Mentolové cigarety po 95 letech na trhu končí

Oblíbili jste si chladivé mentolky? Připravte se na to, že 20. května 2020 je típnete nadobro. Z prodejních pultů totiž zmizí všechny mentolové a kapslové cigarety, které v rámci Evropské unie už nebude možné nikde zakoupit. Vejde v platnost dokument vycházející z tabákové směrnice EU, který zakazuje prodej cigaret s mentolovou příchutí. Dobrou zprávou ale je, že tento zákaz se netýká elektronických cigaret ani zahřívaného tabáku. Co o mentolkách víte a čím vás možná překvapí?

Co říkají statistiky?
Už v roce 1932 byly mentolové cigarety Spud pátou nejpopulárnější značkou v Americe. Od té doby se samozřejmě trh rozšířil a alespoň jedny mentolky měla a má v portfoliu většina tabákových značek. Větší oblibu, než v USA mají mentolové cigarety už jen na Filipínách a v Kamerunu. V našich končinách, stejně jako v dalších zemích EU, je mentolová příchuť také velmi oblíbená, dopřává si jí zhruba 34 % českých kuřáků. Lednový průzkum společnosti NMS Market Research přinesl informaci, že mentolové cigarety si kupuje celá třetina kuřáků v České republice a na Slovensku. Evropská směrnice o tabákových výrobcích, která zavádí zákaz mentolových cigaret a cigaret s mentolovými kapslemi, vstoupí v platnost 20. května 2020 a to na všech trzích Evropské unie včetně bezcelních prodejen.

Nechcete se mentolu vzdát? Zkuste alternativy
Pokud se mentolové příchutě, která nejčastěji asociuje svěžest, nechcete vzdát, může pro vás být dobrou zprávou, že zákaz se týká jen klasických cigaret. Na alternativy, jako jsou elektronické cigarety a elektronická zařízení na nahřívání tabáku, jaké je například IQOS, se nevztahuje. Takovéto alternativy užívá dle posledního průzkumu čtvrtina kuřáků v Čechách i na Slovensku. Jedno je však jisté; klasické mentolové cigarety, jak je známe, se svých stých narozenin na trhu nedočkají.

Jak to všechno začalo?
Mentolové cigarety se poprvé objevily v roce 1925 v americkém Ohiu. S nápadem, jak si osvěžit pauzu na cigarárko, přišel mladík Lloyd Hughes, přezdívaný Spud. Legenda praví, že jeho matka trvala na tom, aby kvůli svému astma vdechoval mentolové krystaly. Těžko říct, co je na tom pravdy, každopádně Spud zjistil, že když schovává cigarety ve stejné plechové krabičce s mentolem, mají potom svěží příchuť. A tím to všechno začalo. Nejdřív si svůj vynález nechával jen pro vlastní potěšení, potom zkusil mentolové cigarety nabízet zákazníkům restaurace, která patřila jeho otci a kde sám pracoval jako pokladní. Když viděl, že je jeho nápad populární, nechal si proces přípravy mentolových cigaret patentovat a založil si firmu. Své cigarety značky Spud potom podomně prodával po celém Ohio Valley. Netrvalo dlouho a jeho vynálezu si všimla úspěšná tabáková firma, která od něj v květnu 1926 koupila patent i značku za tehdy velmi slušných 90 000 dolarů.

Jak dopadl?
Zajímá vás, jak skončil vynálezce mentolových cigaret? Peníze, které získal za patent v průběhu dvou let prohýřil za auta a letadla a zbytek života strávil tím, že se snažil vymyslet další originální cigaretu.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.