Vítězným dokumentem festivalu Tourfilm se staly Překvapivé stavby architekta Adama Gebriana

Nejstarší mezinárodní filmový festival s cestovatelskou tematikou na světě Tourfilm zná své vítěze. Ti byli slavnostně vyhlášeni v pátek 14. února v rámci veletrhu Holiday World na pražském výstavišti v Letňanech. Hlavní cenu v kategorii dokumentů získaly Překvapivé stavby architekta Adama Gebriana. Porotu 52. ročníku zaujala epizoda Zóna pro umění 8smička v Humpolci. Pořad věnovaný pozoruhodným projektům česko-slovenské moderní architektury vysílá internetová televize Mall.tv. Cenu převzal její šéfdramaturg Martin Krušina. Ten je zároveň režisérem oceněného dílu i čtyř desítek dalších, které série aktuálně čítá.

Na půl cesty mezi Prahou a Brnem vznikla realizace, která si říká zóna pro umění. V místě bývalé továrny na vlněné látky si během jednoho roku své existence získala pozornost a uznání řady lidí. Populární architekt Adam Gebrian humpolecký industriální areál navštívil s kamerami internetové televize Mall.tv a jeho inspirativní proměnu v kulturní prostor zaznamenal v jedné z epizod pořadu Překvapivé stavby. Díl nazvaný Zóna pro umění 8smička v Humpolci se pro svou obsahovou náplň a uměleckou úroveň přispívající k rozvoji domácího cestovního ruchu stal vítězným dokumentem 52. ročníku nejstaršího mezinárodního filmového festivalu s cestovatelskou tematikou na světě Tourfilm.

„V Česku je spousta skvělých staveb i míst. Nejen z dob minulých, ale i ze současnosti. Občas mám pocit, že si to buď neuvědomujeme, nebo nám to nepřipadá důležité či významné. Já si skvělých výsledků vážím, vím, že je za nimi spousta poctivé práce. V našem pořadu se snažím taková místa ukazovat. Nemám zájem na tom, aby mi někdo slepě věřil, ale naopak, aby se přijel taky podívat a konfrontoval si svůj pohled s tím mým. Díky, pokud tak občas učiníte,“ říká tvůrce Překvapivých staveb Adam Gebrian, který sám sebe označuje za fanouška architektury, přestože je držitelem titulu Architekt roku 2015.

„Jsme rádi, že můžeme Adama v jeho dlouhodobé snaze o popularizaci architektury podporovat a prostřednictvím Překvapivých staveb poukazovat na realizace, které si zaslouží pozornost,“ doplňuje Martin Krušina, šéfdramaturg internetové televize Mall.tv, který je zároveň režisérem oceněného pořadu. V rámci něj bylo dosud natočeno 44 epizod, ve kterých štáb mimo jiné navštívil Památník Tomáše Bati ve Zlíně, betonárku ve Strančicích, Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR nebo mateřskou školku v Nové Rudě ve Vratislavicích na Nisou.

Všechny díly jsou k vidění kdykoli, kdekoli a zdarma na www.mall.tv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.