Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Světová premiéra filmu Šarlatán proběhla na Berlinale na výbornou

Na konci týdne se na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně uskutečnila světová premiéra nejnovějšího filmu Agnieszky Holland Šarlatán. Po červeném koberci před Berlinale Palast se prošla jak sama režisérka, tak herci Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, producenti filmu, i část tvůrčího týmu.

Snímek Šarlatán byl na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně uveden v rámci prestižní sekce Berlinale Special Gala, čehož si tvůrci velmi váží. Šlo o krásné a velkolepé vyústění mnohaleté práce desítek lidí, s přispěním všech koproducentů a partnerů. Stalo se něco, v co jsme na začátku vůbec nedoufali. Uvedení filmu na Berlinale je pro nás všechny ohromná pocta. Ocitnout se po boku nejlepších tvůrců a snímků světové kinematografie byl zážitek, na který se nezapomíná,“ svěřila se producentka Šarlatána Šárka Cimbalová. Delegace se totiž na festivalu míjela s takovými herci jako je Johnny Depp, Javier Bardem či Salma Hayek.

Účast na festivalech je vlastně většinou práce, ale tohle je Berlín, áčkový festival, tím to pro mě bylo výjimečné,“ dodal představitel hlavní role Jana Mikoláška Ivan Trojan, kterého do německé metropole doprovodili i oba synové. Josef i František totiž ve snímku inspirovaném životem skutečného léčitele hrají. „Být v tom velkém sále a dívat se na lidi, jak stojí a tleskají, to byl životní a nádherný zážitek,“ doplnil svého otce Josef Trojan, který podle reakcí prvních diváků skvěle ztvárnil mladší verzi Mikoláška.

„Nechali jsme se s celým týmem vnést do atmosféry festivalu a celého dění kolem něho. Byl to ojedinělý a dechberoucí zážitek. Prožívali jsme každou minutu a všichni si to velkolepě užili. Premiéra ve velkém sále festivalu byla během pár minut vyprodaná, stejně jako další festivalové projekce Šarlatána,“ dodala producentka.

Pozitivní pocity si z Berlína odváží i slovenský herec Juraj Loj, jenž je podle kritiků velkým, zatím ještě neobjeveným talentem. „Zažívám zvláštní pocit nepřipravenosti. Všechno přichází se zpožděním, dojmy z premiéry i z festivalu. Berlinale je v mé kariéře největší evropský filmový festival, jaký jsem kdy zažil. Najednou jsem se začlenil do jeho života a jsem z toho zaskočený. Myslím, že to na mě dolehne tak za týden,“ dodal upřímně představitel role Františka, asistenta a partnera rozporuplného léčitele Jana Mikoláška.

Spokojená je se světovou premiérou i sama režisérka Agnieszka Holland, která byla na tomto festivalu poprvé před téměř čtyřiceti lety s polským filmem Horečka. „Měli jsme pocit, jako by se na Berlinale Šarlatán narodil. A taky že jde o docela robustní děťátko, které může v lidech vyvolat větší emoce, než jsem čekala. A bylo krásné u toho být s celým štábem a herci,“ popsala své pocity po návratu z festivalu uznávaná filmařka, která i na berlínské tiskové konferenci zopakovala, že jde o velmi intimní příběh na pozadí zásadních dějinných událostí. „Odměnili nás jedním z nejdelších potlesků od začátku festivalu, byl to kouzelný moment. Hned po premiéře jsme se pak shlukli v rámci štábu, a protože někteří viděli film poprvé, tekly i slzy,“ doplnila Šárka Cimbalová.

Snímek nyní čeká česká premiéra. První reakce světových médií jsou veskrze pozitivní, například Indie Wire jej vybralo ze všech 340 filmů mezi 10 nejlepších snímků letošního festivalu a oceňuje jej s tím, že byl dostatečně silný i do soutěžní sekce. „První ohlasy k nám doputovaly až v průběhu následujícího dne, nejen formou recenzí, ale i prostřednictvím lidí, kteří nás zastavovali a děkovali za silný zážitek. Byl a je to skvělý pocit něco takového prožít,“ uzavřela producentka. Na hodnocení domácích diváků si tvůrci počkají do 26. března, kdy jde film do české distribuce.

Foto: archiv filmu a Cinemart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *