Hořická výstava Fenomén IGRÁČEK bude výjimečná vystavenými figurkami IGRÁČKŮ v podobě Napoleonova kuchaře a jeho ošetřovatelky

Výstava Fenomén IGRÁČEK proběhne tentokrát v nově zrekonstruovaných prostorách Městského muzea a galerie v Hořicích. Výstava bude probíhat ve Štorchově síni městského muzea, kde je dostatek místa nejen pro exponáty, ale také pro dětský koutek. K dispozici je i moderní multimediální sál s možnostmi projekce fotografií a filmů. Fenomén IGRÁČEK představí populární figurku v nejrůznějších povoláních a charakterech, v historických i moderních variantách.

Výstava bude přístupná od 12. března do 12. dubna. Návštěvníci výstavy v Hořicích uvidí ukázku výroby figurky, seznámí je s historií i současností oblíbené české hračky. Muzeum chce v neposlední řadě připomenout, že také v Hořicích má výroba hraček svou tradici. Jednalo se o hračky dřevěné, jejichž výroba však již zanikla. Hořická výstava bude výjimečná vystavenými figurkami IGRÁČKŮ v podobě Napoleonova kuchaře a jeho ošetřovatelky, hořické sousedky paní Líčkové, která připomene legendu o původu slavných hořických trubiček. Ty se v Hořicích vyrábí už více než 200 let. Originální figurku IGRÁČKA speciálně pro tuto výstavu graficky zpracoval Miroslav Svoboda. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci  s Technickým muzeem v Brně, ve kterém před lety vznikla, a Inspirací Zlín.

„Hořické muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 celkovou rekonstrukcí. Stálá expozice, nazvaná “Od kamene k soše”, seznamuje příchozí se zdejší bohatou sochařskou a kamenickou tradicí a díky množství interaktivních prvků je zábavná a poučná pro malé i velké návštěvníky,“ uvádí PhDr. Oldřiška Tomíčková, odborná pracovnice a zástupce ředitele muzea. „A proč jsme se rozhodli pozvat IGRÁČKA do Hořic? Je to jedna z prvních výstav v našem zrekonstruovaném muzeu a chtěli bychom oslovit návštěvníky všech věkových kategorií, protože veselé figurky s historií se líbi nejen dětem, ale rádi si přijdou zavzpomínat i jejich rodiče a prarodiče. Oslovit chceme také školy a školky v našem městě i v širokém okolí. Přijeďte si prohlédnout IGRÁČKA, a také ochutnat naše sladké trubičky. Hořice jsou nazývané městem kamenné krásy a jsou známé množstvím krásných soch a pomníků, první sochařskokamenickou školou, slavnými motocyklovými závody a také krásnou okolní přírodou. Výlet k nám Vás určitě nezklame,“ dodává Oldřiška Tomíčková.

„V Hořicích se mohou návštěvníci těšit na originální IGRÁČKY ze 70. a 80. let minulého století. Budou k vidění v původních krabičkách a zastoupeni budou např. horníci, paní učitelka a samozřejmě úplně nejstarší IGRÁČEK zedník, který vznikl v roce 1976, “ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.

 Hořické trubičky jsou tradiční pochoutkou, jejichž historii spojuje pověst s francouzským císařem Napoleonem. A to podle legendy, která popisuje, že koncem roku 1812 se do Hořic zatoulala skupinka zubožených a hladových mužů z kdysi slavné Napoleonovy armády, vracející se z nešťastného ruského tažení. Uprchlíků se tehdy ujali hořičtí sousedé a jeden z nich, prý to byl sám Napoleonův kuchař, věnoval z vděčnosti sousedce Ličkové recept na výrobu císařovy oblíbené pochoutky – sladkých trubiček. Tajemství výroby se v rodině přísně střežilo a dědilo se po přeslici z pokolení na pokolení. Trubičky se vyráběly nejen pro rodinné slavnosti, ale i na příležitostné dary a později se začalo s výrobou podnikat. Nejslavnějším výrobcem hořických trubiček byl cukrář Karel Kofránek, který se kolem roku 1880 do rodiny přiženil a od nevěsty získal věnem vzácný rodinný recept. Kofránek díky své podnikavosti dovedl výrobu trubiček až na samý vrchol. Jeho trubičky byly známy nejen v zemích bývalého Rakousko-Uherska, ale objednávky přicházely i z Německa, Anglie, Francie, Turecka a dokonce až z Ameriky a ze Šanghaje. Kofránkovy trubičky získaly celkem 65 vyznamenání a diplomů z nejrůznějších domácích i zahraničních výstav. Hořické trubičky dnes vyrábí ve městě a v okolí řada firem a jsou chráněny zeměpisným označením Evropské unie.


Městské muzeum a galerie Hořice
náměstí Jiřího z Poděbrad 160
otevřeno denně mimo pondělí 9-12 a 13-17 hodin
výstava Fenomén GRÁČEK 12.3. – 12.4.2020

Muzeum v Hořicích dále zve na výstavu s názvem Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku
Výstava Burianových ilustrací ke knížkám Eduarda Štorcha a dalších obrazů s tematikou pravěku, doplněná o vzácné archeologické nálezy, je připravena ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros. V jejím rámci je připravena řada doprovodných akcí pro malé i velké jako komentované prohlídky, přednášky a workshopy. V duchu pravěku se v pátek 12. června ponese také muzejní noc. Výstava bude slavnostně zahájena 14. května a potrvá do 20. září 2020.

Zdroj a foto: Efko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.