První pomoc při bolesti zad – zvládnete to i sami!

Alespoň jednou za život trpí bolestmi zad až čtyři lidé z pěti. Na vině je především nevhodný životní styl, jako například jednostranná zátěž, nedostatek pohybu, špatná poloha při sezení a podobně. Náhlá bolest zad nás pak může přepadnout zcela nečekaně. Není třeba hned panikařit, zvládnout ji můžete i sami. Je ale nutné vědět, jak na to, abyste si neublížili ještě víc.

Akutní bolesti, které nás přepadnou z ničeho nic, způsobuje náhlé strnutí svalů v určité části páteře, s nímž je spojená i blokáda krve v dané oblasti. Stažené svaly dráždí nervová zakončení a to vede k úporným bolestem, které nám zabraňují v tom, abychom se mohli předklonit, zaklonit či otočit. V bolavém místě zároveň dochází k ostré a často vystřelující bolesti, která dokáže být i velmi silná. Pro zklidnění náhlých bolestí je obvykle nejúčinnější klid, úlevová poloha na lůžku či suché teplo.

Bolest tište obkladem
Tepelná terapie je přírodní metoda, která využívá ,,suché teplo” a působí tak hloubkově do svalstva, čímž svaly prokrvuje a uvolňuje. Hřejivé teplo má blahodárné účinky – uvolňuje ztuhlou šíji, přináší úlevu od bolesti zad, kloubů a odstraňuje i pocit těžkých a unavených nohou. Obklady jsou tak snadnou, tradiční a jednoduchou metodou k mírnění bolesti, zánětu a otoků. Nahřívací polštářky nebo termo obklady jsou ideální právě na domácí použití a můžete je tak využít při bolesti svalů, kloubů, na krční páteř, na uvolnění bolesti v kříži nebo i když potřebujete jen rychle zahřát prokřehlé prsty. Ulevují při náhlé bolesti zad, ztuhnutí svalů po námaze či cvičení nebo i při menstruačních bolestech či bolestech bříška u dětí. Hřejivý termo polštář navíc nejen že slouží jako prostředek na tlumení bolesti, ale skvěle pomáhá i při odbourávání stresu.

Studené obklady se zase používají spíše na tupá zranění pohybového aparátu jako je podvrtnutí nebo pohmoždění, pomáhají ale také i při bolesti zubů nebo bolestech hlavy. Velmi praktické jsou gelové polštářky různých tvarů a velikostí, které můžete buď nahřát nebo vychladit podle toho, co vás zrovna trápí. K dostání jsou i dětské varianty ve tvaru roztomilých zvířátek. Všechny typy termo obkladů jsou pohotovou praktickou fyzioterapeutickou pomůckou, u které můžete využít hřejivou nebo chladící funkci. Teplem nebo chladem dosáhnete v místě použití zúžení nebo rozšíření cév, čímž urychlíte látkovou výměnu a hojení.

Tip: Pro uvolnění krčních partií vyzkoušejte obklad s gelovými kuličkami. Přináší rychlou a efektivní úlevu od bolesti nebo napětí svalů v oblasti krku a ramen. Vahou gelu docílíte příjemné komprese, která napomáhá dobrému pronikání tepla nebo chladu do tkání. Oceníte při náhlých bolestech, revma, při potížích s krční páteří, po úrazu nebo operaci.

Střídejte teplo a chlad
Dobrou volbou je i střídání studených a horkých obkladů, což je metoda, která se nazývá hydroterapie. Díky tomu se tak lépe zbavíte otoku a zlepší se krevní oběh v dané oblasti. Třikrát nebo čtyřikrát denně si na skřípnutý nerv přiložte ledový obklad, abyste zmírnili otok a zánět. Ledové obklady střídejte s teplými, které si na skřípnutý nerv dávejte přibližně na hodinu 4-5x za týden, dokud se vaše potíže nezlepší. Nezapomínejte se hýbat a klasický odpočinek střídejte s lehkou fyzickou aktivitou jako je plavání či procházka. Díky tomu si tak v těle budete udržovat správný krevní oběh, který pomáhá hojit okolí nervu.

Vyzkoušejte automasáž
Při bolesti zad není ani od věci oddat se profesionální masérské péči. Odpočinete si a ulevíte od bolesti ztuhlých svalů. Co když vám ale čas chybí, nebo kvalitní masér není po ruce? Využijte techniku automasáže. Můžete ji aplikovat kdykoliv a kdekoliv a je zdarma. Dobře provedená automasáž vám může pomoci od ztuhlých svalů, zastavit bolest hlavy nebo vás zahřát a připravit na trénink. Je také cestou k duševní a fyzické harmonii a tlakem na správné akupresurní body můžete významně podpořit vaše zdraví.

Automasáž můžete provádět jen za pomocí dlaní a prstů nebo využít masážní rukavice, válce či míčky. S jejich pomocí si můžete promasírovat celé tělo a připravit se na cvičení, nebo je využít po tréninku k regeneraci. Nezapomeňte se však poradit se svým fyzioterapeutem, který vám poradí, jak pomůcky správně používat tak, abyste si neublížil, ale naopak se cítili lépe.

TIPY NA ZÁVĚR
Analgetika pomohou, ale jen na chvíli
Nesnažte se velkou blokádu za každou cenu rozhýbat – pro organismus to může znamenat jen další stres a hrozí větší zablokování. Důležitý je i dostatek tekutin, k tišení bolesti můžete využít i analgetika, bolest pak většinou odezní. „Krátkodobě lze užít také nesteroidní antirevmatikum, např. ibuprofen, v kombinaci s vitamíny B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol. Někdy se ovšem úleva dostaví pouze na určitý čas, je proto důležité akutní bolest nezanedbávat a léčit dostatečně, aby později nepřešla do chronického stadia. Pokud klidový režim ani prášky proti bolesti nepomohou, potíže se nelepší a objeví se teplota, raději navštivte praktického lékaře.

NÁŠ TIP: Na pomoc pozvěte také “béčko”
milgamma® N cps je volně prodejný lék na opakované bolesti zad. Obsahuje vysoce účinnou trojkombinaci vitamínů B1, B6 a B12, které vyživují poškozené nervy zad, chrání je před zánětem a pomáhají léčit samotnou příčinu bolesti zad.* Přípravek milgamma® N cps koupíte i bez lékařského předpisu. Lék na vnitřní použití. Pozorně si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

* bolest zad způsobená zánětlivým nebo mechanickým poškozením (radikulární syndrom) periferních nervů a kořenů.

Zdroj: www.bezbolestizad.cz

 

 

 

Pozn:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.