Blíží se finále ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos

Rovněž v letošním roce probíhá celorepubliková anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Mlékárna Valašské Meziříčí již třetím rokem podporuje vybraná regionální kola, která probíhají od ledna do konce února. To proto, že správné stravování patří k celkovému zdravému rozvoji organismu.

Nyní jsou již známí výherci kola Středočeského, Severomoravského, Jihočeského, Jihomoravského, Královehradeckého, a také pražský Ámos. Letošní Ámos bude zvolen ve finále, které se uskuteční 27. března. Následná korunovace Zlatého Ámose proběhne již tradičně 28. března na Kantorském bále, kdy se slaví Den učitelů. Letos to bude ještě slavnostnější, neboť si připomínáme 350 let od úmrtí velikána naší historie a učitele národů Jana Amose Komenského. Do 27. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos přihlásili žáci a studenti 92 pedagogů.

„V letošním roce se jedná o rekordní počet přihlášených pedagogů. Tolik přihlášek ještě v žádném z předchozích ročníků nepřišlo,“ uvádí PaedDr. Ladislav Hrzal, školský ombudsman a ředitel ankety. „Všem nominovaným učitelkám a učitelům gratuluji, všichni jsou vítězové. Dosáhli toho nejvyššího ocenění, tedy uznání od svých žáků. Na regionálních kolech všem osobně pogratulujeme a předáme malou upomínku. Bude to originální figurka Zlatého Ámose IGRÁČKA a vstupenka na oratorium k 350. výročí úmrtí J. A. Komenského Labyrint,“ dodává Ladislav Hrzal.

„Zlatý Ámos je anketa, která se postupně dostala do povědomí široké veřejnosti a my jsme velmi rádi, že ji můžeme podporovat i v letošním roce,“ uvádí ing. Radka Benešová, marketing manager Mlékárny Valašské Meziříčí. „Věnovali jsme ceny do regionálních kol pro děti i učitelé, ale i větší cenu do finále,“ dodává Radka Benešová.

Slovo ředitele ankety
Asi je pravdou, že dobré nápady vznikají náhodou. Tedy jestli anketu o nejoblíbenějšího učitele České republiky považujete za dobrý nápad. Původně totiž měla být anketa jen doprovodným programem pro návštěvníky jednoho ročníku veletrhu hrček. Ale nějak se nám to v roce 1993 vymklo z rukou a na výzvu rozhlasového pořadu Domino začaly děti přihlašovat své učitele a učitelky bez ohledu na to, zda se pražského veletrhu hraček zúčastní. A byl na světě první ročník Zlatého Ámose.

Skromný, bez velkých oslav a darů, bez zájmu tisku, rádia, televize. Ale už s putovní korunou pro vítěze a chutí pustit se do ročníků dalších. Konec konců, proč by svou anketu popularity neměli mít i ti, kteří denně ovlivňují život naší nejmladší generace. Troufám si tvrdit, že přinejmenším stejně jako krásné dívky, zpěváci, herci, sportovci, spisovatelé, politici a všichni další, kteří své ankety už dávno měli. Vzpomenete si, kdo vyhrál Sportovce roku, Miss, Zlatého slavíka atd. před deseti nebo patnácti lety? Asi vám to dá trochu přemýšlení. Na svou oblíbenou paní učitelku nebo oblíbeného pana učitele však nezapomenete ani za padesát let. A možná si při té příležitosti uvědomíte, že jste jim za lásku a péči, kterou vám věnovali, jaksi zapomněli poděkovat. Kdy jste naposledy (kromě ankety Zlatý Ámos) četli v tisku, slyšeli v rádiu nebo viděli v televizi nějaký pořad o pedagogovi, který dělá svou práci dobře a dokonce tak dobře, že ho žáci i jejich rodiče mají rádi?

Každá anketa je nespravedlivá. Vyhrát může jen jeden. Co je však podle mého názoru na Zlatém Ámosovi cenné je pravidlo, že navrhovat své učitele mohou pouze žáci. Nejde tedy o hodnocení ředitele, inspektora, ministerstva. na druhé straně je dětem z Aše srdečně jedno, kdo učí na základní škole v Českých Budějovicích nebo v Brně. Zlatý Ámos, který má vždy právo na jeden školní rok nosit korunu krále českých učitelů, je tedy vlastně jakýmsi symbolem. Před veřejností reprezentuje všechny oblíbené pedagogy, kteří byli do ankety svými žáky nominováni a vyhráli na své škole.

Zlatý Ámos je anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Hlavní cenou je čestný titul Zlatý Ámos, kde o vítězi rozhoduje porota. Druhá kategorie je Dětský Ámos, o kterém rozhoduje porota složená z dětí ze škol, které se dostaly do finále. Regionální kola nejsou ve všech krajích. Místa jsou vybírána podle počtu přihlášených pedagogů a na základě podpory krajů. Z každého regionálního kola vybere porota postupující do semifinále. V krajích, kde jsou nejméně 3 nominovaní porota vyhlásí krajské Ámose. Po skončení všech regionálních kol a porovnání všech obhajob má porota právo nominovat další postupující do semifinále. Předsedou poroty regionálních kol je ředitel ankety. Dalšími členy poroty jsou zástupci pořadatelské organizace, nositelé titulu Zlatý Ámos, zástupci partnerů a sponzorů ankety.

Zdroj: Zlatý Ámos a Mlékárna Valašské Meziříčí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.