Mírná zima přeje klíšťatům, každé čtvrté klíště je nakažené, psům hrozí až 150 infekcí!

Každé čtvrté testované klíště, které se u nás v minulých letech testovalo, bylo infikované. Nejčastějšími chorobami, které klíšťata přenášela, byly lymeská borelióza, babezióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza. Včasné rozpoznání některých z cca 150 přenositelných chorob u psů je přitom pro majitele často náročné a následky infekcí bývají často fatální.

Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by měl proto svého psa či kočku co nejlépe ochránit. Vzhledem k tomu, že řada parazitů je na některé dříve užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo u veterinářů. Veterinární lékaři mají k dispozici hned několik typů přípravků ideálních k prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim například hit posledních let – žvýkací tablety pro psy s až tříměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy i kočky, které se aplikují zvířeti na krk, pronikají do kůže a chrání až tři měsíce nebo tradiční psí antiparazitární obojky (např. voděodolný Scalibor chrání 5- 6 měsíců).

Jak účinně chránit vaše psy i kočky?
Klíšťata najdete téměř na celém našem území a kvůli zvyšujícím se teplotám jsou aktivní stále větší část roku. Stačí teplota cca 5 °C nad nulou a hladoví parazité se probouzí k životu. V průměru 25% z nich jsou přitom infikována nebezpečnými přenositelnými chorobami! Očkování proti většině z nich u zvířat není možné, a proto doporučujeme nespoléhat na štěstí a chránit jak sebe, tak své čtyřnožce. Účinným prostředkem na ochranu proti krvelačným parazitům jsou u psů oblíbené žvýkací tablety pro psy s dlouhodobým účinkem, pro psy i pro kočky existují spot-on přípravky na stejné bázi (kapou se na krk a pronikají do kůže) a rovněž tradiční antiparazitární obojky. U psů se osvědčil např. repelentní voděodolný obojek, který při nonstop nošení chrání před klíšťaty a komáry až 6 měsíců.

Pozor! Jaro se blíží a s ním i krvelační paraziti
Čas teplejších jarních dnů se nezadržitelně blíží a s ním i reálná hrozba pro naše čtyřnohé kamarády. Klíšťata, komáři, flebotomové a další jsou životu nebezpečnými parazity, kteří ohrožují nejen zdraví zvířat ale i lidí. Babesióza, lymská borelióza a ehrlichióza jsou nejčastější psí onemocnění, která mohou způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů a dokonce i smrt. Na trhu je množství účinných preparátů, které chrání psy i kočky před těmito dotěrnými parazity. Bohužel zejména klíšťata jsou na některé dříve užívané látky rezistentní, a proto je dobré poradit se přímo u veterinářů, kteří vám vhodný přípravek doporučí s ohledem na konkrétní zvíře.

Patří k nim například v posledních letech veterináři preferovaná varianta – žvýkací tablety pro psy s až tříměsíčním účinkem, případně spot-on přípravky na stejné bázi, které se aplikují psovi či kočce na krk, pronikají do kůže a chrání až tři měsíce nebo antiparazitární obojky. V případě obojků je oblíbenou značkou Scalibor. Jeho důležitou vlastností je odolnost vůči vodě a bezpečnost pro lidské zdraví i zdraví vašeho psa. Navíc nezapáchá a vpoměru výkon/cena je vynikající. Doba účinku je 5 – 6 měsíců a k dispozici je ve dvou velikostech. Doporučená cena je cca 520 Kč za obojek velikosti 48 cm, 570 Kč za velikost 65 cm.

Zdroj: Scalibor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.