Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Nouzový stav, home office a jídlo aneb nezajídejte stres!

Současná doba klade na mnoho lidí velké nároky, především na psychiku. Stres a neklid vytvářejí stav, kdy je imunitní systém systematicky oslabován. Vitamíny sice mohou částečně pomoci zpomalit toto oslabování, ale univerzální lék je pohyb a zdravý jídelníček. Zde je desatero, jak si zachovat zdravý životní styl i v době karantény.

„Téměř 60 % dospělé populace má nadváhu a obezitu. Karanténa a omezení množství volných aktivit může paradoxně nastartovat i pozitivní změnu uvědomění si, co je důležité, co méně, a že zdraví je zcela zásadní. Je možné využít tento čas a dokonale se poznat. Není cílem nyní držet nějaké redukční diety a hubnout. Při omezení pohybu by to bylo na úkor aktivní tělesné hmoty. Ale určitě je dost času jídlo zaznamenat a začít rozumět tomu, co a proč jíme a pijeme,” říká Martin Matoulek, předseda České společnosti tělovýchovného lékařství s tím, že k záznamu lze použít aplikaci www.kaloricketabulky.cz, která je v základní verzi zdarma.

Můžete si ji propojit do účtu na portálu www.casprozdravi.cz, kde můžete zadávat další hodnoty, jako jsou např. glykémie nebo krevní tlak, a sledovat své parametry. Napojit zde můžete i své zařízení pro monitorování pohybu. Ten je totiž v době karantény zcela zásadní.

Vyzkoušejte online lekce cvičení nebo jděte na procházku
„Cvičit můžete doma sami, online programů je mnoho, a možná už ho spustil i lektor, ke kterému chodíte cvičit „naživo“, máte s ním dobrou zkušenost, a to je záruka kvality. U online programů se dá vybrat z mnoha různých cvičebních stylů a u většiny nepotřebujete žádné pomůcky. Myslete na to, že správný cvičební program musí obsahovat jasné a srozumitelné instrukce. Trenér cvičícího nemůže kontrolovat, proto by měl upozorňovat i na to, jak cvičení nemá vypadat a jaké jsou časté chyby. Kvalitní program vždy obsahuje přivítání a vysvětlení, o jaké cvičení jde a pro koho je určené. Následuje zahřátí, kardio část, posilovací část a závěrečné protažení a uvolnění svalů,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a České komory fitness.

Ani nyní nejsou zakázány bezpečné zdravotní procházky. A svižná chůze ve slunečném počasí je prospěšná z mnoha důvodů. „Nezatěžuje klouby ani páteř, což je důležité i v případě, že nemáte právě ideální váhu, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete velice rychle díky minimálně deseti tisícům kroků denně,“ dodává Jana Havrdová.

S jejími slovy souhlasí i Martin Matoulek, který připravil návod na zdravý životní styl, který by mohl nasměrovat váš zájem trochu jiným směrem – třeba tak, abyste udělali něco pro své zdraví i po skončení těžkého období. „Nastane totiž další dlouhé období postupného návratu do normálu a věřte, že pohyb je nejlevnější lék na všechny neduhy,“ dodává.

Desatero zdravého životního stylu v době karantény

 1. Naplánujte si jídla co nejpravidelněji – snídani, oběd i večeři.
 2. Svačiny odlehčete, pokud je to možné bez pečiva a sladkostí.
 3. Pozor na večerní alkohol. Ne že by nepomohl zlepšit náladu, ale může to být dost energie, zvláště pokud k němu ještě něco zakousnete. Na druhou stranu jedna sklenička vám vaše snahy nezhatí…
 4. Zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav. Pokud se necítíte příliš dobře, máte projevy připomínající chřipku či respirační infekci, raději zůstaňte doma a ani tam se nenamáhejte.
 5. Je-li venku ošklivo, můžete cvičit doma. Naplněné PET lahve nahradí činky a můžete začít.
 6. Pokud je venku hezky, jděte na procházku, ale snažte se vyhnout setkání s jinými lidmi. Najděte si trasu, kde jich potkáte co nejméně.
 7. Teple se oblékněte, počasí nepodceňujte, vezměte si pohodlnou obuv a klidně i hole na nordic walking.
 8. Pokud přeci jen cestou někoho potkáte, pozdravte se, nepodávejte si ruce, moc se nezastavujte a raději jděte dál.
 9. Jestliže bydlíte v Praze a nevíte si rady, kam jít, na www.pesistezky.cz najdete přes 100 tras. Pokud nejste z Prahy, můžete na portál umístit trasu, kterou odborníci po kontrole doplní. Na www.casprozdravi.cz můžete připojit svůj mobilní telefon s aplikací Google Fit, Apple health nebo chytrými hodinkami a sbírat kroky za celou republiku. Ale pozor: není cílem nasbírat individuálně co nejvíce kroků a přetěžovat se, protože velkou fyzickou námahou se na několik hodin imunitní systém oslabí, ale udělat něco příjemného pro své zdraví.
 10. Zaznamenávejte si jídelníček a online svou stravu konzultujte, abyste při sezení u televize nepřibrali. Poradnu, kde vám pomohou nutriční terapeuti a lékaři, najdete např. na www.obesitynews.cz, http://www.casprozdravi.cz/ a www.oberisk.cz

Zdroj www.casprozdravi.cz, www.obesitynews.cz a www.fisaf.cz

Jeden myslel na “Nouzový stav, home office a jídlo aneb nezajídejte stres!

 • Super článek! S cvičením doma problém nemám od doby, co jsem si koupila chytré hodinky MagicWatch 2. Mají tam něco kolem 15 fitness režimu na všechny možné cviky, pak tam je 13 bězeckých kurzů, kde vám dokonce virtuální trenér říká, jestli přidat nebo ubrat pole vašeho tepu.. no monitoruje to všechno možné, ale nejvíc se mi líbí, že sledují, kdy je čas na odpočinek kvůli regeneraci. V noci si nechávám monitorovat spánek a během večerního relaxu i level stresu. Rozhodně do těhle dob super pomocník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *