Armáda Spásy prosí o pomoc: 80 % nocleženek pro bezdomovce bylo již vyčerpáno

Za letošní zimu uplatnila Armáda Spásy téměř 80 % z dosud zakoupených zhruba 17 tisíc nocleženek. Zajistila tak ve svých sociálních službách bezmála 13 tisíc noclehů pro lidi bez domova v teple a suchu, s polévkou, teplým nápojem, možností provést osobní hygienu a také si promluvit o své tíživé situaci se sociálním pracovníkem. Zima však zdaleka neskončila a Armáda Spásy se obává, že do jara nestačí svou pomoc poskytnout všem potřebným, jež o ni mají zájem.

„Nám, co máme své domovy, se letošní zima může zdát teplá, nicméně noci jsou opravdu mrazivé a k tomu poslední dny panuje silný vítr. Lidé bez domova mají stále velký zájem o nocleženky, a následné sociální služby, které Armáda spásy našim klientům poskytuje. Proto stále potřebujeme pomoc našich dárců,“ uvádí ke stávající situaci Přemysl Kramerius, národní ředitel pro administrativu a komunikaci ČR a SR Armády Spásy. Z tohoto důvodu vyšli s prosbou o pomoc a výzvou k další podpoře projektu Nocleženka.

Hlavním cílem Armády Spásy je vracet lidi bez domova zpátky do běžného života
Nocleženka je však pouze jedním z projektů Armády Spásy. Jsou si dobře vědomi toho, že „jen nocleh“ nestačí. „Cílem všech našich služeb je vrátit lidi, kteří se ocitli v nouzi zpět do běžného života. Mnohdy je to dlouhá cesta, pro každého z nich je impulsem k této změně něco jiného. Nocleženka proto není pouhým přespáním v teple a suchu. Někdy je i prvním podnětem, díky kterému svou situaci dotyčný začne řešit,“ dodává Kramerius.

Dle posledních výsledků sčítání lidí je v České republice téměř 24 tisíc bezdomovců a Armáda spásy poskytuje denně kolem 1300 lůžek a pro tyto klienty pak navazující sociální služby.

Jak nocleženka funguje
Každá zakoupená Nocleženka, jejíž cena je 100 Kč, je předána sociálnímu pracovníkovi, který ji věnuje člověku bez domova. Jakmile ji jedinec uplatní v jedné ze služeb Armády spásy, které se nachází v rámci celé ČR, kupující se to dozví prostřednictvím e-mailu, protože každá Nocleženka má své unikátní číslo.

Zdroj a foto: www.noclezenka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.