Víte, že Češi za vzdělání svých dětí utratí i 220 tisíc korun ročně?

Máte malé dítě a říkáte si, že spoření na jeho studium se vás zatím netýká? Ačkoli v České republice najdeme spoustu veřejných škol, je dobré včas zvážit i možnost, že by váš potomek měl zájem o placené studium v zahraničí nebo na místní soukromé škole.

Z průzkumu Poštovní spořitelny vyplývá, že více než třetina rodičů by byla ráda, kdyby se jejich děti vydaly právě touto cestou. Nejvyšší částka, kterou byli ochotni za jeden rok na škole obětovat je 220 tisíc korun. V průměru by však čeští rodiče dali daleko méně, necelých 30 tisíc korun.

„Ačkoli v zahraničí jsou studentské půjčky běžné, průzkum ukázal, že pouze 7 % českých rodičů je ochotných se při financování studia zadlužit. Téměř 40 % by raději použilo spoření určené k tomuto účelu a polovina by studium zaplatila z vlastních naspořených zdrojů. Na budoucí vzdělání svých dětí přitom spoří více než polovina rodičů a dalších 19 % to plánuje do budoucna,“ uvedl Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny s tím, že dobře může posloužit penzijní spoření či stavební spoření založené hned po narození dítěte, lze tak využít i státní podporu u obou těchto produktů. „V případě penzijního spoření si pak třetinu naspořené částky může potomek vybrat už při dosažení plnoletosti a získat tak třeba prostředky na zahraniční studium. Využít lze také nabídku spořících či termínovaných vkladů, které nyní také získávají na atraktivnosti a zájem o ně roste,“ uzavřel.

Školné na českých soukromých vysokých školách se pohybuje v průměru od 20 do 60 tisíc korun za akademický rok, při studiu v angličtině jde až o 120 tisíc. Platí, že v čím menším městě se instituce nachází, tím nižší poplatky si za studium nárokuje. Roční školné soukromých základní škol a gymnázií začíná na desítkách tisíc, ale může se vyšplhat i na půl milionu. Stejně jako u univerzit jsou cizojazyčné školy dražší. Situace v Evropě je různorodá – v některých evropských státech se školné neplatí, například v Německu a skandinávských zemích. Jinak je to ve Velké Británii (110 až 300 tisíc korun za rok), Nizozemsku (40 až 60 tisíc za rok) nebo třeba ve Španělsku (30 až 55 tisíc za rok).

Vedle školného je třeba počítat i s dalšími náklady jako kolej či pronájem bytu, strava, doprava, poplatky za telefon či internet, učebnice a skripta, ale i peníze na společenské aktivity. V České republice se tyto náklady pohybují od šesti do desíti tisíc za měsíc, v závislosti na místě studia. V dalších evropských zemích jsou náklady zpravidla vyšší, například ve Finsku okolo 600 EUR (asi 15 tisíc korun), ve Španělsku od 15 do 25 tisíc korun a ve Velké Británii se mohou vyšplhat až na 30 tisíc korun měsíčně.

Zdroj: Poštovní spořitelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.