Chraňte zdraví svého mozku. Testování paměti odhalí možné poruchy včas

Evropský den mozku, který připadá na 11. března, je každoroční připomínkou nejdokonalejšího orgánu lidského těla. Mozek řídí náš pohyb i chování, ovládá emoce, vzpomínky nebo zrak. A až do vysokého věku dokáže vytvářet nové mozkové buňky. Pokud je tato schopnost narušena, hovoříme o demenci. Jejím nejrozšířenějším typem je Alzheimerova nemoc, na kterou ještě stále neexistuje účinný lék. Prostřednictvím farmak lze pouze zmírnit postup nemoci, pokud se odhalí v raném stadiu. Nechat se otestovat na případné poruchy paměti je nyní možné i v lékárně, a to během několika minut.

Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, při němž mozkové buňky postupně ubývají a ztrácejí svoji funkci. Pacientovi se zhoršuje paměť, objevuje se typická dezorientace v čase a prostoru, zhoršuje se i schopnost vyjadřování. Časem není postižený schopen vykonávat běžné denní aktivity a stává se zcela odkázaným na pomoc druhých.[1],[2] Rozvoj této nemoci probíhá obvykle i několik let. Přestože se Alzheimerova nemoc nejčastěji objevuje ve vyšším věku, netýká se pouze seniorů – každý desátý postižený je mladší 65 let, někdy se může nemoc objevit dokonce mnohem dřív a postihnout i třicátníka.[3]

I vzhledem ke stárnoucí populaci počet případů Alzheimerovy nemoci neustále roste a předpokládá se, že do 30 let se celkové množství nemocných v Evropě dokonce zdvojnásobí. V České republice se odhaduje nárůst ze současných asi 166 tisíc nemocných na 280 tisíc v roce 2050.[4]

Včasná diagnostika pomůže zmírnit postup nemoci
Příčiny vzniku Alzheimerovy nemoci nejsou doposud známy a neexistuje ani účinná léčba. Pacienti mohou pouze užívat léky na zmírnění příznaků.[5] Podobně jako u řady jiných nemocí i v případě Alzheimerovy nemoci je důležitá včasná diagnostika, díky níž lze nemoc podchytit v raném stadiu, a zmírnit tak její progres.

Podle prof. MUDr. Aleše Bartoše, Ph.D., vedoucího lékaře z Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci, je nejdůležitějším bodem v léčbě právě včasné zachycení onemocnění: „Je třeba si uvědomit, že tato zákeřná nemoc se může týkat každého z nás, ať přímo, či nepřímo přes příbuzné nebo přátele. Včasné odhalení nemoci je přitom velice důležité pro další vývoj pacienta. Čím dříve o ní víme, tím lépe dokážeme zpomalit rozvoj nemoci.“ Snadné a rychlé vyšetření, které lékařům pomůže odhalit nemoc včas, dnes umožňuje inovativní test paměti. Vyvinul jej Národní ústav duševního zdraví v Klecanech a trvá jen několik minut. 

Testování paměti v lékárnách
Česká republika je aktuálně jediná země Evropské unie, v níž lze tento test provést i v lékárnách. Lékárníci jsou pro testování speciálně proškoleni v rámci grantových kurzů České lékárnické komory. Testování je velmi jednoduché, probíhá v nerušené oddělené místnosti lékárny a výsledky jsou dostupné ihned. Pokud lékárník v testu rozpozná případnou poruchu kognitivních funkcí, vypracuje zprávu a doporučí testovanému, aby vyhledal lékaře pro stanovení diagnózy.

BENU lékárny pomohou v diagnostice
Testování paměti nabízí svým zákazníkům také síť lékáren BENU, a to ve 46 pobočkách po celé České republice. Kromě toho poskytují tři lékárny sítě BENU speciální konzultace ve svých Alzheimer konzultačních centrech v Praze a Ostravě. „V roce 2019 jsme v Praze v rámci našich konzultací otestovali 459 pacientů a čtvrtině (26 %) z nich jsme doporučili návštěvu lékaře k dalšímu testování,“ říká PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU a dodává: „Testování paměti trvá 50 minut a není nijak náročné ani invazivní, proto se není čeho obávat. Vše probíhá v soukromí, mimo ruch lékárny, ve speciální oddělené místnosti. Certifikovaný lékárník s pacientem postupně projde tři části testu paměti, poté interpretuje jejich výsledky a sepíše zprávu pro lékaře.“

Konzultace v těchto centrech je účastníkům zákaznického programu BENU PLUS poskytována zdarma, ostatní za ni zaplatí 350 Kč. Zájemci si mohou přesný čas návštěvy rezervovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím online formuláře. Na webových stránkách BENU je rovněž k dispozici Dotazník změněných schopností seniora, jež mohou lidé orientačně vyplnit v případě, že mají podezření na zhoršení kognitivních funkcí. Jedná se o rychlou a jednoduchou pomůcku, která může předcházet případnému objednání se na samotné testování v lékárně.

[1] http://www.gerontologie.cz/files/alzheimerova_nemoc_v_rodine.pdf
[2] http://www.alzheimerhome.cz/2016/10/12/priznaky-alzheimerovy-choroby-prehlizime/
[3] http://www.alzheimer.cz/res/archive/004/000480.pdf?seek=1492589048
[4] http://www.alzheimer.cz/clanky/alzheimerova-choroba-ve-svete/prevalence-demence-v-evrope/
[5] http://www.alzheimer.cz/res/archive/004/000480.pdf?seek=1492589048

Zdroj a foto: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.