Desatero, jak si udržet duševní zdraví
Zpracoval Kidtown.cz ve spolupráci s psycholožkou a speciální pedagožkou PhDr. Evou Šimotovou.
- Vnímejte výjimečnost situace, ale neztrácejte střízlivý úsudek! Zůstaňte v obraze, získávejte aktuální informace, berte na vědomí současnou situaci. Kontrolujte si ale také, z jakých zdrojů k Vám informace proudí, vybírejte ty seriózní, důvěryhodné a spolehlivé. Mějte na paměti, že média mohou celé dění zkreslovat, obracejte se proto k vyjádření odborníků. Ověřujte si informace, které pouze slyšíte ze svého okolí.
- Zformulujte si konkrétně své obavy! Pokud Vás přepadají obavy a strach, zkuste jasně vyjádřit, čeho se bojíte. Strach v obecné podobě je neuchopitelný. Když mu ale dáme konkrétní podobu, snáze se proti němu bojuje. Ve chvíli, kdy budete vědět, kvůli čemu se cítíte ohroženi a co vám nahání hrůzu, můžete hledat řešení této situace. Reálně také zhodnoťte, co se opravdu ve vašem životě změnilo, co jsou skutečná omezení a co pouze nepohodlí.
- Orientujte se na “teď a tady”! Žijte přítomností a tím, co je právě dnes. Neznamená to, že nebudete těžit z minulosti, ani se těšit na budoucnost. Ale netrapte se věcmi minulými a jejich neměnností a nevytvářejte si přesnou představu věcí, které se ještě neudály.
- Projděte si svůj žebříček hodnot! Vnímejte tuto situaci jako příležitost k tomu, že si uvědomíte, jaké hodnoty jsou pro Vás důležité, a srovnáte si priority. Případně si žebříček hodnot můžete zrevidovat, aby odrážel váš aktuální stav a potřeby.
- Vyhledávejte situace, ve kterých se cítíte dobře! Stýkejte se s lidmi, kteří ve vás posilují pocit bezpečí. S těmi, kteří jsou pohlceni strachem nepolemizujte. Vyhýbejte se situacím, které jsou pro vás nepříjemné a vyvolávají u vás negativní emoce.
- Věnujte se tomu, na co jste dřív neměli čas! Určitě máte aktivity, které dlouhodobě odkládáte a hrnete je před sebou, protože na ně nezbyl čas. Zkuste je teď posunout v pořadí. Přečtěte si knížku, na kterou nebyl čas, pusťte si film, na který se dlouho těšíte, zahrajte si s dětmi slibovanou společenskou hru, pracujte na zahrádce, ukliďte zimní oblečení apod.
- Dbejte na zdravou životosprávu! Snažte se dostatečně spát a před spánkem volte nějaké zklidňující aktivity (nesledujte televizi, ani mobilní telefon). Pravidelně, ale střídmě jezte, nevynechávejte snídaně, preferujte sezónní a chemicky neošetřené potraviny. Hodně pijte, případně si vařte bylinné čaje na zklidnění.
- Nevynechejte aktivní pohyb! Pohyb, a to zvlášť na čerstvém vzduchu daleko rychleji a kvalitněji regeneruje nervovou soustavu. Vyražte do přírody. Sportovní areály jsou uzavřené, máte příležitost jít si zaběhat do okolí, zkusit první letošní výlety na kole, nebo se jen procházet.
- Relaxujte! Zacvičte si jógu, soustřeďte se na svůj dech, ukotvěte se v 5 smyslech. Vyzkoušejte meditaci, nebo se doma vzájemně namasírovat. Užívejte si čas, který můžete mít jen pro sebe a využijte ho klidně k nicnedělání.
- Nezapomeňte na sebereflexi! Člověk si jejím prostřednictvím uvědomí nejen své pocity, ale i své silné a slabé stránky, své limity a rezervy. Skrz ni si také formujeme vztah k druhým. Obraťte se k sobě a do sebe!
Zdroj: www.kidtown.cz