Transsexualita není nemoc ani úchylka: Neovagína může být k nerozeznání od originálu!

Narodili se do těla, které se stalo vlastním vězením. Oblékali sukýnky, ale chtěli do kalhot, po vánočním stromkem nacházeli autíčka, ale toužili po panenkách. Řeč je o transsexuálech, jejichž problematice se od roku 2006 věnuje i plastický chirurg centra es-tetické medicíny Perfect Clinic a FN Motol, MUDr. Lukáš Frajer.

Transsexualita znamená rozpor mezi vrozeným pohlavím a pohlavím, jakým se člověk cítí být. Není úchylkou, zvráceností ani nemocí, nýbrž poruchou pohlavní identity, která je vrozená. Takový člověk má genetickou, tělesnou a hormonální výbavu, která přísluší jed-nomu pohlaví, kdežto jeho sexuální identifikace náleží pohlaví opačnému. Řešením je chirurgická konverze pohlaví, tedy jeho přeměna.

Proces schvalování trvá přes dva roky
O návrhu na chirurgickou konverzi rozhoduje Odborná komise pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů, zřizovaná ministerstvem zdravotnictví. Celý proces je opravdu dlouhodobý, trvá obvykle dva roky. Nejprve musí být diagnóza transsexuality přesně stanovena sexuologem, pak se teprve přistupuje k hormonální léčbě a psychoterapii. Ve všech fázích se smysluplnost přeměny ověřuje, omyl v diagnóze a chybné rozhod-nutí k chirurgické přeměně by byly v tomto případě fatální.

Chirurgická konverze má svá rizika a úskalí, protože jde obecně o velké a rozsáhlé výkony – odstranění pochvy, vaječníků, prsou; u mužů varlat, a potom následné rekonstrukce, které mohou mít řadu komplikací. I proto někteří pacienti tento výkon raději vůbec nepodstupují a ponechávají si genitál svého původního pohlaví. Každopádně to, jak se člověk popasuje s tímhle problémem, má mnoho variant – není výjimkou transsexuál FtM (Female to Male, tedy žena měnící se na muže) po odstranění prsů, s rekonstruovaným penisem i vagínou,” říká doktor Frajer, který byl dříve členem komise v rámci svého působení ve FN Bulovka a provedl na tři sta těchto operací.

Operace pomáhá začleňovat do společnosti
Pokud je diagnóza správná, tak cílem transsexuála je vypadat, chovat se a vnitřně se cítit jako druhé pohlaví, proto dobře provedená rekonstrukce genitálu či následná augmentace prsou takovým lidem závratně zvyšuje sebevědomí, a především je začleňuje do společnosti. Splní jim sen žít život takový, jaký si přejí.

Jak vypadá operace genitálu?
“Současná medicína dokáže poměrně zdařile provést kopie primárních či sekundárních pohlavních znaků daného pohlaví,” potvrzuje lékař, ale funkci jako u zdravého jedince prý zatím nahradit neumí. Prakticky to znamená, že daní jedinci nemohou mít vlastní děti po dokončené chirurgické a legislativní přeměně. “Děti mohou mít samozřejmě před vlastní chirurgickou přeměnou a pokud tomu tak je, tak jsou činěny legislativní změny i v rámci opatrovnického soudu u nezletilých dětí. Pokud žijí pacienti v manželství, musí být před samotnou komisí manželství ukončeno rozvodem,” vysvětluje Frajer.

Jak se rekonstruuje penis?
Rekonstrukčních technik je celá řada, od prostých kožních laloků, odebraných z oblasti třísel až po mikrovaskulární přenosy z oblasti zad, což je nyní asi metoda číslo jedna. U někoho zůstane zachována možnost i “klasického” pohlavního styku, samozřejmě bez možnosti klasické ejakulace.

Jak vagína?
Vytvoření neovagíny je prováděno z penisu a šourku jedince. Tento způsob rekonstrukce bývá velmi zdařilý a s pomocí zamaskování pubickým ochlupením často k nerozeznání od originálu. Nervová zakončení klitorisu jsou vytvořena z části žaludu, proto je jedinec schopen dosáhnout orgasmu. Další a méně používanou technikou je rekonstrukce neovaginy z části tlustého střeva.

Operace prsou u MtF (z muže na ženu)
Postup zvětšení prsou u muže je v podstatě srovnatelný se stejným zákrokem u ženy. „Po zavedení hormonální léčby dochází ke změnám v oblasti mužské prsní žlázy a prsa začnou růst. Růst je značně individuální věc a někdy se dosáhne i velikosti, kdy není třeba žádné operační metody. I motivace je různá, někdo toužil po velkých prsou již dávno před pře-měnou, jiný podstupuje tento výkon teprve, chce-li se fyzicky více přiblížit ženskému pohlaví. Navíc výkon není hrazen zdravotní pojišťovnou, a i proto podstupuje zvětšení prsou implantáty odhadem pouze jedna čtvrtina transsexuálů,“ mluví ze zkušenosti plastický chirurg Lukáš Frajer, který právě tyto operace v Perfect Clinic také provádí.

Zdroj: Perfect Clinic, foto: MUDr. Jiří Bayer z kliniky GHC Praha, Ivan Kahún

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.