Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií dnes večer živě na ČT art a na online streamu představí platformu Spojujeme Česko

Česká filharmonie v sobotu 28. března pořádá v mnoha ohledech mimořádný benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií, na který jste zváni! Špičkoví čeští hudebníci zahrají díla Smetany, Dvořáka či Bacha, aby společně s veřejností pomohli pražským a brněnským nemocnicím, jejichž lékaři a zdravotní sestry pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci Covid-19. Komorní koncert z Dvořákovy síně Rudolfina bude od 20 hodin v přímém přenosu vysílat ČT art na televizních obrazovkách a v iVysílání. Streamován bude na facebookové stránce České televize, České filharmonie, Českého rozhlasu, Českého rozhlasu Vltava a dalších institucí. Streaming bude možné volně sdílet na sociálních sítích, a to i v zahraničí. Nadace Via připravuje veřejnou sbírku, na niž bude možné během koncertu poslat libovolný příspěvek prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz. Koncert je pořádán k příležitosti spuštění platformy Spojujeme Česko, jejímž cílem je pomoci v boji proti Covid-19 především po ekonomické a podnikatelské stránce.

Šíření koronaviru jsme všichni zpočátku sledovali s odstupem a říkali jsme si, že to snad brzy přejde a situace nebude až tak vážná. Ještě na přelomu února a března jsme se těšili, že šéfdirigent Semjon Byčkov v Praze poprvé provede Requiem za Hieronyma Bosche od Detleva Glanerta a hlavní host Jakub Hrůša Janáčkovu operu Káťa Kabanová. O několik dnů později však z našich plánů, které se tvoří léta, nebylo nic. Koncerty jsme museli zrušit, ale hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom mohli pomoci, zvlášť když jsme sami zaznamenali tak ohromnou vlnu solidarity od našich posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby zahladili vzniklé ztráty,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a dodává: „Spolu s Českou televizí a Českou spořitelnou, jmenovitě s jejich generálními řediteli Petrem Dvořákem a Tomášem Salomonem, jsme vymysleli koncept benefičního koncertu, který bude možné uspořádat i při dodržení nejpřísnějších bezpečnostních doporučení.“

Při přípravě i v průběhu koncertu platí přísná hygienická opatření, aby byl bezpečný pro všechny zúčastněné. „Hudebníci použijí respirátory z 3D tiskárny, které za týden dokázal vyvinout tým z pražské ČVUT ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a státní agenturou Czech Invest, který zaštítila celý proces realizace a testování v nemocnici. Nyní je připravena velkokapacitní výroba a probíhá finální ověřování českého produktu masky, které splňuje nepřísnější parametry FFN3. Po zdravotnících, jimž bude tato novinka sloužit především, ji tedy vyzkoušejí také aktéři sobotního koncertu pro dobrou věc,“ říká krizový manažer a koordinátor Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky Robin Čumpelík. Od příštího týdne budou masky vyráběny v počtu desetitisíců kusů.

Na komorním benefičním koncertě Pomáháme s Českou filharmonií zazní mimo jiné nejznámější Smetanova symfonickou báseň Vltava, jíž zahraje v sólové úpravě pro harfu Jana Boušková. V průběhu večera se dále představí koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve složení koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, zástupce koncertního mistra violoncellové sekce prvního českého orchestru Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Průvodcem večerem, který chce nejen pomáhat, ale i povzbudit a dodat naději, bude Jiří Vejvoda.

Koncert se uskuteční za přispění České spořitelny, s podporou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. Pro dárce připravuje Nadace Via veřejnou sbírku, startovací částku do ní vloží Nadace České spořitelny. Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice – Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.

Pomáháme s Českou filharmonií – program:
Antonín Dvořák / Humoreska op. 101 č. 7 (úprava pro housle a harfu)
Bedřich Smetana / Vltava (úprava pro sólovou harfu)
Johann Sebastian Bach / Suita c moll pro sólové violoncello, BWV 1011
Preludium, Sarabande a Gigue
Bedřich Smetana / Z domoviny – dvě dueta pro housle a klavír
Václav Trojan / Císařův slavík pro housle a klavír
Antonín Dvořák / Klid pro violoncello a klavír op. 68 č. 5
Antonín Dvořák / Romantické kusy op. 75 pro housle a klavír
Bedřich Smetana / Trio g moll op. 15 pro housle, violoncello a klavír
II. Allegro ma non agitato III. Finale. Presto

Spojujeme Česko
Platforma www.spojujemecesko.cz vznikla ve spolupráci státní agentury pro podporu podnikání a investiv CzechInvest s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Na webovém portálu mohou tuzemské firmy nabídnout své produkty a službu státu nebo dalším společnostem. Cílem platformy je pomoci v boji proti Covid-19, a to především po ekonomické a podnikatelské stránce. Jakékoli produkty, služby nebo technologie, které mohou významným způsobem přispět ke zvládnutí pandemického šíření viru COVID-19, jsou vítány.

Platforma vznikla jako reakce na novou situaci původně na adrese www.covpoint.org kde momentálně probíhají technické úpravy. Počítá se s tím, že by měla vzniknout také anglická mutace webu pro možnou mezivládní spolupráci s dalšími státy. Platforma Spojujeme Česko by měla vytvářet zcela nové potřeby a kapacity, jak na straně státu, tak na straně trhu.

Vláda České republiky také schválila program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 a ve spolupráci s průmyslem, odborníky a start-upy připravuje národní hackathon pod názvem CZECH RISE UP HACKATHON. Koordinátorem hackathonu je státní agentura Czech Invest ve spolupráci s dalšími ministerstvy, průmyslovými partnery, komunitami a akademickou sférou.

Událost na FB https://www.facebook.com/events/153903369194163/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.