovek lidí.“ Poté byl v roce 1986 pozván proslulým norským cestovatelem Thorem Heyerdahlem na jednu z jeho výprav a přímo na Velikonočním ostrově předvedl svůj vynález v praxi. Někteří vědci sice jeho teorii zpochybňují, nicméně kdo jiný coby odborný průvodce může našim turistům vyprávět, jak to všechno bylo. Velikonoční ostrov přece důvěrně zná a stal se neoddělitelnou součástí jeho života.

Sochy Moai v národním parku Rapa Nui na svazích sopky Rano Raruku na Velikonočním ostrově v Chile

Nejzajímavější místa na Velikonočním ostrově
Kráter Rano Raraku, kde vznikla většina soch, patří k nejzajímavější části Národního parku Rapa Nui. Pokrývá téměř polovinu Velikonočního ostrova, který je pod správou Chile a nachází se ve východní části Polynésie. Díky pravidelnému leteckému spojení už ale není tak odlehlý, jako býval po staletí, cestovní ruch je tu na vysoké úrovni a jediné a zároveň hlavní městečko Hanga Roa nabízí návštěvníkům slušné zázemí. Známá je písečná pláž Anakena, kde se údajně vylodili první Polynésané hledající novou zemi a za návštěvu stojí také „vesnice ptačích mužů“ Orongo nacházející se na jihu ostrova na okraji vulkánu Rano Kau. Je odtud úchvatný pohled do vnitrozemí, na Tichý oceán i na jezero na dně kráteru. Na jaře se zde konávala soutěž, v níž muži museli doplavat na vedlejší ostrůvek Mutu Nui pro vejce ptáka, který zde hnízdil, a komu se podařilo připlavat zpátky jako první, stal se na rok „Ptačím mužem“. Získal tak obdiv ostrovanů i božstva.

Motu Nui ostrov soutěže o ptačího muže, Velikonoční ostrovy, Chile

Velikonoční ostrov proslavil i film
Rada tradic a zvyků z minulosti už sice upadla v zapomnění, ale dnes se dávnou kulturu snaží oživit mladí lidé v originálních tanečních představeních, která rozhodně stojí za vidění. Zájem návštěvníků ovšem probudily nejen tajemné sochy moai, ale povzbudil jej také film Rapa Nui –  pupek světa z roku 1994, který se zde natáčel. Díky němu se o tajemný Velikonoční ostrov, který má rozlohu necelých 164 km², začali zajímat novodobí cestovatelé a nemohou mezi nimi chybět ani naši turisté. Cestovní kancelář FIRO-tour pro ně připravila skutečnou lahůdkulednu a říjnu 2020 se uskuteční dvoutýdenní výpravy do pouštní oblasti Salar da Atacama a na další pozoruhodná místa v Chile, odkud pak přeletíte na Velikonoční ostrov, a dva týdenní říjnové zájezdy vás opět zavedou na Velikonoční ostrov (též se zastávkou v Chile). Doprovodí vás na nich inženýr Pavel Pavel a do konce ledna na všechny zájezdy platí výrazná sleva z ceny. Pokud tedy chcete zažít vskutku unikátní dovolenou, je nejvyšší čas. Některé příležitosti se totiž nemusejí opakovat.

Kráter Rano Kau, Velikonoční ostrova, Chile

Zdroj: FIRO-tour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.