Uvařte si s projektem Zrozeno v EU Lasagne s kuřecím masem a divokou brokolicí

Během svého nákupu se při výběru potravin zaměřte na jejich původ v zemích Evropské unie. Ideální je, pokud se veškerá zemědělská produkce může spotřebovat do pár desítek nebo maximálně stovek kilometrů od místa výroby. Jakékoliv převážení na velké vzdálenosti navíc významně ovlivňuje čerstvost všech zemědělských a potravinářských produktů.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Ze severu na jih, ze západu na východ. Společně vyrazíme na ochutnávku do deseti zemí a připravíme si tradiční jídla z kvalitních evropských surovin tak, jak je vařily nejen naše babičky, ale i babičky v Itálii, Belgii, Francii, Maďarsku, Maltě, Švédsku, Řecku, Irsku a Portugalsku. Tentokrát se podíváme do prosluněné Itálie.

Lasagne al pollo e cime di rappe / Lasagne s kuřecím masem a divokou brokolicí (4 porce)
Suroviny:
1 kg divoké brokolice / můžeme použít klasickou brokolici nebo také špenát
cca 11 plátků lasagní
0,6 kg kuřecích prsou
1 velká cibule
3 – 4 stroužky česneku (při méně aromatických možno více)
cca 50 g másla
1 vrchovatá polévková lžíce hladké mouky
3/4 litru mléka
1 balení mozzarelly
Sůl
Pepř
1 lžíce olivového oleje
0,5 dcl bílého vína

Postup:
Nejprve si nakrájíme kuřecí maso. Na drobné kostičky nakrájíme cibulku, kterou dáme restovat do rozpáleného oleje, cibulku osmažíme dozlatova. Zaprášíme moukou a pomalu mícháme. Orestovanou mouku zalejeme mlékem, přidáme trochu bílého vína a dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem. Stáhneme hrnec z ohně. V pánvi rozpálíme olej, hodíme pár větviček čerstvých bylinek a přidáme lehce osolené a opepřené kuře. Opečeme dozlatova, mezitím si opláchneme ve vodě divokou brokolici, která pro nás není až tak tradiční, ale chutí bych ji přirovnal ke špenátu s nádechem brokolice. Podívejte se na listy, čerstvost poznáme podle jejich vitality. Na dno pekáče naneseme první vrstvu bešamelu, na něj naklademe první vrstvu čerstvých lasagní. Naklademe kuřecí maso, znovu přelijeme bešamelem a pokračujeme divokou brokolicí. A tento postup opakujeme 3krát. Poslední horní vrstvu poklademe bůvolí mozzarellou, která je další typická surovina pro kuchyň této země. Lasagne vložíme do předem předehřáté trouby na 165 stupňů a pečeme 30 min. Po uplynutí této doby jsou lasagne ze shora opečené dozlatova.

Všechny evropské recepty projektu Zrozeno v EU můžete vidět na TV Mňam od 2. – 9. března 2020 v hlavním vysílacím čase.

Zdroj a foto: www.zrozeno.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.