Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiTechnologie

Víte, že více než 12 % dětí zažilo ponížení ze zveřejnění jejich fotky na internetu?

Pokud máte doma třináctiletého teenagera, je více než pravděpodobné, že má založený profil na některé ze sociálních sítí, kterou využívá prakticky denně a tráví na ní i několik hodin. Dětem ale chybí zkušenost i obezřetnost, a proto jsou v on-line světě zranitelné a mohou se stát i obětmi internetových predátorů. Bohužel někdy jsou za šíření zraňujícího a intimního obsahu odpovědni i jejich nejbližší.

Z průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterého se účastnilo více než 27 000 českých dětí od 7 do 17 let, vyplývá, že více než 12 % dětí se na internetu setkalo s šířením jejich vlastní fotografie, která pro ně byla ponižující. Více než 7 % navíc uvedlo, že rodiče nahráli na internet fotografii nebo video bez jejich souhlasu.

„Jedinou cestou, jak s kyberšikanou nebo s jakoukoliv její formou bojovat, je na problém upozorňovat, a především děti i rodiče neustále vzdělávat. Proto jsme v ČSOB ve spolupráci s Policí ČR spustili vzdělávací kampaň, která upozorňuje na nebezpečí v digitálním světě,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Kampaň pro rodiče, která ukazuje pomocí krátkých videí, jak snadno mohou být jejich děti terčem internetového predátora, navazuje na výukový program bankovních ambasadorů a policejních preventistů na základních školách s názvem Tvoje cesta #onlinem. První ze tří spotů pro rodiče ukazuje, jak je snadné od dětí vylákat intimní fotografie.

Záludná kyberšikana
Samotnou kyberšikanu není na první pohled vůbec snadné poznat, nezanechává za sebou viditelné šrámy, které mohou být poznávacím znamení klasické šikany. Není před ní úniku ani doma, protože je možné na ni narazit prakticky kdykoliv a kdekoliv, stačí být online. Zároveň se může díky sociálním sítím šířit mnohem rychleji, a navíc v některých případech nemusí být ani zjevné, kdo šikanuje. Dojde-li na kyberšikanu, teenageři se o problému často bojí mluvit a raději se uzavírají sami do sebe. Kyberšikana spojená se zničením identity na sociálních sítích je však pro leckteré mladistvé mnohem horší a nebezpečnější než ta fyzická a v krajních případech může vést až k trvalému poškození tělesného a psychického zdraví.

Detaily o preventivních programech a kampaních, které ČSOB pořádá s Policí ČR, jsou dostupné na webu www.csob.cz/vbezpeci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *