Jarní nepřítel jménem alergie: Co ji zmírní a kdo vám s ní poradí?

Spolu s jarem se blíží i období kýchání, smrkání a slzení, které trápí až pětinu Čechů alergických na pyl.[1] Před jarní alergií sice nejde úplně uniknout, její příznaky lze ale zmírnit. V rozhovoru nabízí konkrétní tipy PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Jak se projevují jarní alergie a co je jejich příčinou?
Alergie je nepřiměřená reakce organismu na neškodné látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Na jaře jsou to nejčastěji pyly. Alergie se projevují rýmou, ucpaným nosem, kýcháním, slzením a svěděním očí, mohou se objevit i kožní reakce a dýchací potíže.

Kdy se obvykle začnou projevovat příznaky?
Většinou v březnu, ale pokud je teplá zima jako letos, začínají se pyly objevovat v ovzduší už na konci února. Na jaře je pak koncentrace nejvyšší.

Jak pacient zjistí, na co konkrétně má alergii?
Jakmile se u něj projeví příznaky jako vodnatá rýma, kýchání, pálení očí, měl by si zajít k lékaři, který mu pomocí alergologického vyšetření alergii potvrdí nebo vyvrátí a doporučí medikaci.

Jaké léky na alergii pomáhají? Jsou volně prodejné nebo pouze na předpis?
Jsou jak volně prodejné, tak na předpis. Pacient si může sám koupit sprej do nosu nebo kapky do očí určené pro alergiky. Dostupná jsou také antihistaminika v podobě tablet. Jako prevence se dají použít nosní kortikosteroidy, které jsou určené pro dospělé a zabírají zhruba po třech dnech používání, nebo bariérové masti, které se nanášejí pod obočí a pod nos a zamezují vniknutí pylu na sliznice.

Musí se alergie léčit? Má neléčená alergie nějaké dopady?
Neléčená alergie oslabuje imunitní systém, postupně se rozšiřuje a vede až k chronickým zánětům. Může tak vzniknout např. chronická senná rýma či průduškové astma.

Může si pacient (mimo užívání léků) od alergie ulevit ještě něčím dalším? Fungují například čističky vzduchu?
Alergik by se měl co nejvíc vyhýbat prostředí, které mu způsobuje záchvaty. V případě všudypřítomného pylu je to nicméně těžké, protože se drobná zrnka dostanou oknem až k nám domů, nebo si je přinášíme na oblečení. Po příchodu domů by se měl alergik ihned osprchovat, umýt si vlasy a převléct se do čistého oblečení. Pomoci mohou také protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu, které dokáží ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna.

Dá se alergie úplně vyléčit?
Úplně se vyléčit nedá, ale dá se pomocí medikace zmírnit. Odborníci se v dnešní době přiklánějí k imunoterapeutickému řešení, které při pravidelném injekčním podávání alergenu má za úkol tělo přivyknout na odmítaný alergen. Takto přivyklý organismus pak na alergen nereaguje téměř vůbec.

[1] ČT 24, 2018. Pro pětinu Čechů neznamená příchod jara jen příjemné počasí. Začala pylová sezóna. In: ČT24 [online]. 7. 4. [cit. 11. 3. 2020]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/2443285-pro-petinu-cechu-neznamena-prichod-jara-jen-prijemne-pocasi-zacala-pylova-sezona.

Zdroj: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.